Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam małe pytanie dotyczące ostatniego rysunku w kursie ( u mnie na screenie jest to "Oryginalny" ). Nie rozumiem, co tak naprawdę oznacza tutaj masa. Podejrzewam, że skoro mamy jakieś wyjście cyfrowe z Arduino, to ten prąd musi dokąś płynąć i tym czymś jest pewnie GND Arduino. Natomiast jest też GND, które jest w baterii ( lub innym źródle prądu ), która zasila przekaźnik. Zobrazowałem to, o czym piszę na screenie "Przypuszczenie". Czy zatem mam rację, że muszą tutaj być dwa różne GND? Czy może można użyć jednego?

Pozdrawiamforbot.thumb.png.aec56cf8b39497bf7d9dd6267b75c343.png

Link do komentarza
Share on other sites

51 minut temu, jugan1 napisał:

Czy może można użyć jednego

Nawet trzeba. 

Oba GND (Arduino i przekaźnika) muszą być połączone. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
9 godzin temu, jand napisał:

Nawet trzeba. 

Oba GND (Arduino i przekaźnika) muszą być połączone. 

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź. A mógłbyś rozwinąć temat? Dlaczego muszą być połączone? Myślałem, że różne masy, to różne punkty odniesienia i nie można do nich prowadzić przewodów z innych źródeł napięcia. Kiedy można zatem łączyć masy i co wpisać w google, abym mógł się jeszcze bardziej wgłębić w temat?

Edytowano przez jugan1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
12 godzin temu, jugan1 napisał:

mamy jakieś wyjście cyfrowe z Arduino, to ten prąd musi dokąś płynąć i tym czymś jest pewnie GND Arduino

Dobrze rozumujesz.

Na rysunku "Oryginalny" prąd bazy tranzystora nie ma jak wrócić do Arduino.

Masy dwóch układów łączymy (i nie ma w tym nic złego) jeśli chcemy, by dla prawidłowego działania miały one wspólny punkt odniesienia. W Twoim przykładzie kluczowy jest prąd emitera, który składa się z prądu bazy (z Arduino) i prądu kolektora (z zasilacza przekaźnika). Ponieważ każdy z nich musi trafić do swojego źródła, to emiter musi być połączony z obiema masami.

Edytowano przez jand
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 11.04.2024 o 17:37, razdwaraz napisał:

Co może być powodem nieprzełączania się diod w zależności od zwarcia ze sobą końcówek przewodów? Załączam filmik, bo nawet nie wiem jak opisać to zjawisko

@razdwaraz możliwe, że zwyczajnie przewody źle łączą, gdy próbujesz łączyć je tak w powietrzu. Spróbuj łączyć je przez płytkę stykową lub weź jeden przewód w jedną tekę, drugi w drugą i zetknij je mocno w stabilny sposób. Daj znać, czy problem wtedy również występuje 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

@jand Nie daje mi to jednak spokoju 😄 Czy mógłbyś potwierdzić, czy mój rysunek kilka postów wyżej ( poniedziałek 18:45; chodzi o ten po prawej stronie, czyli "Przypuszczenie" ) prezentuje prawidłowe połączenie przewodów? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli podłącze zasilanie z pakietu 4x1.5v to przekaźnik działa. Na wyjściu stabilizatora mam 4.97 v. A gdy podłącze baterie 9v i jej napięcie jest 8.48v a że stabilizatora na wyjściu 4.6v to przekaźnik się nie załącza. Rozumiem że on wymaga 5v zasilania. Ale nie rozumiem dlaczego jest tylko 4.6v skoro jest zachowana zależność że zasilanie ma być przynajmniej 7 v. Może ktoś wyjaśnić?

Link do komentarza
Share on other sites

@wmarec witam na forum 🙂 Na wyjściu stabilizatora powinno być zawsze 5 V. Jeśli widzisz tam 4,6 V to znaczy, że prawdopodobnie bateria 9 V jest już bardzo mocno rozładowana i nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego prądu, co sprawia, że spada napięcie na baterii. Jeśli spadnie poniżej 7 V to stabilizator nie będzie działał już poprawnie. W ramach eksperymentu zmierz jakie jest faktyczne napięcie na baterii, gdy jest ona podłączona do układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.