Skocz do zawartości

CCD, czyli trochę więcej niż 16 czujników :)


marek1707

Pomocna odpowiedź

Fajnie, tylko do czego ją podłączysz? Minimalny ustawiany tu strumień wideo to 6 MB/s. Jeśli masz jakąś płytkę, która zgromadzi choćby jedną klatkę to jesteś w domu, możesz to później obrabiać ale jeśli nie, to sam jestem ciekaw jak chcesz tej kamerki użyć. Przydałby się procesor z bezpośrednim wejściem z kamer cyfrowych plus duży SDRAM na pokładzie plus wyjście wideo do bieżącej obserwacji tego co system robi z obrazem. Napisz coś więcej o swoim pomysłach.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka uwag do kamery:

1. 30fps to bardzo mało. Dodatkowo dolicz czas obróbki sygnału i wyjdzie Tobie, że masz informacje o obrazie pobranym przez robota z pozycji, w której był kilkanaście cm wcześniej

2. nie musisz brac całego obrazu. Wystarczy kilkanaście linii dla których określisz położenie trasy i wykreślisz między nimi drogę. To zmniejszy liczbę danych do obróbki do jakiejś realnej wartości nawet dla dosyć wolnego procesora

3. kamery i bajery swoje ważą, więc jak nie dadzą Tobie wyraźnej przewagi to ich używanie mija się z celem. Samo "zastąpienie" ktirów jest zbyt słabe. Obecnie roboty ważą koło 100g i nawet dodatkowe 10gram dużo znaczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co odpowiedzieć, chyba tylko: to co z tego? Czy jeśli nawet ktoś znajdzie opis na elektrodzie to czy będzie wiedział jak to zrobić? Początkujący pomyśli: a niech to, ale wypas, prawie jak magia, kilka procesorów, jakieś serwo do obracania samą głowicą itd. A moim zdaniem to wcale nie jest trudniejsze niż zrobienie LFa z czujnikami odbiciowymi. Zobacz, że nie piszę wątku w dziale "Nasze sukcesy" bo nie traktuję tego jak wyczyn tylko raczej jak opis pewnego - już istniejącego, to chyba oczywiste - rozwiązania. Ono nie musi być używane wyłącznie w celu śledzenia linii. Jeden wstawi to do LFa a inny spróbuje wykrywać tym ściany labiryntu albo klocki do pozbierania. Nie każdy robot ma wygrywać zawody a jeśli nawet, to i tak wszystko zależy od konstruktora. CCD nie ma być panaceum na wszystkie bolączki i cudownym sposobem na pierwsze miejsce. To tylko prosty czujnik podłączony do procesorka. Takiego opisu na Forum nie znalazłem i taki chcę zrobić, żeby ktoś inny zapalił się, trochę poczytał i sam zamontował coś takiego u siebie. To może wykrywać różne rzeczy a ja chcę się dowiedzieć jak efektywnie.

Popatrz, samochodzik zaprezentowany na filmie we wspomnianym przez Ciebie wątku był szybki ale miał problemy z dojazdami do ostrych zakrętów. Każdy był przestrzelony. OK, to także wina użytego podwozia ale też algorytmu i samego sprzętu, np. położenia czujnika. Jest co poprawiać 🙂

A jeśli chodzi o garść pomysłów dotyczących śledzenia linii to bardzo proszę:

1. LF w piewszym przejeździe uczy się trasy (wszystko jedno jakim czujnikiem linii) rozkładając ją na "prymitywy" typu: prosta o długości L, łuk w lewo o promieniu R i kącie alfa, itd Po dojechaniu na metę "kompiluje" trasę tak by znaleźć optymalną dla swoich możliwości oraz wymiarów trajektorię ruchu i w następnym przebiegu pokonuje wszystkich 🙂 dla pewności tylko dokonując drobnych korekcji trasy przy pomocy posiadanego czujnika linii. Żaden czujnik konkurencji nie pomoże, gdy nasz będzie z góry wiedział jak jechać ale trasy wcale nie miał wpisanej na stałe, sam ją wykrył i zanalizował - to wolno robić.

2. LF zanim jeszcze ruszy na trasę, stojąc na starcie wykonuje jej zdjęcie (lub kilka jeśli trzeba) i na podstawie opracowanej w ten sposób mapy robi to samo co ten z pkt. 1. Potem rusza i nie jest zaskoczony żadnym ostrym zakrętem bo z góry wie, kiedy może dać 100% mocy silników a kiedy przyhamować tuż przed ostrym zwrotem.

Żaden z tych sposobów nie jest (jeszcze) zabroniony regulaminem. Osobiście nie mam zamiaru czegoś takiego budować bo głód rywalizacji zaspokajam w innych dziedzinach ale pytałeś co można jeszcze zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niby 30fps to mało, ale w kamerze dostajemy przecież obraz powiedzmy 30cm trasy przed nami. Żeby nastąpił moment w którym robot nie wie jak wygląda trasa, musiałby się poruszać z prędkością powyżej 9m/s.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.