Skocz do zawartości

Schemat robota LF i kilka pytań


MrWeb123

Pomocna odpowiedź

Cześć! Po kilku chwilach odpoczynku od podstaw elektroniki postanowiłem sobie wszystko przypomnieć i zabrać się za coś większego 🙂

Poniżej przedstawiam mój schemat do lf opartego o ATtiny2313 i 7 KTIR'ów.

Kilka informacji:

-Połączenia czujników robiłem wg noty katalogowej ale nie chcę używać ADC do odczytu. Czytałem, że to może być ryzykowne, czy możecie mi powiedzieć dlaczego ?

-Całość będzie składana na płytce uniwersalnej, a czujniki chcę przylutować wprost do padów płytki.

-Silniki to zwykłe DCki bez przekładni, sterowane przez L293D i PWM, zasilane z 8V. Czy to będzie jeździć, jeśli nie wykorzystam przełożenia ?

-czy jeśli zastosuję przekładnie przy silnikach, to będą one działały na napięciu 5V ? Chodzi mi o to, by nie używać napięcia wyższego od 5V i pozbyć się L293D, a zamiast niego użyć zwykłych tranzystorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przekładni raczej nie będzie jeździć "ale jak robot będzie lekki to z małymi kołami a najlepiej z koszulką termokurczliwą na wale i bez kół na samym wale jeździć" najlepiej zastosuj przekładnie.

To czy będzie działał na 5v to zależy od silnika jaki masz.

Tranzystory zawsze możesz zastosować ale sterowanie na mostku będzie łatwiejsze.

Link do komentarza
Share on other sites

To czy będzie działał na 5v to zależy od silnika jaki masz.

Tranzystory zawsze możesz zastosować ale sterowanie na mostku będzie łatwiejsze.

I tu jest problem, bo te silniki DC które chcę użyć, są wyjęte ze starej zabawki dlatego ciężko z przekładnią.

Priorytetem tej konstrukcji jest jej prostota, mały rozmiar i szybkość wykonania. Robota chcę skończyć do końca tygodnia na konkurs w szkole, przez co jego prędkość nie jest ważna.

Całość robię na płytce uniwersalnej więc teoretycznie nie mam miejsca na l293d no i gdzieś muszę zmieścić zasilanie (czyli 2 baterie płaskie od nokii 3.7V).

Moje pytania:

-Może zamiast stablizatora 7805 dać coś innego ? Nie wiem które są popularne, bo tylko z tych (o zgrozo) korzystałem ale dla tej konstrukcji, baterii i potencjalnej temperatury mógłbym coś zmienić.

-Z baterii otrzymam max 7.4V. 5V potrzebuję do elektroniki. Silniki nie potrzebują dużo prądu bo nawet nie przewiduję bym je jakoś specjalnie męczył (jak już mówiłem nie zależy mi aż tak na prędkości). Więc teoretycznie mogę dać ten mostek dla ułatwienia konstrukcji.

Potrzebny mi tylko inny stabilizator bo mam wrażenie, że ten się nie sprawdzi (głównie dlatego, że ma ogromny spadek napięcia).

-koła będą prawdopodobnie małe, od jakichś samochodzików 😉

-czy do czujników nie powinienem podpiąć potencjometrów (zamiast tych 10k) tak, bym mógł spokojnie je regulować. Bo chyba muszę mieć jakieś opcje regulacji, zakładając że uC ma odczytywać 1 i 0.

Link do komentarza
Share on other sites

4 kondensatory przy silnikach zastąp 2 równoległymi (po 1 na silnik), te przy ktirach są zbędne. Tyle na szybko, a jeśli chodzi o adc to nie zaszkodzi go jednak dodać, nie ma w tym żadnego zagrożenia, a jak nie chcesz to możesz nie korzystać.

Ps. Potencjometry nie koniecznie - raczej mało przydatne, lepiej adc (bez jednego i drugiego też zadziała, ale mogą być problem). Do tych silników to ja bym kół nie dawał - sam wał, albo termokurczka. Bo może nie mieć siły się ruszyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te silniki można zasilać do 12v dwie baterie dają jakieś 7.4 do tego spadek na mostku.

Jak nie będziesz chciał cofania to daj dwa tranzystory to znacznie ułatwi pracę.

Stabilizator daj jakiś LDO one potrzebują 0.5v wyższego zasilania.

Co do kół to tylko koszulkę na wał i ustawić je jakoś po skosie.

A co do adc to attiny go nie mają więc albo dzielnik na rezystorach albo zmiana na atmege.

Link do komentarza
Share on other sites

MrWeb123 dużo ryzykujesz podłączając wyjścia czujników bezpośrednio do pinów I/O mikrokontrolera. Jak nie chcesz używać ADC (którego ATtiny2313 nie ma), to może daj jakiś komparator - będzie lepiej odczytywać logiczną jedynkę albo zero.

Masz wolne piny RX i TX, to wykorzystaj je na interfejs UART/USART - to nie gryzie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Uff... Koniec tygodnia to idealny czas na odświeżenie tematu 😃

Ven_64 - zrobione!

Braders94, zastanawiałem się nad innym stabilzatorem napięcia - LM1117t po spadku uzyskam piękne 5V na logikę i w zależności od naładowania baterii 7.4V - 6V (przy 6V i spadku napięcia 1.2V dla uC zostaje się 4.8 czyli "na styk" 🙂 )

MrWeb123 dużo ryzykujesz podłączając wyjścia czujników bezpośrednio do pinów I/O mikrokontrolera. Jak nie chcesz używać ADC (którego ATtiny2313 nie ma), to może daj jakiś komparator - będzie lepiej odczytywać logiczną jedynkę albo zero.

Nie rozumiem... Mam czujnik który wysyła logiczne 1 (5V) lub logiczne 0 (0V). Podpinam to do pinu uC tak jak zwykłego switcha i odczytuję wynik. Czemu więc wszyscy mnie przed tym ostrzegają ? Przecież ADC będzie porównywało napięcie do tego podanego mikrokontrolerowi na nóżkę AVCC i jeśli się zgadza to 1 a jak nie to 0. Jaka róznica jest między ADC a zwykłym pinem ?

Masz wolne piny RX i TX, to wykorzystaj je na interfejs UART/USART - to nie gryzie 🙂

Chcałem oszczędzić niepotrzebnych komplikacji - nie używając ADC, USART, Mostków-H, zaawansowanch algorytmów sterowania (PID). Ogólnie starałem się wszystko odchudzić, żeby po prostu jak najszybciej zrobić robocika.

Przyjdzie jeszcze czas na coś bardziej zaawansowanego, np na potrzeby konkursu 😉

Schemat exportowałem do rozdzielczości 500dpi żeby było lepiej widać. Jeśli coś się nie zgadza proszę dać mi znać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem... Mam czujnik który wysyła logiczne 1 (5V) lub logiczne 0 (0V). Podpinam to do pinu uC tak jak zwykłego switcha i odczytuję wynik. Czemu więc wszyscy mnie przed tym ostrzegają ? Przecież ADC będzie porównywało napięcie do tego podanego mikrokontrolerowi na nóżkę AVCC i jeśli się zgadza to 1 a jak nie to 0. Jaka róznica jest między ADC a zwykłym pinem ?

Ty w swoim procku (ATtiny2313) nie masz przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC), to po pierwsze.

Chodzi mi (nam - osobom z Forum), że możesz mieć problemy podczas jazdy swoim robotem, ze względu, np. na oświetlenie, (może) rodzaj materiału po którym Twój robot by jeździł.

Przeczytaj ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

aixI, Ok teraz już rozumiem 🙂

Jeżeli nie użyję ADC, to nie będę miał żadnej kontroli nad czujnikami czyli ich kalibracją. ADC daje możliwość ustawienia czułości w stosunku do podłoża i natężenia światła.

Podsumowując, schemat wydaje się poprawny, ale zawiera kilka błędów logicznych (zmiana 7805 na LM, i w zależności od decyzji ATtiny na ATmega).

Zamówię te czujniki i zrobię jakiś prototyp z różnymi typami podłoża, natężeniem oświetlenia itp. Jeśli coś z tego wyjdzie to pewnie pójdę dalej, a jeśli nie, to poszerzę konstrukcje o ATmege i pewnie jakiś fajny algorytm, UART bo czemu by nie, menu w terminalu też byłoby fajne 🤣

Nie mam więcej pytań, jeśli coś mi się przypomni to może założę workloga 😉 Konstrukcja tania i amatorska, ale pewnie będzie fajnie coś takiego złożyć.

Dzięki wszystkim za pomoc. Po testach i przypomnieniu sobie podstaw programowania postaram się napisać coś więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.