Skocz do zawartości

[line follower] Snab


Pomocna odpowiedź

Ponieważ zasadniczo skończyłem swojego poprzedniego workloga (ostateczny raport przedstawię po zawodach.) To pomyślałem, że trzeba się wziąśc za nowego robota wybór padł na line followera.

Założenia:

➡️ procesor ATmega128

➡️ Napęd 2x pololu hp 1:10 + EDF

➡️ Stabilizacja napięcia silników 6V reszta z BECA

➡️ Brak wzmacniaczy podłącze czujniki do ADC

➡️ Czujniki 16 sztuk

➡️ Zasilanie Li-po 2S 500-800mAh

➡️ Regiel do EDF 10A

➡️ Pomiar napięcia zasilania 1 kanał ADC lub Komparaktor

➡️ Jakieś diodki , buzzer i inne bajery

➡️ Całośc SMD dwie warstwy

Co myślicie ? Może lepiej dac STM ?

Link do komentarza
Share on other sites

Po co się bawić w odczytywanie wartości czujników na adc, wydaje mi się, że w lf nie jest to konieczne, choć można wtedy chyba bardziej dokładnie kontrolować stany przejściowe i płynniej na to reagować.

Link do komentarza
Share on other sites

1.komparator jest dużo szybszy od ADC i jest z nim dużo mniej zabawy

2. Jak znasz dobrze C to bierz STM, jak nie to Atmega.W przypadku STM bascom na nic się nie zda.

Link do komentarza
Share on other sites

Komparatory mimo szeregu zalet typu łatwość i szybkość obsługi, i ich sama szybkość, posiadają znaczącą i niepodważalną wadę. Powodują znaczne zwiększenie wagi bota, oraz konieczność przeznaczenia większej ilości laminatu, aby wszystko pomieścić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powodują znaczne zwiększenie wagi bota, oraz konieczność przeznaczenia większej ilości laminatu, aby wszystko pomieścić.

Jaką wage? ;-P

Link do komentarza
Share on other sites

A jak z rezystorami przy wzmacniaczach ? Widziałem temat w którym było ich bardzo dużo (histeryza i takie różne ) a jednocześnie widzę, że w LF są one często pomijane ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrym przykładem jest Impact, który waży 105g z akumulatorem. Nie wiem czy jest lżejszy robot tego typu w Polsce.

Jeżeli chcesz użyć 16 czujników, to wg mnie najlepiej wziąć STM32. One mają po 16 kanałów ADC. Nie będziesz musiał używać komparatorów = będziesz mógł zbudować robota lżejszego i mniejszego.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie chcesz zmieniać procka na stm, to:

Dla 16 kanałów ADC wystarczy zmienić ATmegę128 na Atmegę1280 (640, 2560 - wszystkie mają 10-bitową rozdzielczość i 15ksps).

Dużo lepiej wypadają jednak ATxmegi - większość ma po 16 kanałów, 12-bitową rozdzielczość i do 2Msps - a chyba łatwiej przejść z megi na xmegę niż na stm.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A może ATmega32u4? 12 kanałów ADC 15ksps i wbudowany kontroler USB - możesz się bezpośrednio podpiąć do pc i przesyłać dane do terminala, lub go nie wykorzystywać. Jest tańsza od zwykłej m32, bo kosztuje 16zł. Myślę, że 12 czujników powinno wystarczyć, ale możesz zrobić dobry użytek z peryferiów uC i skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje ADC - odczytywać jeszcze stany pośrednie pomiędzy czujnikami (i pośrednio pośrednie i pośrednio pośrednio pośrednie 😋 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, powiesz mi skąd Ty bierzesz te kosmiczne ceny za M32? 😋 W TME jest po ~11zł, a w lispolu po 9,70zł.

Atmega32u4 to nie to samo co atmega32... są zupełnie różne! Atmega32u4 (i każda z końcówką u2 lub u4, np 8u2, 16u2,16u4,itp itd) posiada wbudowany kontroler USB, dzieki czemu można wygrywać FW z użyciem bootloadera LUFA, można też hardwerowo emulować urządzenia typu myszki, klawiatury, joysticki, pendrive, itp itd:) Atmega32u4 jest sercem Teensy 2.0 (której użyłem w moim robocie gramek-> https://www.forbot.pl/forum/topics7/kroczacy-hexapod-gramek-vt7384.htm ), a także Arduino Leonardo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.