Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

@marazm01 hm, ale to jak to możliwe, że na wejściu stabilizatora masz 7,4V, a na baterii 8,8V? To powinno być przecież to samo napięcie. Pomijam już fakt, że raczej bateria jest rozładowana, jeśli ma tak niskie napięcie. Masz pod ręka jakąś inną baterię, aby sprawdzić raz jeszcze ten układ? Może miałeś gdzieś wcześniej zwarcie, które rozładowało Twoją baterię?

Link do komentarza
Share on other sites

To jest napięcie na wejściu na lm7805 pod obciążeniem? Bo to nas właściwie interesuje. 

Jest jeszcze opcja, że masz chiński słabej jakości lm7805. Ja zamawiałem takowe na aliexpress i zawsze kilka się trafiało nie trzymających parametry...

Edytowano przez lukaszd82
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli stabilizator pochodzi z naszego zestawu, to raczej o sam układ bym się nie obawiał. Po pierwsze, pochodzi z normalnej dystrybucji, a po drugie jeszcze nikt nigdy nie miał problemów z tymi stabilizatorami 😉 @Ronaldo71888 możesz zmierzyć jeszcze prąd jaki pobiera cały układ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, czym może być spowodowane to, że napięcie na wyjściu bez podłączonych diod i rezystorów wychodzi mi 5,08 V (tak jak na kursie), natomiast po podłączeniu obciążenia na wyjście multimetr pokazuje około 7V.

Z góry dziękuje za pomoc 

Link do komentarza
Share on other sites

@eriq9 prawdopodobnie coś jest źle podłączone, uszkodzone lub używasz złych elementów (do Twojego konta na forum nie jest przypisany żaden zestaw, więc nie wiem z czego korzystasz). Musisz podać więcej szczegółów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@MuchaPCB witam na forum 🙂 Masa w całym układzie jest jedna. Wszystkie punkty podłączone do masy to "jedność", więc w tego typu przypadkach nie robi to żadnej różnicy. Jeśli układ będzie złożony poprawnie to "fizycznie do baterii" masę układu możesz podłączyć w dowolnym punkcie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej!

Jak należy rozumieć poniższe zdanie?

Cytat

W rzeczywistości, stabilizator pobiera niewielki prąd, potrzebny do działania jego wewnętrznych obwodów, dlatego pobierany prąd jest nieco większy niż oddawany do obciążenia.

Z tym, że "pobierany prąd jest nieco większy niż oddawany do obciążenia" się zgodzę. Sprawdziłam. Pobierany prąd:

  • przez stabilizator - na poziomie 23mA,
  • przez obciążenie - na poziomie 18mA.

Po dodaniu kolejnej diody, natężenie w obu przypadkach wzrosło proporcjonalnie.

Zatem, to czy "stabilizator pobiera niewielki prąd" zależy tak naprawdę od obciążenia i pewnych przypadkach to zdanie może być fałszywe. Dobrze rozumiem?

Dziękuję z góry za odpowiedź :) Świetny kurs, zostaję z Wami na dłużej :)

Link do komentarza
Share on other sites

@Rozmarynka Hej! Bez obaw, stabilizator nie będzie pobierał większego prądu. Jest to zapisane w dokumentacji - prąd ten nieznacznie waha się zależnie od różnicy napięć i obciążenia (pobieranego prądu) typowo jest to około 5 mA i nie powinien przekroczyć 8 mA. Czyli z tych pomiarów wynika, że ten przypadek jest raczej typowy 🙂 

Zdecydowanie ważniejsze parametry to dropout i prąd jaki jest na wyjściu (przy poborze kilkuset mA te drobne wartości 5-8 mA są pomijalnie małe). Z tych wartości można obliczyć moc traconą czyli to jak się grzeje obwód. Zaś sam dropout narzuca zastosowanie odpowiedniego źródła zasilania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie 🙂 mam takie pytanie, ponieważ nie jestem pewien, czy zjawisko, które się u mnie pojawiło powinno zachodzić. Chodzi mi o pokazany w tej części układ że stabilizatorem. Kiedy zmierzyłem napięcie wyjściowe bez dodatkowych diod i rezystorów, wyniosło one ok. 5.10 V, natomiast kiedy dołożyłem diody i rezystory, miernik podczas mierzenia wskazał wartość ok. 4.50 V, podczas gdy w kursie wartość początkowa się nie zmieniła. Czy tak powinno być? Proszę o odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.