Skocz do zawartości

Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?


Treker

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Druk 3D staje się coraz popularniejszy zarówno w technice, jak i w życiu codziennym. Drukarki są dostępne praktycznie dla każdego, a ich koszt powoli przestaje przerażać. Wizyta na MakerFair Rome '14 (relacja) sprawiła, że postanowiłem nareszcie zacząć przygodę z drukiem 3D. O moich poczynaniach, sukcesach i porażkach przeczytacie w nowym cyklu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapowiada się ciekawie - z chęcią będę czytał kolejne publikacje, bo również nie mam z tym doświadczenia, a warto byłoby się bliżej zapoznać z tą technologią. Jak ktoś zaczyna od zera to drugiemu też łatwiej jest to śledzić. Życzę powodzenia przy następnych artykułach.

Szczególnie ciekawi mnie jak wypadnie drukarka Jelwek (szkoda, że na warsztat nie wziąłeś wersji XL), bo choć konstrukcja znana to jednak z naszego podwórka (PRz) i sami zastanawiamy się nad jej zakupem do naszego Koła.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Większość modeli RepRap ( http://reprap.org/wiki/RepRap_Options ) nazwałbym DIY.

Na dobrą sprawę jest tylko 1 element, który ciężko jest zrobić samodzielnie nie posiadając sprzętu, czyli HotEnd. Potrzebna jest do tego w miarę dokładna tokarka. Nie ma jednak problemu, żeby kupić gotowca na allegro, ebay'u czy u jednego z polskich producentów.

Link do komentarza
Share on other sites

grip_rz, również ma nadzieje, że moje poczynania pomogą innym. Do tej pory nie doceniałem możliwości druku 3D, a robotyce turniejowej może być bardzo fajnie wykorzystany.

Wersji XL nie chciałem brać na początek, bo bałem się, że tego nie ogarnę za pierwszym razem. Po drugie nie mam też zbyt dużo miejsca na drukarkę.

Mechano, mechanika to czyste DIY. Elektronika również jest dostępna. Według mnie wszystkie drukarki tego typu są DIY...

Link do komentarza
Share on other sites

Jak ktoś jest zainteresowany własną drukarką DIY to zachęcam poczytać o projekcie RepRap w pełni opensource drukarce 🙂

A jeśli chcecie zobaczyć lub uczestniczyć w warsztatach druku 3D, budowy drukarki to warto zainteresować się takimi miejscami jak FabLaby. W większości miast PL istnieją one 🙂

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fab_lab

A co do drukarki firmy Jelwek to jest to prusa i3 (sam posiadam takową) i polecam ją jak najbardziej jaką drukarkę dla początkujących drukarzy 3d 😉. Ja swoją złożyłem (nie kupiłem od Jelwek) i mogę powiedzieć że budowa nie nastręcza wielu problemów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

luk, zobaczymy jak mi pójdzie 🙂 Może chciałbyś na dobry początek nowego działu pokazać swoją drukarkę na forum? Dział odpowiedni już jest - tylko chętnych jeszcze brak!

Link do komentarza
Share on other sites

Mi osobiście niepodoba się ta drukarka jak dla mnie sporo za dużo kosztuje a jednocześnie wygląda nieco tandetnie. (mocowanie łożysk na opaski zaciskowe serio ? ) Brak porządnego łączenia na wałkach gwintowanych (jakaś termokurczka czy co to wogóle jest ? ) Moim zdaniem mechanikę to można podkładać za połowę tej ceny i jeszcze zrobić to lepiej...

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, nie spotkałem takiego kitu w tańszej wersji. Już same sterowniki, zasilacz i silniki sporo kosztują. Problemy, które wytknąłeś są identyczne dla każdej drukarki tego typu. Zobaczymy jak całość sprawdzi się w praktyce. Łożyska są na prowadnicach, a ekstruder przymocowany jest na kilka opasek. Nie jest to "zgodne ze sztuką", ale ogólnie stosowane... i u wszystkich działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Powoli tracę cierpliwość... każdy filament inne ustawienia, jak już coś uda się wydrukować to później okazuje się że albo się wygina albo rozwarstwia... jak ustawi się małe prędkości to trwa latami... jak drukujesz szybko tracisz szczegóły, za ciepło wszystko się leje, za zimno rozwarstwia, inny program do cięcia - parametry musisz ustawiać od początku...

a jak ostatnio kupiłem sobie trochę miękkiego filamentu, to skończyło się tym że drukarka od 2 miesięcy stoi pod biurkiem bo mnie za bardzo wkurzyła...

Trudne to jest ogólnie... przeznaczone raczej dla ludzi cierpliwych...

Link do komentarza
Share on other sites

Warto jeszcze zainteresować się układem CoreXY - dzięki temu mamy lekką ruchomą bramę i ciężkie silniki u podstawy. Paski co prawda się przecinają, ale siły się równoważą w przeciwieństwie do układu Hbot bez skrzyżowania pasków, ale z tendencją do przekoszeń.

Tu jest to fajnie zilustrowane.

Link do komentarza
Share on other sites

O proszę na to rozwiązanie jeszcze nie wpadłem wcześniej. Miałeś gdzieś okazję na żywo oglądać w pracy takie cudo? Zastanawiam się jakby się sprawdzało przy wykonaniu całości z "domową dokładnością" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio w Zakładzie w Poznaniu na Noc majsterkowicza 2 gości przyniosło swoje drukarki i jeden jeśli dobrze pamiętam miał coreXY (albo przynajmniej budował, umknęło mi). To od niego dowiedziałem się o wadach Hbot, którego uznawałem za lepsze rozwiązanie z racji braku krzyżowania pasów. Przekoszenia jednak stanowczo wskazują na CoreXY jako lepsze podejście.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.