Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Pomocna odpowiedź

Napisano (edytowany)
kurs_elektroniki_9_przekazniki.thumb.png.7a9960df675b291040b684c4abab18a3.png

W tej części zostaną omówione przekaźniki oraz inne elementy stykowe. Dowiesz się, jak działają, jakie są ich ograniczenia, a jakie zalety. Pomimo rozwiniętej techniki półprzewodnikowej proste w budowie elementy, takie jak przekaźniki, nadal są wykorzystywane bardzo często.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq

Wasze kursy podobają mi się jak najbardziej. Jednak ciężko jest zachować spokój - kiedy napięcie wzrasta, a rezystory się kończą (czyt. napięcie = chęć zdobywania wiedzy, rezystory = odcinki kursów) 🙂

  • Lubię! 1

Wielkie podziękowania za cały kurs elektroniki!!

Przede wszystkim dzięki niemu wreszcie załapałem to co uczyli mnie w liceum na fizyce a dodatkowo stało się to moim nowym hobby:) Mam nadzięję, że kurs stale będzie się rozrastał o nowe zagadnienia.

Coś co może zmotywować początkujących elektryków to przedstawię mój pierwszy projekt:)

Stworzyłem lampkę nocną, która dzięki 1 potencjometru zmienia kolor na jaki sobie życzymy oraz drugi potencjometr reguluje kiedy lampka ma się zapalić. Całość jest całkowicie odłączona od zasilania z komputera i wymaga jedynie baterii 9V. Rysunek całego podłączenia zamieszczam poniżej

Jak już się chwalić to na całego:) Wczoraj udało mi się, również stworzyć światłoluba:) Na pewno dla większości to żadne osiągnięcie ale dla osoby, która miesiąc temu nie wiedziała co to rezystor może brzmieć motywujący.

Jeszcze raz dzięki za kurs i czekam na nowe artykuły:)

  • Lubię! 2

Z kursem Arduino jestem na bieżąco:) Ta lampka działa z pomocą mikro kontrolera właśnie od Arduino. Hm a dalej to zobaczymy pewnie dalej czytanie artykułów, nowe zagadnienia i może jakiś ciekawy projekt uda mi się wymyśleć i stworzyć.

  • 3 miesiące później...

Witam

Dzięki za naprawdę fajny kurs!

Właśnie skończyłem ostatnią lekcję i co prawda zasady działania ostatniego zadania domowego (z przerzutnikiem) nie ogarniam do końca na tą chwilę, ale na pewno wrócę jeszcze do tematu, teraz pora na arduino! 😉

Pozdrawiam

  • 2 miesiące później...

Cześć 🙂 postanowiłem w końcu podciągnąć swoją słabą stronę jaką jest wiedza z zakresu elektroniki i zrobić wasz kurs 🙂 Dzięki za przystępny materiał na start, teraz zamówiłem już dwie książki do dalszej nauki, a także planuję zacząć drugą część kursu przygotowanego przez was i może później Arduino (docelowo chcę opanować działanie mikrokontrolerów i budowanie na nich różnych układów). Pochwalę się wykonanym przerzutnikiem:

Czy jest jakiś sposób, żeby sprawić, że przez drugą diodę nie będzie płynął żaden prąd i nie będzie świecić? 🙂

  • 1 miesiąc później...

Dziękuję serdecznie za ten kurs! Dla takich początkujących jak ja jest idealny!

A jako sumienny uczeń również pozwolę sobie pokazać swoją "pracę domową" 😅

Najwięcej czasu zajęło mi dobieranie rezystora dla czerwonej diody, by ją całkiem wygasić. Ostatecznie wpadłem na pomysł, by na chwilę podłączyć potencjometr, ustawić odpowiednią do wygaszenia wartość, następnie zmierzyć opór potencjometru i wstawić właściwy opornik - w moim przypadku 390 Ohm.

Na zdjęciach nie bardzo widać, że te diody na prawdę świecą, więc dla porządności jeszcze "filmik":

Serdecznie pozdrawiam i biorę się za następne zadania!

  • Lubię! 1
  • 4 miesiące później...

Wielkie dzięki za kurs. Oczywiście wszystkie zadania praktyczne wykonane. Teraz ze dwa dni przerwy i biorę się za kurs poziom II. W międzyczasie zamówiłem sprzęt do kursu lutowania, więc każdy 'elektro złom' w pobliżu przelatuje przez moje ręce i zawsze znajduje się coś ciekawego. Jeszcze okazało się, że mam darmowy dostęp do rezystorów z lat 70/80 (nówki, głównie zza wschodniej granicy 😉 ) i innych podstawowych podzespołów.

A było o tranzystorach, więc w ramach ostatniego zadania 'zbudowałem' taki oto układ.

Plany po kursie elektroniki - oczywiście arduino 🙂

  • Lubię! 1
  • 3 miesiące później...

W końcu zabrałem się za kurs i tydzień temu w sobotę odebrałem paczkę z elementami. Dzisiaj można powiedzieć, go że ukończyłem 🙂. Wykonałem wszystkie zadania i trochę eksperymentowałem.

Bardzo dziękuje za stworzenie kursu, wszystko bardzo fajnie opisane i pokazane. Wkrótce zabieram się za część drugą. Dziękuje raz jeszcze za włożoną pracę w napisanie ciekawych artykułów i przygotowania tego wszystkiego.

Dodam jeszcze, pewnie przez niektórym znaną, stronę na której można zobaczyć działanie układów, które robimy. Lepiej zrozumiałem dzięki niej ostatni układ i polecam jej przejrzenie, choć oczywiście nie zastąpi ona samego składania układów 🙂 .

W linku zrobiony przerzutnik bistabilny z ostatniego artykułu na stronie o której pisałem:Link

  • Lubię! 1

Dzięki wielkie za kurs. Wiele razy chciałem zacząć przygodę z elektroniką - fascynujący temat. Nigdy jednak nie trafiłem na tak przystępny przewodnik dla totalnie zielonych, z jedynie śmieszną, szkolną wiedzą z tej dziedziny.

Tym razem było inaczej. Od znalezienia tego kursu do jego ukończenia minął niecały tydzień. I to tylko dlatego, że przez weekend musiałem czekać na przesyłkę.

Jeszcze raz - dzięki! Biorę się za następną część.

  • Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...