Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W tej części zostaną omówione przekaźniki oraz inne elementy stykowe. Dowiesz się, jak działają, jakie są ich ograniczenia, a jakie zalety. Wrócimy też na chwilę do tranzystorów.Pomimo rozwiniętej techniki półprzewodnikowej, proste w budowie elementy, takie jak, przekaźniki nadal są bardzo często wykorzystywane.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

hob_bit, spokojnie - nie trzeba czytać wszystkiego od razu 🙂

Już przeczytałem i dodatkowo, chociaż na szybko przejżałem wszystkie odcinki kursu do nr1 z 3 marca. Szkoda, że się kończy ten cykl, a może chociaż jakiś dodatkowy odcinek poświęcony np - wzmacniaczom operacyjnym? No dobra idę spać 🙂

przejżałem wszystkie odcinki kursu do nr1 z 3 marca.

Gratuluje wytrwałości, mam nadzieje, że kurs się podobał 🙂

może chociaż jakiś dodatkowy odcinek poświęcony np - wzmacniaczom operacyjnym?

Spokojnie, planowana jest kontynuacja kursu. W ciągu najbliższych 3 miesięcy na pewno wrócimy do publikacji 🙂

Wasze kursy podobają mi się jak najbardziej. Jednak ciężko jest zachować spokój - kiedy napięcie wzrasta, a rezystory się kończą (czyt. napięcie = chęć zdobywania wiedzy, rezystory = odcinki kursów) 🙂

• Lubię! 1

(Zawsze jedna z diod świeci się delikatnie ponieważ przepływa przez nią niewielki prąd)

Urządzenie ze schematu to dwa połączone inwertery czyli układy zamieniające stan wysoki na niski i odwrotnie ( Kiedy na bazie tranzystora jest stan wysoki to na kolektorze panuje stan niski). Pomiędzy nimi występuje silne sprzężenie zwrotne i oddziałują na siebie wzajemnie. Jeśli za pomocą przycisku zmienimy stan logiczny to zacznie płynąć niewielki prąd i dioda po przeciwnej stronie się zaświeca. Działanie przerzutnika nie jest zbyt proste do opisania, ale dla zainteresowanych polecam artykuł http://www.mt.com.pl/wp-content/uploads/Praktyczny_kurs_elektroniki_cz3.pdf

Wielkie podziękowania za cały kurs elektroniki!!

Przede wszystkim dzięki niemu wreszcie załapałem to co uczyli mnie w liceum na fizyce a dodatkowo stało się to moim nowym hobby:) Mam nadzięję, że kurs stale będzie się rozrastał o nowe zagadnienia.

Coś co może zmotywować początkujących elektryków to przedstawię mój pierwszy projekt:)

Stworzyłem lampkę nocną, która dzięki 1 potencjometru zmienia kolor na jaki sobie życzymy oraz drugi potencjometr reguluje kiedy lampka ma się zapalić. Całość jest całkowicie odłączona od zasilania z komputera i wymaga jedynie baterii 9V. Rysunek całego podłączenia zamieszczam poniżej

Jak już się chwalić to na całego:) Wczoraj udało mi się, również stworzyć światłoluba:) Na pewno dla większości to żadne osiągnięcie ale dla osoby, która miesiąc temu nie wiedziała co to rezystor może brzmieć motywujący.

Jeszcze raz dzięki za kurs i czekam na nowe artykuły:)

Marcin628, gratulacje!

Co dalej? Może zainteresujesz się naszym kursem Arduino?

Z kursem Arduino jestem na bieżąco:) Ta lampka działa z pomocą mikro kontrolera właśnie od Arduino. Hm a dalej to zobaczymy pewnie dalej czytanie artykułów, nowe zagadnienia i może jakiś ciekawy projekt uda mi się wymyśleć i stworzyć.

Korzystając z okazji, że seria ta dobiega końca, a ja mało się udzielałem w zadaniach domowych podczas trwania tego kursu. Dzisiaj zebrałem się na wysiłek ;)twórczy i zlutowałem to straszydełko.I jest to niejako ukłon w stronę tych, którzy tworzą takie kursy dla takich jak ja - Wielkie Dzięki Panowie!

I tak to się prezentuje w całej swojej, a raczej mojej beznadziejności twórczej :)Jako że nie jestem jeszcze zaawansowanym elektronikiem, a domowym hobbystą nic pięknego o działaniu tego układu nie napiszę, bo nie chcę robić z siebie niedouczonego idioty, który kopiuje teksty z sieci - w prostych trzech słowach jest to dla mnie taki mały inteligentny złodziejaszek napięcia,który podczas odpowiednio przyłożonej masy kradnie napięcie z jednego tranzystora ( obniża napięcie bazy tranzystora przewodzącego, kierując je odpowiednio do bazy drugiego tranzystora, co skutkuje zaświeceniem odpowiedniej diody) Oddając je drugiemu i pozostaje w takim stanie do inicjacji kolejnego impulsu - tak ja to widzę 😉

Pozdrawiam hob_bit 🙂

shaslyk135, dziś wieczorem dam znać 🙂

shaslyk135, hob_bit, w związku z tym, że byliście jedynymi odważnymi, którzy zgłosili swoje rozwiązania, to każdy z Was otrzyma wybrany zestaw.

Zapraszam do kontaktu na PW 🙂

Bardzo dziękuję za nagrodę i gratuluję też jej zdobycia drugiej osobie- szkoda tylko, że konkurencja była tak nieliczna, ale może w następnych konkursach frekwencja bardziej dopisze 🙂