Skocz do zawartości

Robot minisumo-silniki


jasiuuuu

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam problem z podjęciem decyzji w związku z robotem.Wybrałem silniki 50:1 Pololu 625 obr/min.I zastanawiam się już 2 dzień czy użyć 2 silniki-2 koła czy 4 silniki-4 koła.Wiem, że 4 silniki mają większy moment obrotowy,większa przyczepność,lecz mniejszą zwrotność.Za to 2 silniki mają mniejszy moment,lecz dużo większa zwrotność.I właśnie prosiłbym o jakieś sugestie,swoje doświadczenia z tymi silnikami lub minisumo.

Pozdrawiam

Jasiuuuu

Silniki Pololu

http://electropark.pl/mikrosilniki/541-silnik-pololu-50-1-hp-625-obr-min-5901000541003.html

Opony

http://electropark.pl/kola-gasienice/582-kola-solarbotics-rw2i-312x132mm-5901000582006.html

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd masz informację, że robot na 2 kołach i 2 silnikach będzie bardziej zwrotny od takiego z czterema napędzanymi kołami. Przy 4 kołach możesz obrócić się w miejscu bez żadnego problemu i to bardzo szybko. Przy 2 kołach będą ona raczej na tyle, więc obrót w miejscu to już nie będzie (nie w obrębie swojego obrysu), bo oś obrotu będzie na osi kół, no i oczywiście masz 2x mniejszy moment do obrócenia tej samej masy.

Link do komentarza
Share on other sites

A no tak rozumiem, że w miejscu minisumo na 4 silnikach i 4 kołach będzie się szybciej i obracał w mniejszym promieniem.A jak sadzicie opłaca się wydawać dodatkowe 100zł na silniki, czy jednak zostać przy 2 kołach.Jak sadzicie?

Link do komentarza
Share on other sites

To już musisz zdecydowac sam. Znajdą się i zwolennicy 4 silników i 2. Każdy będzie miał słuszne argumenty po swojej stronie więc musisz sam zdecydowac.

Jedyne jak możemy ci pomóc (te najważniejsze):

4 koła - większy moment, znacznie mniej miejsca, 2 koła - mniejszy moment, więcej miejsca (biorąc pod uwagę te same silniki).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To zależy od tego co chcesz osiągnąć. Czy większą prędkość, czy większy moment. Miej również na uwadze to, że na końcu przekładni będzie koło i to od niego będzie dużo zależało, a dokładnie od jego średnicy. Mając dane silników i wielkość koła możesz wykonać proste obliczenia i porównać, a następnie wybrać te, które okażą się dla Ciebie bardziej odpowiednie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że można zrobić samemu, lecz nie mam czasu bo termin goni i za tydzień muszę mieć złożonego i zaprogramowana wersje testowa na dni otwarte szkoły i dlatego chce kupić a jedynie potem będę myślał nad wylanie kół.Wiec macie jakies godne polecenia kola szerokości myślę 20mm

Link do komentarza
Share on other sites

Jak przysiądzie, to się wyrobi - robota poskładać i wstępnie zaprogramować można w jedną noc, tylko często okazuje się, że w pośpiechu zepsuliśmy inne "ficzery", które miały być wykorzystane później.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.