Skocz do zawartości

Rozwiązania Naszych ( niekiedy głupich problemów)


klonyyy

Pomocna odpowiedź

Od razu mówię, że temat może jest nieodpowiedni, ale nie miałem pomysłów, więc dałem taki. Jak ktoś ma lepszy pomysł proszę o sugestie.

Jeżeli istnieje podobny temat ( szukałem) to przepraszam ( usunę ten post ).

Temat zakładam, ponieważ chce podzielić się rozwiązaniem innych moich problemów ( oraz mam nadzieję że innych użytkowników), przez które siedziałem z miernikiem nad płytką dwa tygodnie, a błąd był banalny. Na pewno każdy popełnił kiedyś oczywisty błąd i mam nadzieję, że napisze o nim w tym temacie, co na pewno pomoże wielu osobom. Na pomysł wpadłem gdy czytałem workloga Heav'iego ( użytkownika piotreks-89). Okazało się że autor workloga męczył się z mostkami przez wieki, a popełnił taki sam błąd jak ja.

A teraz o moim problemie. Również piszę workloga i w końcu przyszły do mnie diody do mostka (L298) więc wszystko polutowałem, wgrałem program, i zdziwienie. Silniki stoją. Więc pomyślałem, że to wina mostka, wiec go wylutowałem, sprawdziłem w innym robocie, i okazało się że jest dobry, tak samo diody i program. I co robić ? Posprawdzałem połączenia i również były dobre 😉 . Więc miernik w rękę, datasheet l298 na ekran kompa i sprawdzam okazało się, że na dwóch pinach atmegi 16 był stan logiczny 1 niezależnie od programu. Napisałem o tym na forum i Sabre powiedział mi, że to prawdopodobnie wina włączonego interfejsu JTAG. Od kiedy go wyłączyłem silniki śmigają.

Mam nadzieję, że komuś to pomoże i że inni użytkownicy podzielą się swoimi problemami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Temat można będzie połączyć może potem w jakieś FAQ. Ja też notorycznie zapominam o JTAG, imo nie powinien on być domyślnie włączony, no ale cóż, leży to w kwestii Atmela.

To z ostatnich głupszych rzeczy, to wysadziłem kilka ścieżek na płytce, bo przy projektowaniu przesunąłem przypadkowo obudowę diody w SMD i zwarłem VCC z GND. Rada: sprawdzać miernikiem, czy nie ma zwarcia przed podłączeniem zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

JTAG należy wyłączyć fusebitami ( w bascomie jest nawet nazwa enable JTAG a jak się go wyłączy disable JTAG ) można także poprzez inne programy burn o mat, sina prog itp.

Co do wyłączania JTAG'a zgadzam się z KD93 , powinien być fabrycznie wyłączony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do wyłączania JTAG'a zgadzam się z KD93 , powinien być fabrycznie wyłączony.

Zapominacie o osobach/procesach produkcyjnych, które chcą lub mogą komunikować się z uC tylko JTAGiem, gdyby był wyłączony to byłoby to niemożliwe bez pomocy ISP.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

To ja dorzucę swoje trzy grosze.

Miałem do zabawy z Uczelni płytkę uruchomieniową ZL cośtam ARM

z armem od NXP.

Po długim okresie znajdowania środowiska i skomunikowaniu go z układem

(niestety miałem płytkę uruchomieniową ale płyta DVD zaginęła w akcji więc musiałem znaleźć jakiś soft w necie).

Jak już w końcu jedno i drugie zaczęło ze sobą współpracować zacząłem od napisania standardowego programu testowego - miganie diodami.

I.... nic się nie stało.

Ponad tydzień walczyłem z różnymi wersjami mojego softu

aż w końcu wziąłem do ręki miernik i pomierzyłem wyjścia

zdziwiłem się strasznie jak się okazało, że na diodach (SMD) jest napięcie

- diody padły stwierdziłem, trzeba kupić nowe.

Kupiłem diody i zacząłem od wylutowania zepsutych.

Po wylutowaniu jedną sprawdziłem i o dziwo zaświeciła.

Problemem okazała się kropka normalnie oznaczająca katodę - była anodzie

W końcu przylutowałem stare diody tylko, że odwrotnie i DZIAŁA.

Rozwiązanie problemu zajęło mi prawie 2 tygodnie bo po prostu nie przyszło mi do głowy, że układ zmontowany fabrycznie, który powinien przejść kontrolę jakości, może mieć taki błąd.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka razy spotkałem się z odwrotnie wlutowanymi elektrolitami w fabrycznym urządzeniu.

Ze swojej strony dodam, żeby nie zrobić takiego głupstwa jak ja.

Otóż miałem kontroler elektromagnesu z tranzytem mocy w roli modułu wykonawczego. Jako, ze sterownik nie działał, był mały, a radiator wieki do poprawy błędu na płytce odkręciłem go. Problem w tym, ze przy podłączaniu zapomniałem zamontować go z powrotem. Tranzystora omyłkowo dotknąłem ślad to220 na palcu był przez tydzień. Po odłączeniu urządzenia sprawdziłem termoparą temperaturę na tranzystorku 230 st C dało po sobie poczuć.

Dodam, że z powodu nadmiernej temperatury układ nie działał tak jak powinien. Bez radiatora działał dobre kilka minut, więc miał czas się podgrzać. 😉 tranzytowek poszedł do kosza.

Link do komentarza
Share on other sites

Również miałem problem z JTAG'em, tak jak wy panowie. Silniki w robocie mi się nie kręciły, a wszystko było dobrze zrobione. Połączenia na płytce w porządku, mostek - ok, program też. Sprawdziłem fuse'y i okazało się, że to ich wina.

Raz miałem problem, który objawiał się w ten sposób, że jeden silnik działał, a drugi stał ciągle w miejscu. (Mostek i program - ok) Po paru dniach prób, trafiłem na to, iż dwa porty w uC były przepalone.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.