Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #6 - dioda RGB, bateria z kondensatorów(?)


Komentator

Pomocna odpowiedź

Po doszlifowaniu drugiego ćwiczenia i poprawie połączeń zaznaczonych przez @Treker zabrałem się za trzeci zestaw. Tak jak poprzednio, wcześniej ułożyłem sobie całość na płytce stykowej. Wygląda to trochę inaczej niż u @c0rd3k (nie podglądałem, chciałem sobie poradzić bez podpowiedzi), ale finalnie działa.

Zgodnie z zaleceniami skoncentrowałem się na tym, by nie przesadzać z ilością cyny na lutach. O ile w przypadku rezystorów i kondensatorów poszło mi od strzała i chyba wszystkie są OK (poprzednie ćwiczenie robi w tej materii solidną robotę), o tyle połączenia z grubszymi nóżkami były problematyczne- część odessałem i poprawiłem od razu, część nadal jest średniej jakości. Dając minimalną ilość cyny nie pokrywałem całego pola lutowniczego (na zdjęciu widać, że wkradł mi się taki błąd przy środkowym kondensatorze; zauważyłem dopiero w powiększeniu), a więc uciekałem z błędu w błąd. Wciąż zatem muszę popracować nad "złotym środkiem". Luty przy złączu ARK wyszły paskudnie; w wolnej chwili zrobię je od nowa.

Tradycyjnie chętnie przygarnę każdą cenną uwagę. Pozdrawiam!

IMG_20200110_221444.thumb.jpg.8ee5b3364299543f4c55fab562d16d4c.jpgIMG_20200110_231801.thumb.jpg.4c805b7d569b882d26310b388d5badaf.jpgIMG_20200110_232215.thumb.jpg.3d9b15974e51482daa81920a4eb54c94.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.04.2017 o 15:20, bopp napisał:

A u mnie dioda się nie zapaliła i nie wiem czemu. Sprawdziłem lutowania, wyglądają ok, wymieniłem diodę, sprawdziłem rezystory i kondensatory i nie mam pomysłu. Zastanawia mnie przełącznik bo jest lekko pęknięty z jednej strony. Czy jeśli zewrę nóżki od spodu powinno zadziałać jeśli przełącznik jest popsuty?

Hey, Czy udało ci się rozwiązać problem? U mnie niestety ten sam przypadek. Dioda niestety się nie zapaliła. W poprzednim ćwiczeniu wszystko było w porządku.

2020-05-05 07.54.17.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@kregiel a możesz sprawdzić czy dioda jest odpowiednio podłączona? Ścięcie obudowy powinno być po lewej stronie skierowane do przełącznika - jest to zaznaczone na PCB.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
Dnia 6.05.2020 o 07:24, Gieneq napisał:

@kregiel a możesz sprawdzić czy dioda jest odpowiednio podłączona? Ścięcie obudowy powinno być po lewej stronie skierowane do przełącznika - jest to zaznaczone na PCB.

W diodach RGB myślałem że krótsze nóżki decydują o minusie tak jak w przypadku kondensatorów. Tak to jest jak człowiek zaczyna naukę od lutowania a nie od elektroniki ^^

Edytowano przez kregiel
literówka
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejne efekty lutowania. Wygrzebałem z szafy starą płytę główną, aby w przyszłości uczyć się na niej lutowania SMD. Powoli zabieram się do kompletowania niezbędnych rzeczy warsztatowych. Czy wybór grotów T-0.8D i T-0.8C to dobry zakup na początek? Mam stację lutowniczą WEP 937D+.

P_20201220_184659.thumb.jpg.0a3c9fb0157d30f2d0b5f65861c11192.jpgP_20201220_184728.thumb.jpg.560d3627b49eb93929b2587bd9eb0d7b.jpgP_20201220_184910.thumb.jpg.f7aaa922b8a92de69ae42cdbc3c40538.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Mand2806 groty T-0.8C mogą być lepsze, mają ścięcie ułatwiające lutowanie gdy lutownica jest skierowana bardziej pionowo. Najlepiej zaopatrz się w kilka grotów, niekoniecznie muszą być najcieńsze jak się tylko da. Taki jak napisałeś będzie dobry, do tego jeden grubszy do lutowania smd na płytach o większej absorbcji ciepła.

12 godzin temu, Mand2806 napisał:

z szafy starą płytę główną,

Najpewniej ta właśnie będzie trudna w demontażu, płyty główne mają kilka warstw i łatwo odprowadzają ciepło.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.12.2020 o 07:57, Gieneq napisał:

Najpewniej ta właśnie będzie trudna w demontażu, płyty główne mają kilka warstw i łatwo odprowadzają ciepło.

Masz rację, zwiększając temp. grota nawet do 400 stopni, używając oczywiście topnika, nie udało mi się odlutować żadnego z rezystorów czy kondensatorów (próbowałem standardowym T-I). Z tego co wyszperałem w necie, do tego typu demontażu najbardziej użyteczna byłaby lutownica na gorące powietrze. No nic, pozostaje mi zamówić jakiś "starter-kit" lutowania SMD na allegro. Czekam, aż w końcu pojawi się forbotowy kurs SMD! 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, bardzo mi się podoba kursik, zawsze chciałem coś więcej polutować, a takie "gotowe zestawy" zrób to sam to świetna zabawa. A przy okazji również i cenna nauka. No i apropo tego drugiego. Ponieważ staram się wszystko dobrze zrozumieć, po zlutowaniu postanowiłem zrobić obwód w TinkerCAD. Może komuś się przyda więc pozwolę sobie dołączyć to co zrobiłem, z tą różnicą, że tam dostępna jest tylko dioda z katodą (więc musiałem zamienić drugi fragment schematu). Chciałem przy okazji zapytać czy takie ułożenie elementów i połączeń jest przejrzyste, czy może popełniam jakieś błędy?

obraz.thumb.png.7e7c63978fe5e3ea4680befbb2aa214a.png

Link do komentarza
Share on other sites

@Radosław a dobrze przykręciłeś kabelki zasilające? Na pewno nie powinieneś wkładać kabelka w izolacji, przykręć tylko metalową część rdzenia. Albo dla testu przytknij do śrubek złącza, bo to coś jest nie tak żeby nie działały Ci 2 projekty 😕 

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej dobrze. Przechodziłem na Forbot już kursy elektroniki, elektroniki II, Arduino, Arduino II i budowy robotów. Zawsze wszystko działało zgodnie z opisem. Dioda jest poprawnie wlutowana. Napisałem również post pod odcinkiem #5 tego kursu i tam wrzuciłem zdjęcie poprzedniego układu. Może uszkodziłem płytkę PCB ? Wydaje mi się, że lutuje zgodnie z zasadami, chociaż nie jestem pro. 

Edytowano przez Radosław
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.