Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

2 000 000 zł na inwestycje w sektor kosmiczny

Wydarzenia 25.05.2016 Damian (Treker)

logo-space3ac-rozszerzone2Na konferencji w Ministerstwie Rozwoju, oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie naboru do kosmicznego akceleratora, który będzie mieścił się w Gdańsku. Będzie on pomagał pomysłom m.in. z konkursu Galileo Masters wejść na rynek.

European Space Navigation Competition, zwany również Galileo Masters, to międzynarodowy konkurs, którego celem jest wybranie ciekawych projektów wykorzystujących nawigację satelitarną.

Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące dane satelitarne. Popularna nazwa konkursu, Galileo Masters nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma stanowić alternatywę dla amerykańskiego systemu GPS.

space3ac

Akcelerator technologii kosmicznych Space3ac będzie wspierał dalszy rozwój projektów dolnego segmentu sektora kosmicznego (tzw. downstream) wykorzystujących dane z obserwacji Ziemi i nawigacji satelitarnej.

Misją akceleratora jest rozwijanie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie przemysłu i spółek skarbu państwa ze startupami. Chcemy wspierać eksport polskich produktów i usług związanych z sektorem kosmicznym nie tylko w Europie, ale i poza nią.

Wojciech Drewczyński, jeden z pomysłodawców Space3.ac

O udział w programie akceleracyjnym starać się mogą startupy, laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters, zespoły akademickie (studentów i pracowników naukowych), które pracują nad projektami wykorzystującymi technologie kosmiczne (EO, GNSS, ICT Space, telekomunikacja). Przy selekcji najlepszych projektów istotną rolę odegra wiedza techniczna pomysłodawców, świadomość rynkowa, kompletność zespołu, potencjał biznesowy, a przede wszystkim projekt i problem, który ma on rozwiązywać.


Aplikacje można składać do 20 czerwca przez stronę www.space3.ac. W pierwszym etapie zostanie wyselekcjonowanych 10 zespołów, które będą zaproszone na Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Starter. Właściwa akceleracja, dla 5 najlepszych zespołów wybranych podczas obozu przygotowawczego, rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 sierpnia 2016. Finałem pierwszego naboru do akceleratora będzie prezentacja projektów przed międzynarodową grupą inwestorów, podczas Demo Day, które odbędzie się 8 września.

zwyciezcy_ESNC 2015Anne_Kreuz

Dla najlepszego zespołu czekać będzie 50 000 PLN na prace badawczo-rozwojowe. Zespoły mają także szanse na komercyjne wdrożenia wytworzonych technologii u partnerów programu, a w szczególności z przemysłu i spółek skarbu państwa. Łączna pula na inwestycje w projekty z zakresu technologii kosmicznych od podmiotów krajowych i zagranicznych wynosi 2 000 000 PLN.

Artykuł na podstawie notki przesłanej przez organizatorów.

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

marek1707

17:15, 25.05.2016

#1

Czy ja dobrze widzę? Słownie 50 tysięcy dla najlepszego zespołu a łącznie 2 miliony polskich złotych? Jakież to żałosne, aż tak nisko upadliśmy?.. No i ciekawe jak będzie wyglądała ocena "kompletności zespołów". Zwyczajowe wymagania to jeden profesor (N punktów), dwóch doktorów (każdy po N/5 punktów) i kilku inżynierów, oczywiście z poświadczonym przez CV doświadczeniem w branży (pionki). I jak już wiesz co chcesz robić, dobierasz ludzi-słupów z uczelni żebyś miał punkty i możesz ubiegać się o dofinansowanie.. 50 tys. WOW. Przecież pierwszy lepszy 2-letni projekt doprowadzający nietrywialny produkt (nie myślę tu o aplikacyjce na telefon) do etapu demonstratora technologii to minimum miliony w sprzęt, ludzi i ich czas.

Sektor kosmiczny Moim zdaniem kompromitacja albo czegoś tu nie rozumiem. Może mnie ktoś oświecić gdzie jest haczyk?

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.