Skocz do zawartości

Zasilanie serw napięciem 7,5V


skwarq

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

robię projekt manipulatora i chcę zasilić serwa TowerPro MG995 napięciem 7,5V, nominalne napięcie podane przez producenta to 4,8V-7,2V. Zasilacz bez obciążenia podaję napięcie 7,8V. Czy mogę spokojnie zasilacz te serwa takim napięciem czy raczej spodziewać się tego, że się spalą?

Link do komentarza
Share on other sites

Teoretycznie nie powinno się przekraczać zalecanego przez producenta napięcia zasilania.

Jednakże producenci zawsze zakładają jakiś margines, przy którym nadal nic złego nie powinno się dziać. Pamiętaj jednak, że podając większe napięcie niż zalecane powinieneś się liczyć z możliwym uszkodzeniem.

Ja podaję napięcie z lipola 4S bezpośrednio na silniki przeznaczone do 15V, czego robić nie powinienem. Jak na razie wszystko gra.

Decyzję o takim ryzyku musisz podjąć sam.

Link do komentarza
Share on other sites

dla bezpieczeństwa chciałem zastosowywać diodę prostowniczą dla uzyskania delikatnego spadku napięcia, jednak bez obciążenia uzyskuję się spadek około 0,3V. Wiem, że charakterystyka takiej diody jest nie liniowa i rośnie wraz z obciążeniem. Nie korzystaniem z pakietów lipo, ale z pewnością przy pełnym naładowaniu z pewnością również przekraczają znamionowe napięcie 7,4V (2S). Ciekawe czy ktoś próbował zasilać te serwa z lipo 2S. Z reguły to czego powinien się spodziewać, że co padnie w takim serwo najpierw elektronika czy silnik? O silnik bym się raczej nie martwił, tylko boję że elektronika zaraz padnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Elektronika nie padnie od samego napięcia, bo w instalacjach modeli pojawiają się przepięcia kilkuwoltowe, ale podnoszenie zasilania potencjalnie umożliwia przepływ większego prądu a tego nikt nie lubi. Serwo jest szybsze i ma większy moment, ale to kosztuje sporo mocy i od tego (od przepływu prądu) pali się silnik i tranzystory. Jeżeli nie będziesz obciążał serwa, nic mu nie będzie, ale takiej gwarancji chyba mieć nie możesz, bo blokada/zatrzymanie/duże obciążenie zawsze podczas prób zdarzyć się może.

BTW: Jest to moja prywatna opinia i nie biorę odpowiedzialności za ew. straty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym zaczął od sprawdzenia, jak zachowuje się Twój zasilacz pod obciążeniem. Może się zaraz okazać, że przy samym utrzymywaniu pozycji serw na wyjściu masz już 6,9V i będzie po problemie. Chociaż to będzie źle świadczyło o zasilaczu...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.