Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #5 – cewki, dławiki


Komentator

Pomocna odpowiedź

W ramach eksperymentu zamiast jednej cewki 1 mH zastosowałem dwie szeregowo. Efekt trochę mnie zaskoczył. Dioda LED2 nadal miga po odłączeniu zasilania, natomiast dioda LED1 zaczęła świecić ciągle, a nie jedynie migać po podłączeniu zasilania.

 

Mój pomysł na wytłumaczenie tego jest taki - wzrasta rezystancja przy połączeniu szeregowym dwóch cewek, przez co taki układ nie jest w stanie wziąć na siebie wystarczająco dużego prądu, więc reszta zaczyna płynąć przez diodę. Empirycznym potwierdzeniem jest fakt, że układ zachowuje się podobnie po zastąpieniu drugiej cewki rezystorem 25 Ω (4 x 100 Ω, połączone równolegle).

 

Dobrze myślę?

Link do komentarza
Share on other sites

@DarkoGNU ciężko się jakoś do tego odnieść. Cewka jest jak rezystor o zmiennym oporze - najpierw ma duży, a później mały. Większa indukcyjność to większe opóźnienie w zmianach, więc jeden LED powinien wolniej zgasnąć, a po odłączeniu zasilania, drugi dłużej powinien się świecić.

Link do komentarza
Share on other sites

A co się dzieje z tym "ładunkiem" z cewki później? Rozumiem to tak, że w kondensatorze ładunek gromadzi się na którejś okładce, a na drugiej go ubywa - więc jak odłączymy zasilanie to kondensator powoli będzie oddawał te ładunki, będą one płynąć przez obwód, aż na obu okładkach będzie ich tyle samo. Co jednak się dzieje w cewce? Tam gromadzi się ładunek, albo "pole magnetyczne", odłączamy zasilanie, ładunek idzie na obwód i gdzie "spływa" skoro nie ma już nigdzie masy? Zamienia się w światło, ciepło, znów ładuje cewkę? Jak to jest? No chyba nie wraca do baterii?

Edytowano przez marcin_1987
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@marcin_1987 niedokońca 😕 

Dnia 21.05.2022 o 20:19, marcin_1987 napisał:

w kondensatorze ładunek gromadzi się na którejś okładce, a na drugiej go ubywa - więc jak odłączymy zasilanie to

ładunek przepływa przez upływność kondensatora - niewielką zdolność do przewodzenia prądu pomiędzy okładkami, aż się rozładuje.

A w cewce po odłączeniu następuje skok napięcia wywołanego nagromadzonym polem magnetycznym. Ładunek w takim układzie nie może płynąć więc napięcie się utrzymuje, ale pole powoli słabnie i z nim napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli - jest jakiś rodzaj siły, która powoduje że prąd płynie, w najłatwiejszym do wyobrażenia sposobie jest to np. różnica między + a - (kondensator, bateria). Ale są też inne możliwości. Cewka np. zamienia tę "siłę" na pole magnetyczne. Jeśli pozbawimy obwód zasilania to trochę tej siły i tak jest w tym polu i cewka zaczyna zamieniać je w drugą stronę (pole w tę siłę)? Teraz dobrze to rozumiem?

Link do komentarza
Share on other sites

@marcin_1987 tak dokładnie tak, tylko zamiast siły użyjmy słowa energia. Energia to zdolność do używania siły 🙂 tak jak energia w jedzeniu kalorie "kcal" umożliwia ruszanie się i życie. W cewce zbiera się energia pola magnetycznego a w kondensatorze energia pola elektrycznego.

To drugie pole możesz sobie skojarzyć ze zjawiskiem elektrostatycznym.

Link do komentarza
Share on other sites

@marcin_1987

 

 

Te filmy są trochę zbyt szczegółowe wraz z upływem czasu, ale na początku są tu analogie wodne narysowane, które niestety na Forbot zostały tylko krótko wspomniane przy tych elementach, a nie narysowane i opisane.

Bo jeśliby się rozpędzać w kwestii tego jak to prąd płynie, to w końcu dojdziemy do tego, że tak naprawdę, to nie płynie. Ale to może nie ułatwić zrozumienia.

Mam déjà vu, że gdzieś widziałem też jakieś ładne animacje z analogiami wodnymi, ale tak łatwo to sobie nie przypomnę.

Edytowano przez trainee
Link do komentarza
Share on other sites

Na sondach pomiarowych miałem opór 0.4,

na dławiku 1 mH 17.2,

a na dławiku 10 µH 1.1

Moje pytanie brzmi, jaką zależność miałem zaobserwować?

Czy chodzi o to, że wraz z większa indukcyjnościa, wzrasta też opór? 

Link do komentarza
Share on other sites

@zibi391 niestety nie jestem w stanie rozpoznać ułożenia diod na podstawie tego zdjęcia, ale prawdopodobnie są one wpięte tak samo, a zgodnie ze schematem powinny być podłączone różnie - jedna powinna być obrócona o 180 stopni względem drugiej.

Link do komentarza
Share on other sites

A oto moje doświadczenie z dławikiem, jak na załączonym obrazku Jednak aby efekt migających diod uzyskać trzeba przytrzymać złączone końcówki przewodów nieco dłużej niż tylko krótkie pocieranie, dokładnie nie wiadomo, ale około pół sekundy przytrzymywałem.

Pokusiłem się o coś jeszcze, trochę ryzykując utratą cewki. Wypiąłem niebieską diodę całkowicie, a czerwona zapalała się na krótką chwilę przy zwarciu przewodów i potem gasła, czyli prąd w pierwszym momencie zwarcia płynął przez diodę, a potem już tylko przez dławik. Chyba nic nie spaliłem XD

IMG_20230307_132421.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.