Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Gieneq Osobiście wybrał bym wersję, gdzie najpierw jest kondensator 1000µF (trzeba zmienić schemat) ponieważ lepiej widać, że podtrzymuje on świecenie diody nawet po odłączeniu baterii.

Dopiero po wymianie kondensatora na 220µF dokładnie tak jak w tekście można zauważyć, że odpinając i przypinając baterię "bez pośpiechu" to kondensator 220µF jest na tyle mały iż widać przygasanie jasności świecenia diody.

Edytowano przez GrzegorzAXE
Link do komentarza
Share on other sites

Witam 

1.Jak mamy prąd zmienny to kondensator podłączamy szeregowo a jak stały to równolegle?

2. Czy jak kondensator w połączeniu szeregowym przepuszcza prąd dopóki się nie naładuję to tak samo to działa w połączeniu równoległym?

Edytowano przez Mateusz218
Link do komentarza
Share on other sites

@Mateusz218 witam 🙂

  1. nie ma takiej zasady, bo zależy co budujesz. Kondensator pracuje w obu układach. Dla połączenia szeregowego przepuszcza zmiany sygnału - np. przejście ze stanu 0V do 5V będzie zaobserwowane jako szpilka. Działa wtedy jak filtr górnoprzepustowy, czyli szybkie zmiany (wysokie częstotliwości) przechodzą dalej. Gdy kondensator jest równolegle działa jak filtr dolnoprzepustowy i odsiewa niższe częstotliwości, które wyznaczasz ze wzorów. Dzieje sie tak ponieważ kondensator w takim układzie działa jak rezerwa energii i wygładza zmiany napięcia. Elementy te można umieszczać w układach prądu stałego dlatego, że rzeczywisty prąd stały posiada pewne zmiany, które widać dopiero na oscyloskopie czy innych precyzyjnych układach pomiarowych.
  2. W połączeniu szeregowym będzie się ładował aż napięcie się ustabilizuje na maximum (max ładunek) i wtedy prąd przestanie płynąć. W połączeniu równoległym zwiększy się pobór prądu, ustabilizuje się napięcie ale prąd będzie dalej płynął do reszty układu do której kondensator jest równolegle podłączony, a w razie drobnych zmian poboru prądu energia będzie w większości pobierana z kondensatora dlatego że najpewniej będzie on miał mniejszą ESR - opór szeregowy taki jak bateria w kursie. Będzie służyć jak dodatkowa bateria o małej pojemności ale dużym max prądzie.

Trzeba tu jeszcze mieć na uwadze że różne pojemności różnie działają ale to ewentualnie później 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam. Mam pytanie odnośnie kursu o kondensatorach. Podłączyłem układ i dioda oczywiście po odłączeniu gaśnie powoli ale mam inne pytanie. Zielona dioda LED pracuje przy napięciu 2.0V-3,7V a podłączamy ją do 9V. W układzie mamy rezystor 1k ale tam nie ma dzielnika napięcia. Dlaczego dioda LED dostaje napięcie 2.67V przy napieciu 8.93V? O co tu chodzi, czy dioda robi za drugi rezystor? 

16363127951786214061041015282307.thumb.jpg.c7072963ba28a3ed0b344f85a06b2f00.jpg

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Bogusz82 witma serdecznie, dzielnik napięcia nie jest potrzebny dlatego, że chodzi tu o spadek napiecia a co z tym idzie ograniczenie prądu. Jeżeli w szeregu (dioda-rezystor) płynie prąd i chciałby wzrosnąć to napotka opór który nie pozoli mu rozpędzić się dalej. Coś jakby jechać autem z silnikiem 1.6, dobijać do 190km/h (jesteśmy np w Niemczech - tam można) i więcej nie wyciśniesz z auta bo opór elementów i moc silnika nie pozwala.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajna lekcja. Super zrobić w końcu coś tak "spektakularnego". Jest podjarka że świeci. Wow! Iluminacja! 😄

Z wniosków i obserwacji: zdziwiłem się gdy do układu bez baterii wpiąłem wcześniej użyty kondensator 1000uF, który dłuższą chwilę leżał odłogiem, a lampka się zapaliła. Niby oczywiste, ale jednak. Ciekawi mnie ile taki kondensator może trzymać napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaworov Kondensator ma swój opór który powoli go rozładowuje, można o tym poczytać w dokumentacji. Jak jest w pełni naładowany to szybko traci ładunek, ale wraz ze spadkiem napięcia proces zwalnia i to co tam zostanie "na dnie" może trochę poleżeć. Dlatego jak ma się kondensatory z recyklingu to warto zewrzeć ich nóżki żeby je rozładować - szczególnie gdy przekłada się kondensator na wyższe napięcie do sprzętu na niższe napięcie. 

W technikach energetykach uczniowie znaleźli zastosowanie dla kondensatorów na napięcia sieciowe - wtykali w gniazdko i razili kolegów prądem 😅 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Na podstawie moich obserwacji wynika, że im mniejsza pojemność kondensatora elektrolitycznego tym szybciej zgasza się dioda po odłączeniu zasilania. Za to kondensator ceramiczny nie powoduje przedłużenia działania diody po odłączeniu zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kris77 witam na forum 🙂 

Nie trzeba rozładowywać, chyba że są to kondensatory sieciowe, a sprzęt był jeszcze kilka minut temu podłączony to może cię ukłuć jak dotkniesz elektrod. Możesz je dla pewności zewrzeć po demontażu.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie jak podłączę kondensatory 1000uf 220uf szeregowo, rezystor i na końcu dioda i jak podłączę baterie, zapala się i powoli gaśnie dioda a nie odłączam baterii. bo zgaśnięciu diody odłączam baterie i podłączam spowrotem baterie, to dioda  już nie zapala się. wyjaśni mi ktoś ?

Link do komentarza
Share on other sites

Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak w płytce stykowej łączymy elementy szeregowo lub równolegle? Nie do końca to łapie i gubię się przy każdej samodzielnej próbie 🙄 Ma ktoś jakiś poradnik/filmik/zdjęcia? Będę wdzięczny 😛

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.