Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #3 - układy CMOS z bramkami


Komentator

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Anno witam na forum i dziękuję za wartościowe informacje zwrotne - będziemy działać 🙂 Właśnie odświeżamy kurs elektroniki (poziom II) - premiera jeszcze w tym roku. Później od razu zajmiemy się za TC - będzie kilka niespodzianek. Postaramy się również przygotować materiały na temat analizowania not katalogowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego dajemy rezystor 3.3 k do diody? Jest jakiś konkretny powód że bezpieczniej jest tam dać 3,3k? Robiłem kursy elektroniki I i II i tam były używane rezystory w przedziale 330 do 1k.

Link do komentarza
Share on other sites

@szumen akurat taki rezystor jest w zestawie, nie ma to aż takiego znaczenia. Jest jeden powód ale nie wpływa to na zadania z kursu - obciążalność wyjściowa bramek, ale napiera to znaczenia gdy to co podłączasz do wyjść układów scalonych pobiera względnie większy prąd, albo jest tego więcej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.07.2021 o 17:17, roswaal napisał:

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć znaczenie rezystora 10 kΩ w układzie z bramkami NOT?

EDIT:

Dzięki, już nie trzeba.

A ja bym chyba jednak poprosił. Ogólnie czytając ten artykuł dowiedziałem się jak to złożyć i że działa, ale zupełnie nie jest (wg mnie) wytłumaczona zasada działania (albo ja jestem taki ciemny).

Z mojego punktu widzenia jeśli nie naciśniemy przycisku to ani prąd nie leci do pinu 1 ani nie płynie przez rezystor 10K. Jak wciśniemy przycisk to prąd sobie leci do pinu 1 i przez rezystor do masy? Po co jest ten rezystor? Czemu prąd nie może po prostu płynąc do pinu 1? Rozumiem to tak, że prąd nie płynie do pinu 1 (stan 0) więc na pinie 2 robi się stan wysoki (napięcie) i dlatego dioda świeci. Jak naciśniemy przycisk to na pinie 1 robi się stan wysoki, więc na pinie 2 robi się niski (0) więc dioda nie działa, dobrze rozumiem? Jeśli tak to do czego ten rezystor 10K?

// EDIT: albo dobra, chyba kumam. Pin 1 jest wejściem więc żeby nie "wisiał" w powietrzu jest wpięty do masy (co daje stan niski) i gdy wciskamy przycisk to stan wysoki ustawi się pinu 1 a "ominie" rezystor ponieważ ma łatwiejszą drogę, tak?

Edytowano przez quadric
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich! Tak jak koledzy powyżej, mam pytanie odnośnie rezystora 10kΩ, który wpinamy między przycisk a wejście bramki i dajemy do masy - w jaki sposób działa i spełnia swoją funkcję? Pozdrawiam!

Edytowano przez MrKu5z
Link do komentarza
Share on other sites

@MrKu5z witam serdecznie 🙂 rezystor ten to tzw. pulldown, czyli utworzenie słabego zera. Gdy przycisk nie jest wciśnięty na wejściu jest stan zero, dlatego że przez znikomy prąd nie ma większego spadku napięcia i na obu krańcach rezystor jest podobno napięcie. Ale gdy wciskasz przycisk to napięcie które jest bezpośrednio przyłożone do wejścia (opór przełącznika jest znikomo mały) zaczyna przeważać i niweluje słabe podciągnięcie zera.

Jest to bardzo częsty układ, np w kursie Arduino masz pullup w przykładach z różnymi przełącznikami.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

czy mogę w obrębie pojedynczego układu scalonego, np. CD4071 (4xOR,) połączyć wyjście jednej z bramek na wejście kolejnej? Przykładowo po to, by uzyskać OR dla w sumie 3 wejść. Wrzucam mocno uproszczony schemat dla lepszego wyjaśnienia sensu zapytania.

3xor.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.