Skocz do zawartości

Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?


Treker

Pomocna odpowiedź

Tolo używanie wężyków jest tańszym sposobem łączenia prętów gwintowanych 🙂 Można użyć specjalnych sprzęgieł, ale są one dość drogie a nie ma znacznej różnicy między nimi a wężykami 🙂 Co do łożysk pod stołem to w są wciśnięte w wydrukowaną cześć a potem dopiero założona jest opaska zaciskowa 😉 Wiem, że to wygląda mało profesjonalnie, ale takie rozwiązanie jest proste i skuteczne. Opaski zaciskowe to podstawa przy budowie własnego reprapa.

Link do komentarza
Share on other sites

zasilacz i silniki sporo kosztują

Na Warszawskim wolumenie kupiłem niedawno trzy silniki 1,8 stopnia/krok o wymiarach 40x40x35mm na 12V (nie wiem jaki jest moment ) kosztowały one 10zł za sztukę 🙂

Zasilacz ? Chyba zwykły przerobiony ATX wystarczy koszt 10zł

Sterowniki pewnie są jakieś projekty Open Source więc wystarczy wytrawić płytkę wrzucić soft do uC i jazda.

Więcej zapłacimy za sterowniki silników (20zł na kanał ). Wałki to będzie 3x20 zł + łożyska liniowe 6x5zł i jeszcze głowica za 200-300zł .

Oczywiście to takie szybkie wyliczenia ale moim zdaniem samą mechanikę to można spokojnie za 500-700zł zrobić. A i tak większość kosztów stanowi głowica...

Link do komentarza
Share on other sites

No jest trudno... zajmuje to bardzo dużo czasu... ogólnie moja drukarka była kupiona w takiej polskiej firmie cb-printer, opisywana niejednokrotnie, natomiast co do konstrukcji (czy bramowa, z podnoszonym stołem itp) to moim zdaniem najważniejsze jest aby była bardzo sztywna !! i miała dobrze ustawione prowadnice, jeśli te warunki będą spełnione to nie ma tak naprawdę znaczenia, bo sama głowica nie jest ciężka (stół też) i nie wykonuje obróbki więc nie działają tam większe siły. Natomiast źle ustawione prowadnice (śruby) wygenerują tak duże opory, że może się tak zdarzyć że drukarka (silniki bardziej lub paski) zgubią krok i cały wydruk do kosza.

Mam nadzieję że w przyszłości podzespoły staną się na tyle tanie że będzie można zastosować serwonapędy (podobnie jak ma to miejsce teraz w obrabiarkach cnc) wraz z enkoderami co znacznie wpłynie na jakość otrzymywanych wydruków oraz niezawodność, bo nic tak nie załamuje człowieka jak kaszana na 10 cm wysokości wydruku (który trwał 6 godzin).

IMAG0209.thumb.jpg.1e715ace5ba35501dcee10987e452b84.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście to takie szybkie wyliczenia ale moim zdaniem samą mechanikę to można spokojnie za 500-700zł zrobić. A i tak większość kosztów stanowi głowica...

A gdzie koszt prowadnic, łożysk, pasków, ramy i wszystkich elementów montażowych? jeśli uda Ci się złożyć drukarkę za 500-700zł, to chętnie zobaczę jej opis na Forbocie 🙂

cepelia, a z jakich materiałów głównie drukujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Też bym chętnie zobaczył drukarkę za 500zł... Ja w moją pierwszą zainwestowałem dużo więcej.

Ostatnio bawię się chińską podróbą Makerbot-a i bardzo polecam. 2 tyś., ale za to 2 głowice, działa pięknie, a cała kalibracja to możę 5 min.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do linków, to najłatwiej poszukać na ebay-u: http://www.ebay.co.uk/itm/3D-printer-dual-extruder-New-Extruder-Dual-nozzle-W-Abs-or-Pla-Spools-/351120152530?pt=UK_CamerasPhoto_Printers_Printers_JN&hash=item51c06457d2

Zasadniczo drukarka to wierna kopia Makerbot-a. Ma nawet soft zgodny... Zamiast Slic3r-a, używa się aplikacji od makerbota.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony, a trochę już się drukarkami bawię. Przykładowy wydruk: https://www.forbot.pl/forum/topics53/linefollower-z-kamera-vt10419.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet ja nie wierzę w drukarkę 3D za 500zł.

Policzmy:

Głowica z podajnikiem 50 usd

Płyta podgrzewana ze 30 usd

3 silniki gdzieś po 10 usd sztuka

3 encodery 13 usd sztuka

śruba trapezowa z nakrętkami 150zł(najtańsza)

prowadnice jeśli dasz z drukarki to do 100zł

Materiały stall lub profile to gdzieś 200 zł

Komputer z driverami ze 45 usd

czyli: 1107 zł

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem ją, jednak nie widziałem dużych różnic. Zresztą przeczytałem kilak pozytywnych opinii o Jelweku i się przekonałem. Mam jednak nadzieję, że będę miał okazję do przetestowania również innych drukarek. Wtedy na pewno podzielę się moją opinią.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zamówiłem po świetnej promocji na kickstarterze micro 3d printer. Drukarka ma być u mnie w lutym/marcu 2015. Zapłaciłem 350, ale dojdzie jeszcze 50$ wysyłki wewnątrz europy. Pojawiły się na necie już filmiki pierwszych beta drukarek jak drukują (te rozesłane już do wspierających) i wyglądają ciekawie, pomyśleć sobie że wszystkie błędy które występują zostaną usunięte przy drukarkach docelowych - normalnie nie mogę się doczekać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

mog123, podzielisz się linkiem?

Moja drukarka już złożona, artykuł prawie napisany. Trzeba tylko dorobić dużo zdjęć, bo to chyba będzie dla Was najciekawsze prawda? Aktualnie jestem w drodze na 3D Show - dość duże tragi druku 3D w Warszawie. Mam nadzieje, że przywiozę sporo zdjęć i inspiracji, którymi podzielę się z Wami już w niedzielę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dużo ostatnio projektów drukarek 3D z KS okazało się wielką klapą. Mam nadzieję, że M3D będzie drukarką, której się uda, choć będzie to bardzo trudne bo cena 350 dolarów jest za niska... i firma może nie podołać finansowo z realizacją. Weź też pod uwagę, że termin realizacja dostawy może się znacznie opóźnić.

[ Dodano: 21-11-2014, 07:59 ]

Widziałem ją, jednak nie widziałem dużych różnic. Zresztą przeczytałem kilak pozytywnych opinii o Jelweku i się przekonałem. Mam jednak nadzieję, że będę miał okazję do przetestowania również innych drukarek. Wtedy na pewno podzielę się moją opinią.

Jeśli chodzi o jelwek to firma sprawdzona i godna polecenia. Ale jeśli chodzi o konstrukcję I3 to problem występuje w osi Y, bo trzeba dać podpory/zastrzały od góry ramy do tyłu do pręta gwintowanego by się nie bujała

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.