Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #5 – cewki, dławiki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem z cwiczeniem z dwiema diodami po zwarciu kabli na chwile jednoczesnie zapalaja mi sie OBI diody a nie jak w opisnie najpierw LED 1 a potem LED 2. Sprawdziłem podłączenie z rysunkami i nie widze pomyłki. Czy jest możliwość nagrania filmiku?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zrobiłem wszystkie możliwe kombinacje albo świeca na chwilę 2 jednocześnie albo tylko jedna ale w żadnym wypadku po rozłączeniu przewodów nie zaświeca się na chwilę żadna z diod. Może później mi się to wyjaśni ale dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Powitać.

Zadanie stawiane przez kurs zaliczone przynajmniej tak myślę. Zmieniłem sposób zamykania obwodu, wsadzając wyjście masy układu do innego otworu w płytce i tylko manewruje jednym przewodem wtedy , bo tak przewody drżą i większa szansa że obydwie diody na start się zapalą, może komuś pomoże 😉 YT

Edytowano przez Pierunek
Zmiana portalu z filmem
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Pierunek witam na forum 🙂

Fajnie że poradziłeś sobie z zadaniem domowym. 

Dnia 18.09.2021 o 17:09, Pierunek napisał:

może komuś pomoże

Może opisz co jest pod linkiem, albo przerzuć na YT, bo nie każdy ma kontro na tym portalu i nie obejrzy materiału 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Przewody łączące multimetr z cewką mają swoją rezystancję. Jest ona niewielka i widoczna tylko na najmniejszym zakresie pomiarowym miernika. Niemniej jednak, jeśli chcemy poznać rezystancję jakiegoś obiektu, o którym wiemy, że jego rezystancja jest niewielka, to wpływ przewodów zawyżyłby znacznie wynik pomiaru.

Skoro przewody fałszują wynik, to nie lepiej się ich pozbyć? 😂dlawik.thumb.jpg.e7a94edafeb61257052d43a656825ed1.jpg

dlawik2.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, LaKukaraczan napisał:

Skoro przewody fałszują wynik, to nie lepiej się ich pozbyć? 😂

To jeszcze pozbądź się złącz i ścieżek na PCB 😄 One też mają swoją rezystancję 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.08.2021 o 21:55, Kiju napisał:

Witam, mam problem z cwiczeniem z dwiema diodami po zwarciu kabli na chwile jednoczesnie zapalaja mi sie OBI diody a nie jak w opisnie najpierw LED 1 a potem LED 2. Sprawdziłem podłączenie z rysunkami i nie widze pomyłki. Czy jest możliwość nagrania filmiku?

Czesc,

Mam podobne obserwacje, zwierajac przewody minusa mam albo:
1) sytuacje opisana w kursie - zapala sie dioda 1, gasnie, a po rozlaczeniu przewodow zapala sie dioda 2 (i gasnie)
2) czasem (wlasciwie w okolo polowie przypadkow) zapalaja sie jednoczesnie obydwie diody, gasna, a po rozlaczeniu przewodow zapala sie dioda 2 (i gasnie)

Doszedlem do wniosku, ze moze zwieranie koncowek przewodow powoduje "migotanie" polaczenia - czyli wydaje mi sie, ze zwarlem, a tak naprawde w bardzo krotkim czasie przewody zwieraja sie, rozwieraja i zwieraja znowu.

Zmodyfikowalem nieco uklad laczac jeden przewod minusowy z przewodem zenskim z obydwu stron i tego typu laczenie i rozlaczanie spowodowalo duzo czestsze wystepowanie scenariusza 1 i rzadsze (ale wciaz) scenariusza 2

Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam problem w zadaniu z cewkami i diodami podłączyłem rezystor i dławik szeregowo a diody podłączyłem równolegle do dławika podłączyłem kabel pomiędzy diode a dławik i połączyłem 2 kable ze sobą końcówkami  i mi się zaświeciły 2 diody równocześnie  a jak odłączałem zasilanie to mi wszystkie w jednym momęcie gasły.

Edytowano przez Pkoli22
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.12.2021 o 22:34, Zaworov napisał:

Zadanie z cewkami mam zrobić później... Ok. Czy kurs jest łaskaw o tym później przypomnieć (w artykule z LEDów)? 😄 Byłoby miło, teraz mam poczucie lekkiego niespełnienia po tej lekcji 😞

A ja muszę zrobić to naprawdę później, bo chyba spaliłem niebieską diodę. 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.