Skocz do zawartości

Miniscope 1MHz


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Oscyloskop posłuży jak będzie miał pasmo min. 20MHz (do szybszych sygnałów jednak polecane 100MHz) i jak cyfrowy to 10x wyższe próbkowanie (czyli odpowiednio 200MSPS i 1000MSPS).

Próbkowanie 1MSPS zrobisz na stm32 za 10zł i zapewne coś takiego w tej zabawce siedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker, Do PWMa starczy Karta muzyczna w stylu Sound Blaster VC (jakieś 50zł) + kabelek z wyczką Jack na jednym końcu. 96KHz próbkowanie jest akurat do taki zastosowań, a koszt niewielki (bo kartę muzyczną zawsze warto mieć). Powyżej już lepiej jakieś lepsze urządzenie, minimum:

http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=196501

albo wręcz oscyloskop.

Link do komentarza
Share on other sites

wszystko fajnie ale przeskok cenowy jest katastrofalny, a wielu przypadkach wystarczy zobaczyć mniej więcej co i gdzie jest, czy jest prostokąt, sinus czy stały w danym miejscu, albo na linii zasilania czy pojawiają się jakieś zakłócenia.

ja się przymierzam do http://sklep.modulowo.pl/pl/p/Kieszonkowe-Laboratorium-Elektroniczne-uLAB1/212

i jestem przekonany że dla mnie on wystarczy, a przy okazji będę miał zestaw uruchomieniowy z wyświetlaczem

Link do komentarza
Share on other sites

Do PWMa starczy Karta muzyczna w stylu Sound Blaster VC (jakieś 50zł) + kabelek z wyczką Jack na jednym końcu. 96KHz próbkowanie jest akurat do taki zastosowań, a koszt niewielki (bo kartę muzyczną zawsze warto mieć).

albo wręcz oscyloskop.

Cóż z tego że mój SB Audigy 2 próbkuje chyba nawet 192KHz, jak nie znajdę programu, który na to pozwala, chyba że będę przebieg nagrywał jako Audio, ale to znowu oscyloskop nie jest wtedy. I tutaj zastosowanie kart dźwiękowych w elektronice niestety się kończy.

Ogólnie też jakoś ciężko widzę w praktyce takie urządzonko, pokazać w szkole jak wygląda przebieg, może tak, a le używać raczej ciężko. Prędko mój PRLowski oscyloskop chyba zastąpiony nie zostanie. 2Mpróbek, bo tyle to chyba ma, a pasmo jest podane 1MHz, to najwyżej łapać przebiegi do 20KHz, a najlepiej nie więcej niż 2KHz.

HudyVolt Hm.. gdybym miał wywalac już ponad 300zł, to albo bym poszukał używanego oscyloskopu w dobrym stanie, albo dołorzył drugie tyle i kupił coś pokroju propozycji Oldskulla Ja za mojego dziadka dałem równe 200zł, dwa lata temu i mam pasmo 15MHz, za 350zł spokojnie sądzę że jest do upolowania nawet 25MHz dwukanałowy oscyloskop.

Z drugiej strony chyba nawet nowe analogi zaczynają się w granicy 650-750zł, na pasmo 20-30MHz. Pewnie cyfrówkę też sie da jaką upolować, ale jej parametry będą, raczej mizerne.

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż z tego że mój SB Audigy 2 próbkuje chyba nawet 192KHz, jak nie znajdę programu, który na to pozwala, chyba że będę przebieg nagrywał jako Audio, ale to znowu oscyloskop nie jest wtedy. I tutaj zastosowanie kart dźwiękowych w elektronice niestety się kończy.

Kiedyś ściągnałem programik do tego i sprawował się całkiem całkiem, naprawdę!. Jakbyś poszperał w tym tamacie to coś umożliwiającego triggerowanie oraz FFT byś znalazł. Aczkolwiek wszystkie takie układy mają podstawową wadę wynikającą z właściwości karty dźwiękowej - wejście ma filtr górnoprzepustowy odsiewający wszystko poniżej kilkunastu Hz.

Pamiętam jak sam się gryzłem kiedyś z takim dylematem. Tylko wtedy przystawki to był koszt minimum 1000zł :/ Dlatego też zacisnąłem zęby i dozbierałem do Rigola DS1052 🙂 i jestem z niego mega zadowolony 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętam jak sam się gryzłem kiedyś z takim dylematem. Tylko wtedy przystawki to był koszt minimum 1000zł :/ Dlatego też zacisnąłem zęby i dozbierałem do Rigola DS1052 🙂 i jestem z niego mega zadowolony 🙂

Po nowym roku powinno mi wpaśc parę groszy do ręki, chyba zaszaleję i kupię sobie oscyloskop z prawdziwego zdarzenia właśnie ten Rigol1052E fajnie wygląda, 1250zł to też całkiem akceptowalna cena 🙂.

OldSkull możesz napisać co jest na wyposażeniu tego oscyloskopu.

Link do komentarza
Share on other sites

Rigol ostatnio wypuścił nową ciekawą serię. Cena też do przyjęcia

http://www.rigolna.com/products/digital-oscilloscopes/ds1000Z/ds1074z/

Ostrzę na niego zęby i choć 4 kanały raczej nie są mi jakoś specjalnie potrzebne, to większy ekran już jest bardzo mile widziany.

Nie no aż taka maszyna do zabijania Marsjan nie jest mi potrzebna i cena trochę za wysoka jak na moje potrzeby, zważywszy że ja nie jestem elektronikiem z zawodu, i zwyczajnie nie wykorzystam wszystkich jego zalet. W sumie gdyby nie mikroskopijna, i już wysłużona lampa, w moim starym ST-315AII, to bym się nawet nie rozglądał, za czymś innym.

W cyfrówce fajne jest to że można sobie zapisać fragment przebiegu, i zrzucić na PC.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, standard, czyli 2 sondy igłowe z nakładkami-haczykami, kabel zasilający (jak kupowałem przez DX.com to był jakiś nieeuropejski :? ale te 5zł mnie nie ziębiło). Tylko wtedy wychodziło (wliczając koneiczność zapłacenia VAT) z 400zł taniej niż w NDN (akurat tyle ile kosztował tamten miernik w promocji, zapewne chcieli się ich pozbyć).

Oscyloskop ma wadę: głośny wentylator. Może też mieć zaletę: jeśli idzie zrobić downgrade firmware to możesz mzienić sobie pasmo na szersze (100MHz) 🙂

Poza tym cena niska, to jest bez szału, ale naprawdę daje radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Tu nawet nie chodzi o cenę, bo na kompa wywaliłem ostatnio ponad 4K, ale oscyloskop, musi na siebie zarabiać, aby miało sens, tyle na niego wydać, a u mnie, będzie używany jak pisał, Treker 2 razy w roku, jak powieje wiatr.

I tu jest dylemat, tanie pseudo oscyloskopy z Allegro, czy jednak przyrząd, którego i tak nie wykorzystamy, ani się nam nigdy nie zapłaci ?

Ale te rozważania zostawię sobie na później, jak będą dingi do wydania, na razie, mam 600zł, za stare części z kompa co sprzedałem.

Na Allegro znalazłem tego Rigola za 800zł, tylko gwary brak 🙁.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chcesz bardzo bardzo zaoszczędzić, to możesz ew. machnąć się na coś takiego:

http://dx.com/p/usb-oscilloscope-and-logic-analyzer-93518

Zapewniam, że analizator stanów logicznych będzie nieocenionym pomocnikiem, po prostu genialnym, a i z tego słabego "oscyloskopu" możesz korzystać zapewne lepiej niż z tego gadżetu kieszonkowego - szczególnie, że masz znacznie lepsze wsparcie jeśli chodzi o program do obsługi. Oczywiście w przypadku każdego urządzenia niebateryjnego musisz uważać na potencjał masy w układzie. Ale to dotyczy wszystkiego.

PS:

masz jeszcze taki za 900zł. Ten sprzęt teraz idzie w dół, ale bardzo powoli, bo konkurencja nie śpi. Firmy klonujące też nie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.