Skocz do zawartości

[Bascom] problem z procesorem


matti007

Pomocna odpowiedź

Witam,
mam spory problem z procesorem atmega 16. podlaczam uklad do programatora, pisze program, wszystko sie ladnie kompiluje i wgrywa i dziala jak nalezy. po odpieciu programatora nie wykonuje sie zaden program. napisalem program do zasiecenia diody po nacisnieciu przycisku. dziala jak jest wpiety programator, potem juz nie. do procesora wpiete sa 3 diody, jak jest procek zasilany swoim zasilaniem, nie tym z programatora jest ok, po odlaczeniu tego zasilania gdy zostaje tylko zasilanie z programatora swieca wszystkie 3. maja byc zapalane sygnalem wysokim z procka. sygnal reset podpiety do vcc przez rezystor 10k. prosze o pomoc, bo nie mam pojecia co jest nie tak. schemat sprawdzalem. masy i vcc sa tak jak powinny, spiete do vcc i gnd tak jak w programatorze wiec teoretycznie powinno dzialać bez niego, a nie dziala poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

schemat juz dodany w zalaczniku. dodam jeszcze ze opisana sytuacja przy podlaczonym programatorze ma taki chcarakter, ze wystarczy zeby programator byl wpiety przez zlacze kanda, nie musi byc podpiety do zasilania do komputera, wtedy na programatorze swieci sie dioda sygnalizujaca ze jest podpiety do zasilania i uklad programowany dziala poprawinie. odpiolem tez sygnal reset z programatora i nic sie nie zmienia.

schemat sumo.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam pomysłu na to dlaczego układ bez programatora nie działa ale za to mam kilka uwag do schematu. Być może któraś z tych rzeczy ma wpływ na to dziwne zachowanie:

1. Nie napisałeś ale zakładam, że jako przetwornicy DC/DC użyłeś którejś z wersji ST1S10/30. To bardzo fajny układ ale niestety wymagający. Pracuje na bardzo dużej częstotliwości co z jednej strony umożliwia stosowanie małych dławików (w sensie wymiarów i indukcyjności) ale z drugiej wymusza użycie bardzo szybkich kondensatorów. Właściwie jedynym sensownym typem są ceramiczne. Tak z 10uF na wejściu i 22uF na wyjściu to minimum. Ceramiczne. Elektrolity przy 1MHz właściwie nie istnieją więc i napięcie wyjściowe zawiera naprawdę bardzo dużo zakłóceń, może prowadzić do niestabilności samej przetwornicy albo do dziwnego (ha!) działania całego układu. Dobrze zaprojektowany druk wokół scalaka, szybkie kondensatory oraz szybki dławik o wysokiej częstotliwości rezonansu własnego i wystarczającym prądzie DC - to podstawa.

2. Ciekaw jestem co miałeś na myśli wstawiając tranzystor T1. Moim zdaniem mostek nie odstanie ani wolta napięcia. To miało być jakieś zabezpieczenie???

3. Dość dziwnie wygląda zasilanie procesora. Jego zwykłe zasilania dałeś przez dławik (jaką ma rezystancję dla DC?), a to co właśnie potrzebuje dobrego filtrowania, puszczone jest bezpośrednio. Ponadto VREF podpięte do szyny zasilania jest trochę niebezpieczne dla procesora. Dając tam tylko kondensator masz szansę programowego wyboru miedzy 3 możliwościami a podanie tam twardego zasilania uniemożliwia już wybór i dodatkowo zwierasz wewnętrzne źródło odniesienia do napięcia zewnętrznego. To niedobrze.

4. Jak masz ustawione fuse-bity? Wyłączenie układu BOD lub zły próg napięcia BODLEVEL też mógłby sprawiać kłopoty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. użyłem przetrwornicy step-down - ST1S10PHR : 0,8V -15,3V 3A. wbrew pozorom dobrze się sprawuje, nie sieje zakłoceniami i sprawdza się w układzie. Nie wiem czy opinia kolegi zawiera jakies uwagi do mojej wersji, czy jest potrzeba zmian czy jest ok?

2. co do tranzystora, dokopałem sie do modułów sprzedawanych pod mostek jakiego użyłem i wzorowałem się na podanym modelu http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-moduly/32-tb6612-dwukanalowy-sterownik-silnikow-modul-pololu.html opisane jest tam co potrzeba

3. proszę o jakiś przyklad jak ma wygladać prawidlowe podlaczenie wyprowadzeń zasilania procesora, ze schematów które widziałem wiekszość wlasnie tak miala podpiety procesor. prosze o jakies rady co trzeba zmienic

4. z fuse-bitow to wpiety zewnetrzny kwarc, JTAG wyłaczony i nic wiecej nie robione skoro calość głupieje bez programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Podkreśliłem słowo : ceramiczne. Ty na schemacie narysowałeś kondensatory elektrolityczne, które tutaj są kwiatkiem do kożucha. Uwaga jest prosta: trzeba je zamienić na ceramiczne. Nie rozumiem czego tu nie rozumiesz.

2. Nie widzę żadnej analogii między tranzystorem T1 na Twoim schemacie a systemem zabezpieczeń w module z Botlandu. Ponawiam prośbę o wyjaśnienie co chciałeś osiągnąć albo jak to ma Twoim zdaniem działać. Wzorowałem się na tym co robią inni - nie jest wytłumaczeniem chyba, że nie rozumiesz co robisz.

3. Przeczytaj uważniej co napisałem w punkcie 3. Jeśli mam uwagi do zasilania procesora to weź jeszcze raz te schematy na których się wzorowałeś i porównaj pin po pinie zasilanie zamiast pisać, że "większość tak miała podpięty". Ile tych schematów widziałeś? Naprawdę w większości główne zasilanie procesora szło przez dławik a zasilanie części analogowej żywcem z szyny Vcc? Eee tam, coś kręcisz.

4. Jeśli pytam Cię o stany fuse-bitów to pofatyguj się by to sprawdzić i napisz jak jest, zamiast odpowiadać, że "nic więcej nie robione". A skąd ja mam wiedzieć jak było przed "robieniem"? Tym bardziej, że nie chodziło o wszystkie, tylko konkretnie o BODEN i BODLEVEL. Dobrze byłoby także poznać stan odpowiedzialnych za wybór zegara (napisałeś, że kwarc ale to za mało) oraz opóźnienia RESETu czyli w sumie: CKSELn, CKOPT i SUTn. Napisanie tego otwartym tekstem chyba nie jest wielkim wyzwaniem?

Zadałeś pytanie "Dlaczego mój układ nie działa" a to znaczy, że nie możesz sobie z tym poradzić. Musisz być przygotowany na precyzyjne odpowiadanie na padające pytania i nie Tobie oceniać ich sensowność. Ty sam już sobie jakieś zadałeś i nic z tego nie wyszło. Wrzucając taki problem na Forum musisz mieć świadomość, że odpowiedź może być banalna ale dyskusja może też ciągnąć się kilka dni i dotrzeć do projektu płytki, schematu okablowania itp więc jeszcze raz proszę o precyzję. Nikt tego Twojego układu nie widział a oczekujesz, że w automagiczny sposób zdalnie rozwiążemy problem nad którym Ty siedzisz w odległości 50cm. Ja, będąc daleko muszę zacząć drążenie tematu od rzeczy oczywistych: zasilanie, RESET itp. Może dojdziemy do jakiegoś subtelnego błędu w programie albo jakiejś interakcji sprzętu programatora z Twoim układem, nie wiem. Na dzisiaj skup się na dokładnych odpowiedziach.

Ciekawi mnie jeszcze w jaki sposób zbadałeś, że przetwornica nie sieje zakłóceniami. Czy mógłbyś pokazać ekran oscyloskopu z pomiaru szyny Vcc, pasmo min. 25MHz, podstawa czasu ok 1us/dz, sprzężenie AC, czułość Y ok. 50mV/dz? To by przynajmniej potwierdziło czy i jak ten zasilacz rzeczywiście działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.