Skocz do zawartości

Linefollower prosty do bólu


Sabre

Pomocna odpowiedź

Ostatnio też się zastanawiałem czy dało by się zrobić linefollowera na dwóch tranzystorach bez uC. Po ułożeniu kilku elementów na płytce stykowej i przyklejeniu do niej silników z kołamia wyglądało to mniej więcej tak :

https://www.youtube.com/watch?v=afpJLPX-SXo

Jak widać "robot" działa i to nawet dosyć przyzwoicie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam !

Mam pytanie co do pierwszego schematu znajdującego się na pierwszej stronie... Czy ten schemat poz złożeniu można bez żadnych przeróbek załadować na platformę robota ? I nie bardzo mogę zrozumieć o co chodzi z zewnętrznym doświetlaniem linii... Oglądając schemat zauważyłem , że nie ma tam transoptorów , a więc która część schematu pełni rolę czujnika ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czujnikami są fotorezystory LDR, a co do doświetlania to właśnie chodzi o to, że na schemacie nie ma transoptorów w których jest dioda IR i fototranzystor. Więc do pierwszego schematu trzeba dołożyć diody IR w szeregu z rezystorami, diody te mają świecić na podłoże, a odbite od niego światło ma padać na fotorezystory/fototranzystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby prąd płynął musisz mieć różnicę napięć. Zastanów się czy jest jakaś różnica pomiędzy czerwonymi kropkami i czy jest jakaś pomiędzy niebieskimi.

Link do komentarza
Share on other sites

?To już wiem, muszą być tak jak te czerwone kropki tylko za fotorezystorami?

Dobra, mam inne pytanie. Jakie inne tranzystory mogą być? Bo te co są podane w temacie to nigdzie nie ma ... A wielka prośba. Jak ktoś mógłby zobaczyć u lisa (lispol.pl ) i powiedzieć, która się nada. Bo on ma tanio, i ma przesyłki po 6zl. Tak więc z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

To tam gdzie są diody prostownicze to pod nimi mają być te ir? I teraz to już mi namieszałeś ... To mają być fotoREZYSTORY czy fotoTRANZYSTORY? I ponawiam pytanie. Jakie tranzystory mają być oprócz tych podanych w 1 poście czyli BD135? Najlepiej takie jakie są u lisa w sklepie : lispol.pl Z góry dzięki.

P.S. IR mają być przeźroczyste czy niebieskie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystory jakiekolwiek NPN o prądzie przynajmniej 1-2A.

Ja stosuję fototranzystory i działają bez zarzutów. Fotorezystory w zasadzie też powinny, ale wydaje mi się, że są mniej pewnym rozwiązaniem.

Diody musisz podłączyć równolegle do całej reszty układu. W mojej instrukcji są oznaczone LED1 i LED2. Jeśli nadal nie wiesz jak je podłączyć, to chyba nie jestem w stanie Ci pomóc 😋

Aha, mogą być i przezroczyste i niebieskie. Najlepiej żeby były innego koloru niż fototranzystory, to Ci się nie pomylą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jak podłączę do tego schematu fototranzystory/fotorezystory to nie ma różnicy?

Nie ma różnicy, z tym, że fotorezystory podłączasz dowolnie a fototranzystor musisz podłączyć zgodnie z "biegunowością".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.