Skocz do zawartości

MiniSumo SEN


Sen

Pomocna odpowiedź

Siedząc, konstruując, czytając forum i oglądając filmiki z zawodów w Wiedniu postanowiłem za przestrogą kolegi Bobby zmienić konstrukcję robota. Jest to duża strata miejsca więc musiałem pójść w niektórych miejscach na kompromis i stworzyłem "ulepszoną" wersję robota. Konstrukcja powstała w oparciu o konstrukcje Bobby'ego (za co wielkie dzięki za inspirację i przestrogę) i robotów z Wiednia. Mam nadzieję, że zmiana da pozytywny wpływ na rezultaty w zawodach. Na razie jednak biorę się do pozyskiwania materiałów do obudowy i spychacza i nie chcę gdybać gdyż to co najważniejsze - elektronika nie jest ukończona a tym bardziej kupiona. Tak czy inaczej oto najnowsza wersja robota:

Myślę, że ta wersja się już nie zmieni, no chyba że otrzymam jakieś uwagi które wydadzą mi się słuszne i postanowię je uwzględnić.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do elektroniki, to powiem ci tak - najpierw rozplanuj sobie w robocie miejsce tak, żeby pług był pod odpowiednim kątem, czujniki w odpowiednich miejscach i na podstawie wolnych przestrzeni projektuj elektronikę - nie obudowuj elektroniki, tylko wsadzaj ją do obudowy. Nie wiem w jaki sposób chcesz wykonywać pług, ale jest strasznie fikuśny, jeszcze te małe pługi po bokach - one nic nie dadzą, bo są na tyle małe, że nie będą odbijać wiązki z czujników przeciwnika, a przylegać dobrze też nie będą, więc w kwestii podważania nic nie zdziałasz nimi. Lepiej dać szerszy pług z przodu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja na twoim miejscu bym jeszcze bardziej pochylił plug , wiadomo im mniejszy kąt tym lepiej 😃 i taka moja mała propozycja pług mocowany w ten sposób wiadomo wymaga idealnego spasowania, ostrzenia dlatego nie wiem czy pomyślałeś aby pług swobodnie dociskał do ringu wiadomo ring jest plaski i może pokusić się o mocowanie pługu na prowadnicach liniowych takich po jakich porusza się laser w CD\DVD zawsze idealnie dolegał by do podłoża a przy małym kącie nie było by możliwości aby sam\nie sam sie uniósł a zamocowany na sztywno może zostawić szczelinę tym bardziej jak przeciwnik zajedzie od tyłu boku i podważy koło\koła przy sztywnym pługu zawiśniesz w powietrzu a tak uniesie się kolo ale nie zawiśniesz na pługu .

Mam nadzieje, że rozumiesz o co mi chodzi 😃 Coś ala niezależne zawieszenie pługu 😃

Sam przeprowadzałem takie testy i wyniki były bardzo obiecujące 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No jest takie rozwiązanie ale po pierwsze jak umieścić takie coś w tak małej konstrukcji a po drugie jak zrobić aby pług idealnie opadał a nie podnosił kół.

Co do kąta nachylenia będę jeszcze próbował znaleźć optymalne roziwązanie

Link do komentarza
Share on other sites

Pług nie będzie podnosił kół 😃 ta tak samo jak byś próbował podnieść krzesło siedząc na nim 😃 Mocowanie to nie problem wałek z CD\DVD jest mały ale wytrzymały . Poszukam plików z Inventora lub może gdzieś w szafie jeszcze leży prototyp to wstawię zdjęcia . Popatrz na forum CNC o frezarkach i zobacz jak porusza się i mocowane jest Oś Z lub stół, ogólnie o prowadnicach liniowych . Tez z CD\DVD to mniejsza wersja,ślizgowa ale sprawna i małych rozmiarów 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem o jakie prowadnice ci chodzi ale Ty masz na myśli że sprężyna będzie dociskała pług czy, że mały silniczek będzie opuszczał go po zębatkach?

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to chyba zbyt skomplikowane i niepotrzebne. Myślałem nad zrobieniem tego z dajmy szufelki dobrze naostrzyć i będzie możliwość precyzyjnego dociskania go do ringu przed startem. Jeśli grawitacja miałaby opuszczać taki pług to przy każdym uderzeniu będzie się on podnosił i równie łatwo będzie pod niego wejść. Ale może jak pokażesz mi jakiś szkic twojego planu to zobaczę na ile jest on sensowny

Link do komentarza
Share on other sites

Z powodu pracy od pon do ptk i studiów od ptk do niedzieli mam trochę mało czasu na projektowanie mojego robota. Jednak w wolnej chwili staram się coś robić. Jest jej (chwili) bardzo mało tak i więc pracy również, ale jestem na dobrej drodze. Niżej płytka (jeszcze nie skończona) 4 mostków TB6612 którą tworzę a schemat zapożyczyłem ze strony Pololu.com.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę temat zamarł ale jest wciąż żywy. Oto płyta główna robota. Czeka ją tylko dokładne sprawdzenie bo jestem zwolennikiem łączenia wszystkich elementów własnoręcznie bez pomocy programu.

Małe wyjaśnienie:

• Atmega32

• Mostki TB6612 x4 (mostek na silnik)

• Poprowadzone wolne wyjścia/wejścia do pinów na SHARPY i TCRT5000

Rozmiar płytki ~3x5cm

Jakieś uwagi?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Brak kondensatorów przy procesorze (100nF na każdą parę VCC/GND.

2. Cienkie ścieżki na zasilaniu mostków i mało VIA (VIA ok jak wypełnisz je cyną).

3. Kilka ścieżek za blisko krawędzi płytki.

4. GND procesora nie łączy się z GND reszty płytki?

5. Brak schematu i wartości elementów...

PS. Napięcie dodatnie mostków i mikrokontrolera też jest różne? Jakie to są napięcia? Naprawdę brakuje schematu...

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz

GND zauważyłem tak samo jak AREF i AVCC już poprawione

Dodam schemat z poprawionym zdjęciem

Krawędzie w takim razie lekko oddale od ścieżek

Wartości elementów jeszcze nie dobrałem. Postaram się je uwzględnić na schemacie

Dzięki za uwagi 🙂

[ Dodano: 05-01-2013, 13:11 ]

Obiecany schemat i poprawione zasilanie

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.