Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Gieneq  Cześć 🙂 Dziękuje za odpowiedź aczkolwiek nie do końca o to mi chodziło. Kwestie połączeń blaszek to nie problem. Moim problemem jest, że nie rozumiem za bardzo połączenia równoległego. Szeregowe połączenie jakby wydaje się intuicyjnie - w szeregu, jeden za drugim, czyli koniec przewodu łączy się z początkiem, początek z końcem i tak dalej, mam racje? A jak łączymy te elementy w połączeniu równoległym?

Muszę zaznaczyć, że jestem totalnym amatorem i zwyczajnie nie mam wystarczająco dużo praktyki za sobą. Może jest to kwestia, że nie umiem sobie tego odpowiednio wyobrazić, a może to tylko kwestia przerobienia odpowiedniej ilości materiału i praktykowania z połączeń z poradnikami krok po kroku co gdzie podpinać, aczkolwiek zapytałem, bo być może ktoś ma jakiś ciekawy materiał do podratowania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, ferski napisał:

@GieneqSzeregowe połączenie jakby wydaje się intuicyjnie - w szeregu, jeden za drugim, czyli koniec przewodu łączy się z początkiem, początek z końcem i tak dalej,

Dokladnie tak..a rownolegle to wiadomo, te same konce kabli/kondensatorow/diod itp itp spinasz razem...mowiac prosciej to tak jak bys kilka plusow akumulatorow  polaczyl razem..masy tez razem..6218926800_1482154618.thumb.jpg.3b4e94c225200175d15d60b4a3806909.jpgtak wygladaja polaczenia plytki stykowej..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam pytanie o łączenie kondensatorów szeregowo, diody świecące tylko w takim przypadku gdy drugi kondensator jest połączony z pierwszym przez masę "-" jak na zdjęciu. Czy dobrze połączyłem je szeregowo?

IMG_20220206_140428.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli podam napięcie przemienne do kondensatora elektrolitycznego, to wtedy wybuchnie? Przecież w połowie cyklu potencjały na zaciskach źródła zasilania się odwracają i napięcie jest spolaryzowane na odwrót. Jeśli dobrze rozumiem plus zamienia się miejscami z minusem, czego kondensatory elektrolityczne chyba nie lubią? Albo może czegoś nie rozumiem.

Edytowano przez kaminski-tomek
Link do komentarza
Share on other sites

@kaminski-tomek Dobre pytanie, w układach prądu zmiennego można stosować elektrolity i na pewno je spotkasz w układach audio:

image.thumb.png.4899c8d616cbad2cb0eed854e4b6d0c9.png

Możesz też je spotkać na wyjściu mostka prostowniczego, gdzie napięcie jest połączeniem napięcia stałego i zmiennego o małej amplitudzie.

W zrozumieniu dlaczego potrzebna jest wiedza jak działa kondensator elektrolityczny. Nie możesz do niego przyłożyć na dłuższy czas napięcia niezgodnego z polaryzacją bo zostanie uszkodzony. Ale przepływ prądu w obu kierunkach jest dozwolony - jeżeli naładujesz kondensator tj. wytworzy się różnica potencjałów (napięcie) zgodna z polaryzacją bo na okładkach zbierze się ładunek wynikający z dopływu prądu. To później możesz ten ładunek zabrać - prąd będzie przeciwny, a napięcie będzie spadać.

Jeżeli jednak do nienaładowanego kondensatora będziesz chciał przyłożyć napięcie, np wstawisz go odwrotnie w układ prądu stałego to go uszkodzisz, bo nie tak jest skonstruowany.

Może nie jest to samo zjawisko, ale jakbyś podłączył cewkę do prądu stałego to się szybko spali, a w obwodzie prądu przemiennego działa bez problemów. Te elementy zachowują się inaczej przy zasilaniu prądem stałym i zmiennym.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
15 godzin temu, fnx4 napisał:

Dlaczego nie mogę tam włączyć kondensatora bipolarnego równolegle? Pojawia się komunikat "zwarty kondensator".

Urok symulacji. Nie możesz użyć ani spolaryzowanego ani niespolaryzowanego. To dlatego, że element w symulacji jest idealny. Czyli w oczku z baterią i kondensatorem masz opór wynoszący 0. W momencie ładowania kondensatora prąd jest zatem niepoliczalny przez symulację, bo byłoby to Uzasilania/0Ω, a dzielenia przez 0 nie lubimy. W prawdziwym świecie przewody i kondensatory mają opór, co ratuje matematykę. Możesz albo dodać szeregowo z kondensatorem rezystor i nadać mu małą rezystancję, np. 0,002Ω (tyle ile mniej więcej ma 10 cm przewodu miedzianego o przekroju 1 mm2), albo, w przypadku rzeczonego programu, w menu dostępnym pod "<", włączyć opcję oporu przewodów.

Edytowano przez trainee
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, trainee napisał:

Możesz albo dodać szeregowo z kondensatorem rezystor i nadać mu małą rezystancję, np. 0,002Ω (tyle ile mniej więcej ma 10 cm przewodu miedzianego o przekroju 1 mm2), albo, w przypadku rzeczonego programu, w menu dostępnym pod "<", włączyć opcję oporu przewodów.

Dzięki. Dałem rezystor, bo opcja oporu przewodów jest chyba w wersji pro

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, fnx4 napisał:

bo opcja oporu przewodów jest chyba w wersji pro

To chyba, że najpierw działa jako wersja pro próbnie. Bo ja zainstalowałem na szybko zobaczyć co to za apka, nie jestem pro.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca rozumiem to filtrowania zasilania - Rozumiem, że przykładowo w zasilaczach ma to sens, aby żaden prąd przemienny nie przedostał się dalej - Natomiast w obwodzie z baterią, która daje napięcie stałe to skąd ma się tam pojawić prąd przemienny? Mam tutaj na myśli z kursu lutowania płytkę numer 4/5. Jest tam zastosowany taki filtr i domyślam się, że ma to związek z tranzystorami tam dodanymi. Tylko nie do końca rozumiem co ten filtr robi w tamtej płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

@FileEX dodanie pojemności jest dobrą praktyką w każdym układzie (chyba że wejdzie w rezonans z ewentualną indukcyjnością). Jeżeli podłączysz coś przez kable to podczas skokowych zmian obciążenia - np coś się włącza, albo układ elektroniczny coś zacznie liczyć i zwiększa się przełączanie układów cyfrowych i przez kable ciężej pobrać wymagany prąd bo kable mają swoją indukcyjność, rezystancje. W takim momencie kondensatory są zapasowym źródłem energii.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.