Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Arduino - #5 - PWM, serwomechanizmy, biblioteki

Pomocna odpowiedź

22 godziny temu, Treker napisał:

Dla pewności - chodzi Ci o zmianę położenia serwa o mniej niż "41" jednostek, a nie o ustawienie serwa na pozycji z zakresu 0-41?

Tak, jak zmieniam położenie serwa o mniej niż 41 jednostek to zachowuje się dziwnie. W zakresie 0-41 niby działa, ale przy poniższym programie rusza się tylko w obie strony o niecałe 20 stopni. Usłyszałem również, że z czasem zaczyna wydawać coraz to różne dźwięki podczas pracy.. Tak jakby się męczył?

void loop() 
{  
 serwomechanizm.write(60);
 delay(2000); 
 serwomechanizm.write(20);
 delay(2000);
}

Sprawdź dla pewności czy taki sam problem występuje trochę "dalej" tzn. spróbuj np. zmienić pozycję ze 100 na 120. Jeśli tak będzie to widocznie trafiło Ci się serwo z jakąś dziwną wadą fabryczną (jeszcze takiej tutaj nikt nie zgłaszał), zgłoś wtedy reklamację w Botlandzie 😉

Aha no i teraz jak znowu zacząłem go używać to zakres maksymalnego wychylenia się zmniejszył. Przy pierwszym użyciu (wczoraj)  gdy podawałem mu 180 obracał się o jakieś 170, a teraz względem jakiegoś tam wybranego zera gdy podam mu 180 przemieszcza się tylko o około 135 stopni.

Jak rozkazuje mu zmienić 0 -> 100 -> 120 to dostaje 0 -> 70 -> 90 (około). Bardzo możliwe, że wada fabryczna.

Moje serwo nie może wychylić się maksymalnie do 180 stopni, ani przy automatycznym naliczaniu do 180, ani nawet jeśli ręcznie wpiszę tą wartość. Jakaś wada konstrukcyjna? 

Tą pozycję którą zaznaczyłem strzałką serwo uznaje za 180 st. i wraca do pozycji zerowej.

IMG_20191006_100107.jpg InkedIMG_20191006_100117_LI.jpg

@husadam5 tak właściwie te 180* jest trochę umowne (szczególnie w przypadku małych napędów tego typu). Serwa głównie działają w trochę mniejszym zakresie, ale większość dochodzi do 180*. Są jednak takie egzemplarze, które w związku z ułożeniem potencjometru/zębatek nie osiągają tak szerokiego zakresu ruchów, ale nie nazwałbym tego wadą konstrukcyjną. Jeśli chcesz wykorzystywać serwomechanizm w zastosowaniu, które wymaga pełnych 180* to możesz napisać do sklepu z prośbą o wymianę. Jeśli nie jest to dla Ciebie kluczowe to możesz śmiało korzystać z tego serwa, bo powinno działać poprawnie 🙂