Skocz do zawartości

Czym w naszym rozumieniu jest robotyka?


Treker

Pomocna odpowiedź

To ciekawe jak koledzy sklasyfikują drona ?

Z jednej strony to zdalnie sterowany samolot bezzałogowy, bo defakto steruje nim człowiek z centrum dowodzenie, z drugiej strony to robot, bo w przypadku awarii łączności ma autorytarny program powrotu do bazy.

Dokładnie o tym pisałem w swoim pierwszym poście w tym wątku. Wszystkie moje modele latające to potrafią. To nie kwestia modelu, ale kontrolera lotu. Można go zaprogramować by w przypadku pewnych zdarzeń (np. utrata połączenia radiowego) wrócił na miejsce startu i wylądował. Oczywiście z kopterem to łatwiej (lądowanie w pionie), z samolotem ciężej (nie testowałem) ale i takie udane akcje są.
Link do komentarza
Share on other sites

Za mało się tu udzielam żeby mieć prawo głosu, ale pozwolę dorzucić swój pomysł:

może nie dzielmy tematów na roboty i nie-roboty (czyli takie tematy, które lecą do kosza), tylko pilnujmy żeby tematy na forum miały wartość merytoryczną dla robotyków.

Jeśli będzie potrzeba, zawsze można zrobić dział rozmaitości: tam mogłyby lądować tematy o omniwheel (to przecież nie robot, ale świetny pomysł do wykorzystania w robocie!), o helikopterach (jeśli będę kiedyś budował autonomiczny helikopter, zwykły helikopter będzie etapem na tej drodze-a bez tematu o helikopterach będzie dziura w wiedzy na forum), to samo tyczy się komunikacji bezprzewodowej...

temat o robieniu sokowirówki z bębna od pralki i silnika z motorynki, albo makijaż na ślub to skrajnie nie tematy tego forum... ale tu na forum widziałem, że ludzie mają tendencję do bycia skrajnym w drugą stronę-maszyna zdalnie sterowana to nie robot. Może i owszem, ale tym z Was których to boli proponuję nie odpisywać, skoro to dla Was taka strata czasu. Może temat umrze śmiercią naturalną z braku postów i ktoś go usunie za tydzień-dwa, a może wzbogaci forum o jakąś użyteczną wiedzę.

Osobiście trafiłem tutaj z wątku właśnie o zdalnym sterowaniu-moje latające skrzydło potrafi latać na GPS do punktów zapisanych w pamięci, ale nie potrafi samo _bezpiecznie_ wylądować, a z obecnym pilotem nie zawsze za nim nadążę.

A jeśli jakiś admin odpisze mi tutaj że mam zrobić lepszy algorytm lądowania-a nie pisać tu o RC bo to tak wielce nierobotyczne, to lepiej niech mi od razu usunie konto.

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, też się niewiele jak dotąd wypowiadałem, bo bardzo początkujący w temacie jestem i nie wiem czy uda mi się dłużej tu zostać, czy porwie mnie jakaś inna dziedzina.

Pojazd RC z punktu widzenia czujników, to też ma "czujnik" i reaguje na jego wskazania. Odbiornik fal radiowych jest nim przecież. Reaguje na konkretne sygnały w odpowiedni sposób. Sądzę, że wiele osób chciałoby móc wejść w interakcję ze swoimi "zabawkami", w ten czy inny sposób.

Zgadzam się z przedmówcą co do merytoryczności poruszanych zagadnień.

Robotyka jest bardzo szeroką dziedziną i wszystko(no może nie makijaż, chyba, że ktoś zrobi do tego robota) się może przydać, ale zbytnie rozszerzenie poruszanych tematów skutkować będzie wprowadzaniem dużego szumu informacyjnego.

Myślę, że definicja Robota jako urządzenia autonomicznie podejmującego decyzje jest wystarczająca.

Tematy związane ze zdalnym sterowaniem też mogą być ciekawe, ale powinny być poruszane z punktu widzenia przydatności w robotyce. Dla początkujących stworzenie pojazdu zdalnie sterowanego opartego na mikrokontrolerze jest też wyzwaniem, a może wywołać chęć rozszerzenia funkcjonalności o unikanie przeszkód itd. itp. To już będzie robot, który wyrósł z pozbawionego "woli" zdalnie sterowanego modelu.

Link do komentarza
Share on other sites

Za mało się tu udzielam żeby mieć prawo głosu, ale pozwolę dorzucić swój pomysł:

Zachęcam wszystkich do udzielania się, staż na forum nie ma nic do tego. W dyskusjach każdy ma równą pozycję.

[...] pilnujmy żeby tematy na forum miały wartość merytoryczną dla robotyków.

To jest zdanie, z którym chyba zgadzam się najbardziej. Zdarzają się projekty, których autorzy nie koniecznie widzą w tym robotykę, ale my już tak. Czytanie tematów o sterowaniu silnikami, wykorzystaniu czujników lub budowie jakiegoś podwozia - nawet do pojazdu RC, może być inspirujące. Należy tylko rozgraniczyć, jak daleko warto zagłębiać się w te tematy?

Myślę, że definicja Robota jako urządzenia autonomicznie podejmującego decyzje jest wystarczająca.

Do tej definicji można dodać jeszcze, że kwalifikują się tutaj wszelkie mobilne konstrukcje DIY.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.