Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #5 - PWM, serwomechanizmy, biblioteki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zdaje mi się, że to wina serva. W serwomechanizmach nigdy nie ma pełnego obrotu, jest to kwestia losowa. Drganie na skrajnych pozycjach może być spowodowany przez jakość wykonania, ponieważ są to w miarę tanie i budżetowe silniczki. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze. Jakość servo zostawmy na boku. Teraz pytania elektroniczne:

Wziąłem miernik i pomierzyłem to i owo i mam pytania:

1. między + a - na zasilaniu mam około 7,5V - dlaczego?

2, między 1 a 3 nóżką mam około 2,5 V - dlaczego

3. rozumiem, że ze względu na pkt 1 i 2 pomiędzy 2 a 3 nóżką mam 5 V - czy dobrze myślę.

Dajcie jakiś link gdzie regulator napięcia jest dobrze ale prosto opisany.

Dziękuję

Grzegorz

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, gmoszkowicz napisał:

1. między + a - na zasilaniu mam około 7,5V - dlaczego?

Zasileniu czego? Serva? Stabilizatora? Jeżeli mówisz o 1 i 2 nóżce stabilizatora, to wchodzi takie napięcie jakie wchodzi, zależy ile dajesz do arduino. Pamiętaj, że stabilizatory mają swój opór.

15 minut temu, gmoszkowicz napisał:

2, między 1 a 3 nóżką mam około 2,5 V - dlaczego

Ponieważ stabilizator "pożera" trochę napięcia aby ładnie wystabilizował nam prąd. To co zmierzyłeś to jest różnica między napięciem wyjściowym a wejściowym stabilizatora. Zakładając że, na wejściu jest 9V to a na wyjściu jak można policzyć jest 6,5V.

17 minut temu, gmoszkowicz napisał:

3. rozumiem, że ze względu na pkt 1 i 2 pomiędzy 2 a 3 nóżką mam 5 V - czy dobrze myślę.

Zdaje mi się, że powinno być 6,5V bo tak jak zmierzyłeś, jest spadek napięcia o te 2,5V, a zakładając, że zasilasz z 9V, to będzie tam 6,5V. Masa czyli 2 nóżka zawsze ma 0, więc różnica napięć pomiędzy nimi wynosi te 6,5V.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam forumowiczów,

Zastanawiam się, czy podłączenia serwa bezpośrednio do pinu 5V z Arduino może wyrządzić jakieś uszkodzenia. Jeśli tak to jakie? A może tylko spadnie wydajność silnika? Arduino jest zasilanie z USB.

Link do komentarza
Share on other sites

możesz podłączyć tyle serw ile masz pinów pwm, a nawet więcej bo jeszcze pod analogi możesz podłączyć

 

Edytowano przez jas123
Link do komentarza
Share on other sites

@Kapixar witam na forum 🙂

49 minut temu, Kapixar napisał:

Zastanawiam się, czy podłączenia serwa bezpośrednio do pinu 5V z Arduino może wyrządzić jakieś uszkodzenia.

Tak, możesz uszkodzić Arduino, najczęściej jednak napotkasz problemy z działaniem programu. Silniki "sieją" na liniach zasilania, może się tak zdarzyć, że podczas ruchów serwa cały program będzie się resetował lub będą działy się różne dziwne rzeczy. Oczywiście można ryzykować i podłączać, co więcej - wiele osób tak robi, ale to jest zdecydowanie zła praktyka, której nie należy pochwalać. Jest to ekstremalnie "niezgodne" ze sztuką. Serwomechanizmy (szczególnie podczas ruszania) mogą pobierać piki dużego prądu, Arduino nie jest na to gotowe.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.