Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie płytki do linefollowera


nikitechi

Pomocna odpowiedź

Witam.

Niedawno zrobiłam projekt płytki do mojego linefollowera. Cciałam się jednak upewnić, czy wszystko jest w porządku (czujniki nie zostały umieszczone, będę je wykonywała na oddzielnej części).

Płytkę cciałabym wykonać metodą żelazkową.

SV7 oraz SV15 to silniki, natomiast SV6 to bateria.

Z góry dziękuję za rady i wszystkie odpowiedzi:)

Link do komentarza
Share on other sites

Ocena płytki bez schematu to będzie raczej opis wrażeń artystycznych, jakie wywarła na mnie ta a nie inna kombinacja kolorowych kresek. Ładnie, że są czerwone a niektóre niebieskie (to chyba moje ulubione). Jest też trochę zielonych kropek - te mi się podobają w szczególności. Niezłe proporcje i LED na czubku - tak jakoś świątecznie się zrobiło 🙂

Tylko co z tego, skoro to wszystko może być połączone bez sensu i (być może) nadaje się na śmietnik a nie pod żelazko. Mogę tylko ostrożnie podejrzewać, że ścieżki silników są tak samo cienkie jak sygnałowe, kondensatory blokujące zasilanie leżą w mocno przypadkowych miejscach a wielu zworek dałoby się uniknąć gdybyś trochę pogłówkowała nad ułożeniem elementów, ale co ja tam wiem 😐 Bez schematu to z pewnością są tylko czcze domysły...

Link do komentarza
Share on other sites

nikitechi, czym są te obszary pełne goldpinów? Czy mają to być pola jak w uniwersalnych płytkach PCB? Nie wiem czy masz zamiar je wykonywać. Jednak przeniesienie XXX małych padów żelazkiem będzie koszmarem. Nie wspominając o wierceniu tego...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Dlaczego ta płytka jest tak duża ? Spróbuj zaprojektować ją bez przelotek.

2. Dlaczego używasz takie duże wielopinowe złącza do silników, baterii i KTIRów ? nie lepiej 2 goldpiny wykorzystać do podłączenia silników i ARK do baterii (albo dedykowana wtyczkę pod daną baterie), goldpiny też zastosować do KTIR ?

3. Zasilanie: jakiego producenta masz stabilizator 7805 ? Za dużo kondensatorów, zobacz w datasheet co zaleca producent, jak np ST, Fairchild to daj tylko 100nF na wyjściu i 330nF na wejściu - oba ceramiczne.

4 L293D - dodaj kondensatory na liniach zasilania układu: 100nF ceramiczny równolegle z 10-22uF elektrolitem - jak najbliżej nóżek układu.

5. Atmega - dodaj kondensator 100nF ceramiczny między GND a VCC.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Dlaczego ta płytka jest tak duża ? Spróbuj zaprojektować ją bez przelotek.

2. Dlaczego używasz takie duże wielopinowe złącza do silników, baterii i KTIRów ? nie lepiej 2 goldpiny wykorzystać do podłączenia silników i ARK do baterii (albo dedykowana wtyczkę pod daną baterie), goldpiny też zastosować do KTIR ?

3. Zasilanie: jakiego producenta masz stabilizator 7805 ? Za dużo kondensatorów, zobacz w datasheet co zaleca producent, jak np ST, Fairchild to daj tylko 100nF na wyjściu i 330nF na wejściu - oba ceramiczne.

4 L293D - dodaj kondensatory na liniach zasilania układu: 100nF ceramiczny równolegle z 10-22uF elektrolitem - jak najbliżej nóżek układu.

5. Atmega - dodaj kondensator 100nF ceramiczny między GND a VCC.

Ad.1

Płytka jest duża z racji tego, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłam i nie mogłam się z tym uporać. Postaram się ją jeszcze trochę zmniejszyc:) Natomiast jeśli chodzi o przelotki, to miałam ogromny problem, żeby wszystko bez nich ładnie połączyć. Niestety nie mam kompletnie pomysłu jak mogłabym to inaczej zrobić.

Ad. 2

Tyc wielopinowych złączy od silników i baterii nie będzie, po prostu tak zrobiłam na schemacie, gdyż nie miałam elementu który odpowiadałby wielkością🙂 Jeśli codzi o KTIRy to akurat miałam w domu takie goldpiny, więc pomyślałam, że je wykorzystam.

Ad. 3

Jeśli chodzi o stabilizator to sprawdzę to jak tylko będę w domu.

Ad.4 i 5

Ok, tak zrobię🙂

Jeśli chodzi o projekt płytki, czy jest on w miarę sensownie wykonany? Grubość połączeń i odstępy między nimi są w porządku?

Link do komentarza
Share on other sites

nikitechi,

Tyc wielopinowych złączy od silników i baterii nie będzie, po prostu tak zrobiłam na schemacie, gdyż nie miałam elementu który odpowiadałby wielkością🙂

A w jakim celu chcesz wykorzystać takie złącza, aby zająć miejsce na płytce. Wstaw tam najzwyczajniej po 2 goldpiny na każdy silnik i tyle 🙂 Jakie konkretnie wstawiasz tam silniki?

Link do komentarza
Share on other sites

nikitechi,
Tyc wielopinowych złączy od silników i baterii nie będzie' date=' po prostu tak zrobiłam na schemacie, gdyż nie miałam elementu który odpowiadałby wielkością🙂[/quote']

A w jakim celu chcesz wykorzystać takie złącza, aby zająć miejsce na płytce. Wstaw tam najzwyczajniej po 2 goldpiny na każdy silnik i tyle 🙂 Jakie konkretnie wstawiasz tam silniki?

Silniki mam takie jak w tym linku: http://allegro.pl/silnik-elektryczny-6v-kolko-kolo-modelarskie-65mm-i4719171169.html

Chciałam je przymocować na płytce opaską zaciskową🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz to zrobić bez wstawiania złączy. Po prostu w projekcie PCB zostaw na nie miejsce, możesz zaznaczyć je na warstwie opisowej, jeśli chcesz. A to, że będą leżały na warstwie GND to nic nie szkodzi 😉

Nie wiem z jakiego źródła zasilania będziesz korzystała, ale akumulatory i koszyczki na baterie także mogą swobodnie leżeć na warstie GND.

Link do komentarza
Share on other sites

Pomyśl o tym, że możesz poprzekładać sygnały na portach procesora. Niektórych jak PWM oczywiście nie, bo są podłączone w środku do pewnych zasobów, ale już całe sterowanie kierunkiem obrotów to 4 linie. Jeśli podłączysz je do procesora inaczej, być może da się to zrobić z mniejszą liczbą czerwonych zworek. Projekt płytki to nie jest proces liniowy a iteracyjny. Wielokrotnie nawracasz do schematu i modyfikujesz go tak, by PCB było lepsze. Rysując schemat pewnych rzeczy nie widać i nie możesz przewidzieć np. wzajemnego ułożenia elementów. Jeżeli po wielu zmianach schematu PCB nie jest wystarczająco dobre, musisz rozłączyć wszystko i zacząć układać elementy inaczej, bogatsza o doświadczenie z poprzedniego podejścia. I cała zabawa od nowa 🙂

Silniki nie muszą dostać swoich dwóch linii "pod nos" bo i tak będą z nich wystawać druty. Jaki więc problem podciągnąć te kable pod sam mostek? Wtedy wystarczy zrobić cztery duże pady tuż przy pinach 293 i nigdzie nie musisz z tymi ścieżkami jechać a już robienie na nich zworek i przelotek po to, by za chwilę wlutować na końcu kabelek to zmarnowana robota.

Ale najważniejsze są masy. Nie wystarczy zalać wszystkiego miedzią - trzeba to robić z głową. Zastanów się co jest tutaj największym odbiornikiem prądu. Silniki? No tak, czyli mostek. To jego masa musi mieć krótkie i szerokie połączenie do złącza baterii, bo tamtędy będzie płynęło 95% mocy. Procesor to mały pikuś, ale ponieważ jest zasilany przez stabilizator, to jego masę musisz też dobrze podłączyć do baterii a dopiero z tego punktu do masy procesora. Wszytskie czujniki itp peryferia łączysz do masy procesora omijając z daleka masę mostka.

Kondensatory 100nF muszą być blisko układów cyfrowych. Blisko obiema nóżkami a nie tylko jedną (np. plusem) a masa idzie gdzieś naokoło. Nie bez powodu procesor ma tuż obok siebie VCC i GND. Kondensatory połóż obok obu tych par.

Mostek także musi mieć swoje kondensatory blisko, bo to z nich będzie napędzał silniki. To znaczy muszą stać na jego masie i być podłączone krótką ścieżką do jego zasilania.

Spokojnie możesz wyrzucić dławik na AVCC.

No i modele elementów. Nie rysuj rzeczy z zielonych dziurek czy tam jakichś złączy. Zrób model silnika, baterii itp. Wtedy i na schemacie wygląda sensownie i na PCB możesz to traktować jak jeden wygodny element. Teraz to jakaś masakra.

Płytka nie musi być mała - chyba, że płacisz za powierzchnię a to chyba nie ten przypadek. Jeśli ma stanowić podstawę, szkielet robota, to ma być taka jak wynika to z projektu mechanicznego. Jej wymiary sa określone przez położenie silników, baterii i całej reszty. Jeżeli musisz silniki odsunąć od siebie np na 100mm, to płytka taka ma być. Najwyżej elektronika na niej będzie skupiona w środku - tego nie warto rozwlekać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedzi:) Są dla mnie bardzo pomocne. Tak więc zaczynam ponownie zabawę z płytką😃

[ Dodano: 09-01-2015, 23:47 ]

Wstawiam zmieniony na ten moment schemat. Jeszcze go dopracuję, zrobię model baterii i silników ale to już nie dziś🙂 Odpadło kilka czerwonych zworek:) Płytka zostanie także odpowiednio przycięta.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze dużo pracy przed tobą, ale układanie płytki to chyba najprzyjemniejszy etap projektu 🙂 Kombinuj z układem i nie bój się wprowadzać dużych zmian.

Zmień obudowę stabilizatora na wersje leżącą, bo z tego co widzę nie zamierzasz go przykręcać do radiatora i nie zalecane jest montowanie takich sterczących elementów. Jak tam wartości kondensatorów - co sugeruje producent ?

Zmień te wielopinowce na goldpiny - biblioteka PINHEAD

Poniżej podpowiedź odnośnie umieszczania kondensatorów obok układów (akurat mix SMD i THT ale to bez znaczenia, z samymi THT będzie podobnie):

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.