Skocz do zawartości

wn2001

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Bardzo ładne wykonanie tego wariantu pełzacza, gratulacje! Naprawdę widać włożoną w niego pracę.

Niestety wydaje mi się, że tego typu pełzanie niewiele może nauczyć o kroczeniu. Pełzającego robota można zrobić nawet na jednym serwie, choć najpopularniejsza konstrukcja ma dwa. Niestety, nie można nazwać tego kroczeniem (robot nie robi tak naprawdę kroków, tylko odpycha się od podłoża) i nie ma ono wszystkich tych zalet, jakie dają nogi nad napędem kołowym (możliwość pokonywania nierówności, przeszkód, uniezależnienie od rodzaju podłoża, manewrowanie w miejscu).

Jeśli interesują cię zagadnienia związane z kroczeniem, to dokładając tylko jedną parę serwomechanizmów (żeby w sumie mieć 8) możesz zbudować czworonoga w układzie ssaka, którzy rzeczywiście będzie kroczył naprzód (niestety, brak możliwości ruszania nogami na boki powoduje, że zakręcać może tylko "czołgowo", co wymaga poślizgu nóg, więc już jest zależne od podłoża).

Rzeczywiście kroczącego dwunoga systemu "Bob" można zbudować już na czterech serwomechanizmach (nawet przy dwóch z nich połączonych, z tym samym wejściowym sygnałem) z wielkimi stopami. Już tu pojawiają się ciekawe zagadnienia związane z utrzymywaniem równowagi, planowaniem miejsca postawienia stopy, etc.

Oczywiście do pełni szczęścia potrzebujemy co najmniej czterech nóg z trzema stopniami swobody każdej, co daje nam bolesną liczbę 12 serwomechanizmów. Nawet przy zastosowaniu najtańszych 9-gramowych chińskich serwomechanizmów trudno jest zejść z kosztem poniżej 110zł -- udało mi się to z Tote, ale kosztem wielu optymalizacji.

Już przestaję się wymądrzać i jeszcze raz gratuluję konstrukcji. Jeśli byłbyś zainteresowany szczegółami tego, o czym napisałem, to śmiało pytaj, bo uważam, że temat jest fascynujący ale bardzo mało dotykany przez polskich konstruktorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję za gratulacje 😉

Aktualnie myślę nad MM (wall-follower), ale oglądając Twoje konstrukcje, jestem pełen zachwytu i niesamowicie mi się podobają. Początkowo myślałem o układzie takim jak w "Katce" albo o "Bobie" (http://www.thingiverse.com/thing:1274838), ale stwierdziłem, ze na początek zbuduję coś prostego. Jeżeli będę kiedyś budować coś kroczącego i napotkam problem, to z pewnością się do Ciebie zwrócę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.