Skocz do zawartości

Linefollower prosty do bólu


Sabre

Pomocna odpowiedź

Mam prośbę czy mógłby ktoś rozpisać ten schemat na płytkę uniwersalną ? To by ułatwiło sprawę bo obecnie już trzeci raz próbuje go złożyć i cały czas coś nie działa (w zasadzie nic nie działa ) jedyny sukces jest taki że udało mi się go złożyć na płytce stykowej i działał 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale co to za różnica czy płytka stykowa czy uniwersalna, 5 minut myślenia 1 minuta czytania schematu (choć w odwrotnej kolejności lepiej to brzmi) i po sprawie. Jak się nie umie czytać schematów to i rozpiska na płytkę uniwersalną nie pomoże to po pierwsze, a po drugie Tolo, zdajesz sobie ile jest RÓŻNYCH płytek uniwersalnych w sensie układu ścieżek :O?

Link do komentarza
Share on other sites

Zdaje sobie sprawę że owszem są ale nie w każdym sklepie elektronicznym 🙂 (u mnie są tylko te najbardziej uniwersalne albo kompletnie odjechane 😃) Heh w sumie masz racje ale jakby to było takie proste to by mi się udało 🙂 A najgorsze jest to że jak mi nie wyjdzie to nawet nie wiem o jest nie tak

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem o co chodzi z tym "stawaniem na kabelek" ,ale w tym schemacie niema zastosowanego żadnego przetwornika wartości z czujników, i może być tak, że czujnik jest w złej odległości od linii, a z doświadczenia wiem, że to jest dosyć trudne do ustawienia, szczególnie przy CNY70.

Link do komentarza
Share on other sites

Podepnij się czujnikiem do wyjścia od czujnika, i sprawdź, czy jak zmieniasz kolor podłoża , to zmienia się napięcie. Powinno być tak, że im ciemniejszy kolor, to mniejsze napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam pytanie co do pierwszego schematu. Dlaczego przy silnikach są dodane diody prostownicze. Na mój "rozumek" to one nic nie dają, ale z całą pewnością mają jakąś funkcję. Czy silniki mogą coś "śmiecić? Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Śmiecą, i to bardzo. Wyindukowane napięcie w uzwojeniu silnika (a silnik to de facto układ RLC) mogłyby uszkodzić tranzystor, gdy ten nie będzie przewodził. Diody niwelują to, odbierając energię z silnika. To tak mniej-więcej. Działałoby to bez tego, ale do momentu zatrzymania silnika 🙂 Potem by się już nie włączył. Troszkę to zagmatwałem chyba, ale diody potrzebne.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie. Jak dobrać ten tranzystor i czy jak wyłączę diody to czy będzie to również światłolub.

Mam nadzieję, że nawet bez dobierania tranzystorów i fotorezystorów robot będzie działał. Mam kilka niepotrzebnych więc mogą mi się przydać.

Będę robił line followera na pierwszym schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.