Skocz do zawartości

Robot mobilny - napęd


D_C

Pomocna odpowiedź

Witam, od dłuższego czasu, marzy mi się mobilny robot, a jak wiadomo marzenia się nie spełniają, ponieważ marzenia się realizuje 😅 wieć postanowiłem zakasać rękawy i zabrać sie za budowę, wymysliłem sobie, że bedzie to konstrukcja gąsienicowa, zastanawiam się tu nad wyborem napedu, to znaczy czy zastosować dwa silniki elektryczne (te od wycieraczek samochodowych, z przekładnią slimakową), czy naped spalinowy, ale tu kompletnie nie mam pomysłu jak zrealizować skręcanie takim pojazadem, w pierwszym przypadku mam dwa silniki więc nie ma najmniejszego problemu, a jakie są wasze pomysły czy napęd elektryczny by temu podołał, dodam ze konstrukcja może ważyć od 5 do 6 kg

PS jeżeli zły dział, to bardzo proszę o przniesienie

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że przy tej wadze możesz spokojnie użyć tych silników albo napędów z wkrętarek akumulatorowych. Mają silnik szczotkowy z wbudowaną przekładnia i potężną moc a zdarzają się na aledrogo za bardzo małe pieniądze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z czego to wnioskujesz?

Moim zdaniem będzie lepiej, gdy koła napędowe gąsienic znajdą się z tyłu. Będąc z przodu naciągają górną część gąsienicy (jak łańcuch w rowerze) która może wtedy wpadać w niepotrzebne drgania (jak struna) a cała dolna część leży swobodnie na błocie i robi większe opory ruchu, bo każde kółko nośne musi wjechać na swoją małą górkę. Gdy napęd masz z tyłu, "wysuwasz" lub "wyciągasz" gąsienice spod podwozia naciągając dolną jej część a górna zwisa swobodnie, ew. podparta jednym lub kilkoma kółkami podtrzymującymi.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

czyli, rozumiem że chodzi ci o górne kółko z prawej strony ? a gdyby zastosować dwa silniki na jedna gąsienicę jeden z przodu, drugi z tyłu ?

jest to rys. podgladowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Na "rysunku poglądowym" brakuje mi ważnej rzeczy. Jeżeli ma to być pojazd naprawdę robiący użytek z gąsienic a nie tylko zabawka na biurko, to powinien umieć rozkładać swój ciężar na dużej powierzchni. Dwa kółka nośne (te duże na dole) nie załatwiają sprawy, bo nadal głównymi punktami nacisku masy pojazdu na podłoże będą małe fragmenty gąsienic tuż pod tymi kółkami. Mamy więc sytuację tylko trochę lepszą niż w zwykłym samochodzie. Podwozie musi spoczywać na wielu kółkach jezdnych gładko toczących się po gąsienicy. Popatrz na pierwszy lepszy czołg - te małe kółeczka na całej długości podwozia nie znalazły się tam przypadkowo. Im jest ich więcej - tym bardziej równomierny nacisk na całej długości i tym po bardziej płaskiej gąsienicy jedzie każde z nich. Przednie i tylne muszą być większe, bo pracują w momentach najazdów na przeszkody.

W Twoim przypadku cała dolna część gąsienicy wybrzuszy się góry i nie będzie z niej pożytku. Nie, duży naciąg nie załatwia sprawy bo po pierwsze znacznie zwiększa opory ruchu, po drugie bardzo przyśpiesza zużywanie się ogniw no i po trzecie.. popatrz na strunę od gitary. Nawet jeśli naciągnięta jest siłą 200N, to odchylasz ja o centymetr małym palcem - tak działa tangens 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy to miałeś na myśli ? a te małe koła na dole to moge być przymocowane na stałem, tzw. czy moga być unieruchomione, czy maja się uginać, np. wjeżdżając pod górkę

Link do komentarza
Share on other sites

Kółka bez podatnego zawieszenia niewiele pomogą, choć na pewno będzie lepiej niż bez nich. Zrobisz jak zechcesz, ale popatrz na to:

Po prostu usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie jak Twój pojazd pokonuje np. zaorane, grząskie pole, dziurawy podjazd w żwirowni albo zwykły krawężnik. Jak ugina się zawieszenie, jak pracują gąsienice, jak przechyla się cała konstrukcja i gdzie dotyka podłoża. Taka własna wizualizacja jest czasem dużo lepsza niż zadawanie pytań typu "jak będzie lepiej". Lepiej będzie wtedy gdy Ty uznasz, że lepiej będzie 🙂 Nie wiemy co chcesz, co możesz i co umiesz zrobić. Jeżeli budowanie skomplikowanych konstrukcji mechanicznych nie stanowi dla Ciebie problemu, zbuduj coś porządnego. Jeśli masz problem z miękkim zawieszeniem dwóch kółek, zapomnij o prawdziwym podwoziu czołgowym i zrób zabawkę w której gąsienice będą efektownym dodatkiem do wyglądu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dokładnie o to mi chodziło 🙂

[ Dodano: 07-02-2015, 16:25 ]

a co do zastosowania, bd to pojazd przeznaczony do transportowania różnych przedmiotów, więc zależy mi na mocy, sterowanie zamierzam zrealizować za pomocą GPRS i sieci GSM, plus dodatkowo sterowanie bluetooth

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.