Skocz do zawartości

Zdalny moduł minisumo


fazi787

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam pytanie, może dla niektórych może bardzo jasne, ale ja nie do końca rozumiem. Czy już na wszystkich zawodach robotów walki minisumo są sterowane przez sędziego? Czyli włączane pilotem przez sędziego? Są może gdzieś jakieś zawody gdzie zawodnicy sami włączają robota, tak jak to było wczeiśniej, i robot sam oczekuje 5 sekund poczym jest walka? Z góry dziękuję za odpowiedź 😃

Pozdrawiam Bartek

Link do komentarza
Share on other sites

fazi787, póki co na większości zawodów roboty odpalane są ręcznie. Jeśli się nie mylę to na zawodach do końca tego sezonu roboty będą włączane przez zawodników.

Na szczęście długo to nie potrwa, gdyż my, tj. zawodnicy dążymy jednak do wyeliminowania falstartów dzięki modułom 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na zawodach w Gdańsku będą moduły startowe, ale według mnie to ma i swoje wady bo to tylko IR ponoć czasami się zdarza, że promień nie trafi i robot nie startuje. Moim zdaniem powinno to być via RC.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak któryś robot nie wystartuje (co zdarza się bardzo rzadko) to walka zostaje powtórzona. Moduły radiowe byłyby dużo droższe i większe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

+ PCB, a większe pcb = droższe pcb 🙂 I byłyby niezgodne już ze standardem z Wiednia. Raczej te moduły mają być możliwie jak najmniej inwazyjne, a ich mikrorozmiar w tym pomaga zdecydowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na razie standardem jest ręczne włączanie, ale myślę, że krokiem wprzód powinno być zdalne startowanie (i zatrzymywanie, co bardzo ważne z racji bezpieczeństwa, też).

co do tych narzekań na moduły - narzekają głównie Ci, którzy nie mieli z nimi do czynienia. Prawdą jest, ze któryś robot czasem nie załapie wiązki, że są inne problemy - ale walki się wtedy powtarza. I ten standard co jest na RobotChallenge opracowały naprawdę tęgie szwedzkie, głowy. 😉

Co do montowania własnego TSOPA - gdyby był to prostu sam TSOP, to dopiero byłyby niezłe jaja i bałagan. To jest trochę bardziej pomyślane. Można zakupic moduł i po prostu pozostawić wolne piny. Ale czyż nie bardziej eleganckie byłoby uwzględnienie tego w swojej PCB? Dokumentacja jest otwarta i dostępna - troszkę się pogłowić i powinno dać się zrobić to samemu (powinno, bo sam tego nie robiłem, więc nie mogę zaręczyć)

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem jak najbardziej za modułami, ale rzeczywiście czasami jest problem z wystartowaniem. My w naszych linefollowerach korzystamy z modułów radiowych i są one dużo bardziej pewne niż kontrola przez podczerwień. I jeszcze w kwestii powtarzania po niewystartowaniu chciałbym przytoczyć sytuację z ponoć najlepszych zawodów w Europie czyli Robot Challenge. Podczas walk finałowych (chyba był to półfinał) robot Storm nie wystartował po wciśnięciu pilota, więc sędzia nacisnął start jeszcze raz, po czym robot ruszył z opóźnieniem przez co przegrał rundę. Na szczęście nie miało to wpływu na wynik, bo Storm wygrał kolejne dwie rundy i przeszedł dalej, ale sędziowie mimo przedstawienia materiału wideo tylko się uśmiechnęli i powiedzieli, że robot przecież wystartował. Mimo wszystko przy coraz szybszych robotach zdalny start bardzo pomaga przy przeprowadzeniu uczciwych walk.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak się teraz zastanawiam czemu nikt nie wpadł (przynajmniej nie słyszałem) na jedno rozwiązanie. Po nadaniu komendy start (z wyraźną dla zawodników informacją wypowiedzianą przez sędziego w momencie naciśnięcia przycisku) moduł który ją odebrał, powinien zapalić diodę i czekać np. 2-3 sekundy przed zgłoszeniem przerwania do robota.

W tym czasie każdy zawodnik obserwuje swojego robota i ma czas, żeby podnieść rękę/zdjąć robota z ringu/zareagować jeśli robot nie wystartował. Długość tego czasu kontroluje program modułu, nie robota.

//Edit: Okej, po wysłaniu posta już wiem czemu nikt na to nie wpadł. Wszystkie roboty musiałyby startować na zablokowanych przed programowaniem modułach organizatorów.

Na stronie, którą podałem jest wyjaśnione więcej szczegółów, ale warto pamiętać o tym PDFie.

Przygotowaliśmy tylko krótką instrukcję, żeby ułatwić początek przygody z modułami i wyjaśnić najważniejsze kwestie. Naszym celem nie było tłumaczenie dokumentacji projektu 😉 Sugeruję posiłkowanie się naszym PDFem w korzystaniu ze strony projektu, a nie używanie go jako jej odpowiednika po polsku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.