Skocz do zawartości

Linefollower prosty do bólu


Sabre

Pomocna odpowiedź

Wydaje mi sie, że to zależy od układu scalonego. Ten schemat jest pod L293D, gdzie to podlącza się 7 i 10 nóżkę do plusa, a ja przy budowie mojego światłoluba użyłem scalaka L293DNE, przy którym obie te nóżki zostawilem wolne, nie podłączone do niczego 🙂

Jest to możliwe ponieważ L293DNE musi mieć rezystory podciągające wejścia do plusa, nigdzie nie jest to uwidocznione w dokumentacji ponieważ jest ona jedna wspólna dla wszystkich typów L293, ale po przejściach w innym temacie tylko taki wniosek się nasuwa.

Link do komentarza
Share on other sites

No i racja, też mam L293DNE i właśnie złożyłem LFa według powyższego schematu, jednak nie działał, po podłączeniu nóżek 7 i 10 do minusa zasilania działa, jednak też nie dokońca tak jak powinien, ponieważ silniki obracają się nawet gdy czujnik CNY70 jest skierowany w powietrze... Co może być tego przyczyną?

Edit: prawy silnik działa jak powinien, także chyba coś źle podłączyłem w lewym czujniku, zaraz to sprawdzę... W każdym bądź razie przy użyciu L293DNE trzeba podpiąć nóżki 7 i 10 do minusa.

Edit 2: połączenia w lewym czujniku są ok... Mimo tego lewy silnik działa non stop, może trefny czujnik?

Edit 3: już wszystko ok, spaliłem lewy czujnik przez własną głupotę 😋 po wymianie robot działa jak należy

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Przejrzałem dokładnie temat i chciałem zaproponować swój schemat LF. Nie jestem pewny co do jego poprawności, ale po dokonaniu odpowiednich obliczeń i dobraniu odpowiednich rezystorów powinien działać bez zarzutu. Sprawdzałem go w programie symulacyjnym i nie poinformował on mnie o żadnych błędach konstrukcyjnych. Wartości elementów zależą od dobranego źródła zasilania i serwomechanizmów. Co o tym sądzicie?

Krótkie omówienie:

Na złącza JP1 i JP2 podłączane są serwomechanizmy. Potencjometry pozwalają regulować prędkość podczas skręcania. W przypadku wykrycia białej linii przez środkowy czujnik, robot jedzie z maksymalną prędkością. Jeśli biała linia zostanie "zauważona" przez górny czujnik (załóżmy lewy), to lewe koło zostanie zatrzymane, a prawe będzie się obracać ze zmniejszoną prędkością. Ta sama sprawa w przypadku dolnego (prawego) czujnika: prawe koło zostanie zatrzymane, a lewe będzie się obracać ze zmniejszoną prędkością.

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, co tu dużo mówić, nic nowego. Pokazałeś tylko schemat podłączenia czujników, trudno nazwać to schematem line followera. Opisz dokładniej, gdzie co podłączyć itp, bo albo Cię nie zrozumiałem, albo podałeś coś co jest zupełnie nie na temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie schemat poprawny ale nie widzę potrzeby stosowania potencjo metrów. Jeżeli by ich nie było to twój LF miałby mniejszy promień skrętu a według mnie to zaleta 😃 .

I mam jeszcze jedną uwagę jak robisz projekt w eaglu to nie musisz na wszystkich połączeniach dawać kropek, powinny one służyć do oznaczania węzłów.

A tak poza tym to gratuluje pomysłowości, nie wiem jak doświadczonym jesteś elektronikiem ale zawsze podziwiałem ludzi którzy przy małej wiedzy potrafili osiągnąć bardzo wiele.

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki paradox91 😉 Tak szczerze mówiąc to jestem po technikum elektronicznym, jednak robotyka zainteresowała mnie dopiero niedawno (wcześniej mnóstwo czasu spędzałem przy hardware'rze komputerów). Co do potencjometrów, to masz rację, jednak zastosowałem je na wszelki wypadek, by nie pojawiło się zbyt duże napięcie na serwie (po sprawdzeniu wszystkiego potwierdzam to co powiedziałeś i są one zbędne). A jeśli chodzi o węzły w EAGLE, to jest to pewne "zboczenie" z technikum - nauczyciel od układów mikroprocesorowych wymagał węzłów w każdym miejscu, gdzie występowało jakiekolwiek połączenie 😋

A jeśli chodzi o sam pomysł, to zawsze próbuję uzyskać jak najwięcej, przy jak najprostszych rozwiązaniach 😉

Mam jeszcze pytanie co do diod nadawczych: lepiej zastosować zwykłe diody LED, czy diody IR?

Link do komentarza
Share on other sites

mam pytanie jakie fotorezystory użyć do tego linefollowera? Bo w sklepie znalazłem kilka i nie wiem które wybrać bo są takie:

-Fotorezystor GL5537 1,6K do 200M

-Fotorezystor GL5616D 1,1K do 800K

-Fotorezystor GL5639D 1,3K do 200M

które wybrać??

Link do komentarza
Share on other sites

Każdy z wymienionych się nadaje, nie zapomnij tylko o jednym, na schemacie, który umieściłem nie ma podświetlania podłoża, czyli musisz jeszcze dodać jakąś diodę białą lub ir z odpowiednim rezystorem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.