Skocz do zawartości

MiniSumo SEN


Sen

Pomocna odpowiedź

Na wstępie Witam. Jestem nowym użytkownikiem i widząc wasze konstrukcje jestem pod miłym ważeniem. Szperając po forum zauważyłem dział Worklog z wieloma ciekawymi robotami w tym np. b.interesujący Pikosumo użytkownika Nes86 i postanowiłem popracować nad swoim dziełem/pomysłem. Od razu chciałbym dodać że fundusze które posiadam nie pozwalają na płynny i szybki rozwój projektu ale postaram się to robić systematycznie bez specjalnego zwlekania.

Założenia w robocie:

- Pojazd 4-kołowy

- 4x mostek TB6612

- 4x silniczek Pololu 30:1

- Atmega 32

- Około 6 czujników cyfrowych SHARP

- 2-4 czujników podłoża

- Jak najmniejsza ilość płytek najlepiej zrobiona własnoręcznie w domu

Moje starania zacząłem od projektu w SketchUpie:

Nie jestem w tym specjalistą za co przepraszam. Pług będzie z obu stron i całkiem możliwe, że zmienię jego kształt.

Aktualnie pracuję nad płytką w Eaglu którą przedstawię jak tylko będzie skończona. Dla zainteresowanych dam to co wyskrobałem na tą chwilę : )

Nie chciałbym się również tak bardzo rozpisywać bo nie ma po co. Chętnie będę odpowiadał na wasze pytania i sugestie.

Dalsze informacje spróbuję przekazywać systematycznie.

Oczywiście bardzo chętnie usłyszę wasze komentarze co do projektu.

Pozdrawiam do usłyszenia.

3.thumb.PNG.d94ae3398b7da25eee23bccf044d4d9e.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Masakrycznie cienkie te ścieżki prądowe 😋 Przydałyby się je poszerzyć (inaczej ścieżka zadziała jak bezpiecznik - przepali się przy większym prądzie).

Mógłbyś zamieścić schemat, to pomoglibyśmy w znalezieniu ewentualnych błędów. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker Będę publikować jak tylko będą jakieś efekty i również Cię witam

Tolo Nie wiem czy schemat wstawię ale zastanowię się nad twoją prośbą

piotreks-89 Chodzi Tobie o ścieżki doprowadzone do pinów? Albo inaczej do silników?

Harnas Przelotki są tu dość blisko siebie na schemacie ale przy wydruku są od siebie dobrze oddalone i nie przeszkadzają sobie w niczym. Próbowałem je oddalić i będę próbować jeszcze bardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Oto schemat:

W roli wytłumaczenia:

- Numery od 1 do 10 są to wyprowadzenia na piny do osobnych dwóch płytek (których jeszcze nie mam ale na pewno tu dodam) na których będą umieszczone SHARPY I KITRY

- 3 piny w prawym górnym rogu (5V,12V,GND) są do osobnej płytki na której będzie stabilizator 5V

- Reszta to 4xTB6612 ze schematu podanego przez stronę Pololu.com

Odnośnik

Wartości elementów postanawiam użyć takich samych jak w odnośniku.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem wiem. Tak o tym pomyślałem tworząc pług ale nie chciało mi się już poprawiać. Ten przód będzie jeszcze do drobnej poprawy więc uwzględnię to.

[ Dodano: 26-08-2012, 00:59 ]

Zgodnie z tym co powiedziałem, posiedziałem trochę dłużej nad tym wszystkim i doszedłem do finalnego projektu który już nie będzie zmieniany, no chyba, że w trakcie budowy będę zmuszony do niewielkich poprawek. Tak więc o to i on :

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, szczerze mówiąc dziwi mnie, że ktoś jeszcze projektuje klapkowce. Co by nie mówić, taka klapka przylega gorzej od monolitycznego pługa, w dodatku tracisz dużo czasu na opuszczenie go - w tym czasie przeciwnik może już zdążyć podjechać pod twojego robota, zanim jeszcze klapki dotkną powierzchni dohyo.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby poznajesz? 😉

Główny powód umieszczenia opadającego pługu to miejsce miejsce i jeszcze raz miejsce. Robot będzie niski a do tego dojdą silniki i bateria co da małą powierzchnię na elektronikę. No chyba że umieściłbym ją u góry ale tego bym nie chciał.

Zastanowię się nad umieszczeniem jakiegoś małego silniczka w środku z pręcikami zamontowanymi do pługów aby w trakcie odliczonego czasu szybko je opuścił

Przy okazji bardzo chciałbym pochwalić twoją konstrukcję i będzie ona jakąś inspiracją przy moim projekcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, że poznaję 🙂 Cieszę się, że znowu Hornet stał się inspiracją, szkoda tylko, że w momencie projektowania był już kapkę przestarzały 😋 Jak tak bardzo upierasz się przy klapkach, to silniczka użyj nie do dociskania ich do podłoża, tylko w osi zawiasów zamontuj sprężyny, które mocno dociskałyby klapki do podłoża, a silnika używaj tylko do ich zwalniania.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę czy nie dać sprężynek w pokazanych miejscach i taki pręcik tylko do puszczania pługów. W trakcie startu pręcik puszcza a sprężynki szybko odpychają pług na ziemię

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.