Skocz do zawartości

[line follower] Snab


Pomocna odpowiedź

piotreks-89, zwracam honor, popatrzałem nie na to 32, na które miałem. Jak coś to cena za 32u4 jest z seguro.

A, to ja tez zwracam honor, bo ja źle zrozumiałem i myślałem, że piotreks-89 pomylił atmegi, a dobrze napisał.

Tak przy okazji, taniej niż w seguro.pl to nie znalazłem atmegi32u4 i 32u2 (też ciekawa, a tańsza bo po 11zł).

Link do komentarza
Share on other sites

Hej mam jeszcze pytanie chciałbym zrobic tak że rozlac polygon na top i bottom i podłączyc top do VCC a bottom do GND ale problem polega na tym, że zrobi się kondensator top-laminat-bottom i nie wiem czy to nię będzie przeszkadzac ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej myślałem trochę nad projektem i może zrobię to tak dwie atmegi 8 smd czyli 16 kanałów ADC i każda steruje po jednym silniku ? Co myślicie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra zaczełem robić schemat z płytkę :

I teraz pytanko czy mogę w ten sposób podłączyć kwarc (jeden na dwa uC ??)

Oczywiście schemat jeszcze nie dokończony dorzucę kilka diodek oraz podłącze oba procki przez USART

Płytka :

I kolejne pytanko jaki otwór zrobić pod EDF ? 27mm czy 29mm ?. A przy okazji ma ktoś bibliotekę do LM2576 SMD ? Bo nie mogę tego nigdzie znaleźć...

Normalnie Core duo mi wyszło 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

1. Po co Tobie dwa procesory przy tak prostym schemacie? W najgorszym wypadku mógłbyś użyć większej atmegi jak Tobie brakuje pinów, albo MCP3208 jak potrzebujesz więcej kanałów ADC.

Jak chodzi tylko o piny to używanie dwóch procesorów jest bez sensu jak masz większe obudowy i/lub wiele układów na SPI/I2C itd. mogących w prosty sposób dodać Tobie linii I/O

2. W taki sposób kwarców raczej nie podłączysz. Zamiast tego możesz;

a) Podłączyć kwarc do pierwszej atmegi

b) Użyć wzmocnionego wyjścia XTAL1/2 (nie pamiętam które to - patrz dokumentacja) i podłączyć je do drugiej atmegi tak jakbyś miał generator częstotliwości

c) Oczywiście wymusza to ustawienie innych fusebitów no i całe programowanie obu atmeg za jednym zamachem jest bez sensu, bo zapiszesz obie dokładnie tym samym programem...

Link do komentarza
Share on other sites

no i całe programowanie obu atmeg za jednym zamachem jest bez sensu, bo zapiszesz obie dokładnie tym samym programem...

Od tego jest zworka JP4... Można nią wybrać któy układ ma być programowany...

Po co Tobie dwa procesory przy tak prostym schemacie?

Pinów ADC mało...

MCP3208 jak potrzebujesz więcej kanałów ADC

Za tą cenę kupie sobię 4 ATmegi 8 i napiszę im program żeby działały identycznie jak ten układ 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Z tymi dwoma procesorami to oczywiście zrobisz jak zechcesz bo widać, że się do pomysłu napaliłeś. Zanim jednak przystąpisz do rysowania płytki itd to pomyśl przez chwilę nad algorytmem pracy tego robota. Czy rzeczywiście do poprawnego wysterowania silnika wystarczą sygnały tylko z połowy czujników? Być może w jakimś bardzo prostym programie tak, ale wtedy to i 2 czujniki będą akurat - takie schematy - to bez procesorów pojawiały się już na Forum. Przy większej liczbie czujników (a już na pewno przy 16) prawdopodobnie będziesz chciał zrobić jakąś odmianę P(I)Da, tak chętnie stosowanego w LFach. Ten algorytm jest właściwie "analogowy" i polega na zamianie pozycji "widzenia" linii (numer czujnika 1..16) na wielkość liniową np. z zakresu -1..1 lub 0..255 itp, wprowadzaną następnie do funkcji regulatora. Wyjściem jest znów jedna liczba mówiąca o "przechyleniu" mocy na jedną lub drugą stronę podwozia. Czy mógłbyś pokrótce wyjaśnić jak zamierzasz to zrealizować? U Ciebie dana strona (procesor) będzie wiedziała tylko o "zjechaniu" linii na tę właśnie (lub drugą - zależy czy podłączysz czujniki na wprost czy na skos) stronę ale nie będzie nic wiedziała o tym co się dzieje w przeciwnym wypadku. Czy to nie ograniczy w poważnym stopniu funkcjonalności algorytmu? Prymitywne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to np. przyśpieszanie tym większe im głębiej linia jest po "naszej" stronie ale wtedy ten drugi jest zmuszony do pracy np. na 50% bo nie wie, co się dzieje - nie widzi "swojej" linii. A gdy miniemy zakręt 90 stopni? Żaden procesor nie widzi linii i każdy daje na 50%. Można odwrotnie - hamować tym bardziej im głębiej linia jest "po tamtej stronie" (czujniki na skos) ale ma to podobne wady. Próba opisu takiego pełnego algorytmu (nawet tutaj, na Forum) może nam (i chyba Tobie) wiele wyjaśnić. Być może jest to jakiś rewolucyjny pomysł, którego tylko ja nie mogę zrozumieć - za co z góry przepraszam.

Acha, tłumaczenie tego rozwiązania cenami odrzucam jako demagogię i celowe pomijanie oczywistych faktów. Multiplekser analogowy kosztuje ok. 50 groszy i żadna ATmega tego nie przebije.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.