Skocz do zawartości
Hex

Co lepsze C czy Bascom ?

Pomocna odpowiedź

Cześć mam pytanko. Czego na początek bardziej się warto uczyć C czy Bascom'a i czy da sie zaprogramować linefollowera w bascomie?

Temat wielokrotnie omawiany na forum - poszukaj. I tak, da się zaprogramować linefollowera w Bascomie i to nawet na tyle dobrze, że będzie wygrywał na zawodach. A tak na marginesie to nie od języka programowania zależy czy robot wygra, liczy się znajomość tego języka, pomysłowość i wyobraźnia twórcy robota.

PS. Moje wszystkie linefollowery były oprogramowane w Bascomie i udało mi się z nimi stanąć na podium kilkukrotnie.

• Pomogłeś! 1

Sabre. Pamiętaj, że wersja demo Bascom'a skompiluje kod do 4KB, a np. Eclipsie © ma bez ograniczeń. Oczywiście Bascom też - jak się kupi full wersje.

aixI, ok tu mnie masz. Gdy się posiada pełną wersję to się o tym nie myśli. Ja swoją kupiłem już dawno bo wiedziałem, że chcę pisać w Bascomie bez ograniczeń i robię to do dzisiaj. A tak na marginesie dodam, że już dawno zwrócił mi się koszt pełnej wersji.

• Pomogłeś! 1

Temat już wielokrotnie się pojawiał na forum. Są fani C, są Bascoma. Każdy ma plusy i minusy.

Mam inne pytanie - czy ktoś próbował programować w Pythonie na mikrokontrolery? Może to byłoby pewnym kompromisem między otwartym, ale może niezbyt łatwym na początku C, a komercyjnym i związanym z jednym typem mikrokontrolerów Bascomem?

Ale Python to język skryptowy. Są co prawda okrojone frameworki na AVR ale w moim mniemaniu to trochę sztuka dla sztuki.

No i śmiem twierdzić, że składnia C jest łatwiejsza do nauki niż Pythona - ale może to tylko moje prywatne odczucie.

Znając wszystkie 3 języki ja postawiłem na C, ale jak już koledzy pisali, to sprawa indywidualna. W Bascomie jeszcze na 80C2051 pisałem pracę dyplomową w Elektroniku 😉 No ale to było... jakiś czas temu.

Co do składni Pythona, to są różne zdania. Mi się nawet spodobał - prosty miły i przyjemny.

W każdym razie bardzo popularny ostatnio, więc nauka może się przydać np. szukając kiedyś pracy.

Na Raspberry Pi o ile wiem można Pythona używać, ale sam nie próbowałem, stąd moje pytanie.

Ogólnie chodziło o język do nauki, a Python właśnie po to powstał. Natomiast, jak ktoś myśli o profesjonalnym programowaniu, to niech zrobi prosty test - wyszuka ile jest ofert pracy związanych z określonym językiem. To chyba powinno odpowiedzieć na pytanie który język wybrać.

No Pythona to w sumie głównie korzystam na RPi. Wieki temu napisałem nawet kawałek gierki w Pythonie na Symbiana 😃 Na pewno przewagą nad C jest wyższy poziom abstrakcji - nie trzeba się martwić o błędne alokowanie pamięci etc. To plus jeśli piszemy "dla siebie" i nie jest wymagana ekstremalna efektywność programu.

Generalnie jeśli chodzi o zarobki to Java długo królowała, ale widzę, że to się zmieniło i Python już nie jest tak "niszowy" w tym temacie. Tu przyznam, że jestem zaskoczony 🙂

http://www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2879

No ale tu raczej mowa o segmencie hobbystycznym, a nie zarobkowym, więc poszedłbym w to, co nam najłatwiej przychodzi. Można poświęcić tydzień na każdy język, zaliczyć samouczek, napisać "hello world" i zobaczyć w czym czujemy się najpewniej.

Jeśli kolega Hex zaczyna zabawę z mikroprocesorami to raczej nie myśli jeszcze o pracy przy programowaniu.

W języku C częściej są dostępne biblioteki do obsługi elektroniki, jako początkujący będziesz miał gotowe programy, które możesz zmodyfikować do własnych potrzeb.

Z drugiej strony Bascom jest chyba prostszy dla początkującego, a ograniczenie do 4kB przy pierwszych robotach typu LF czy sumo nie powinno sprawiać problemu.

• Pomogłeś! 1

Bardzo dziękuje za odpowiedzi od was. 😅