KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ultradźwiękowy zagłuszacz podsłuchów w formie bransoletki

Ultradźwiękowy zagłuszacz podsłuchów w formie bransoletki

Osoby często rozmawiające o poufnych rzeczach w miejscach publicznych mogą być narażone na podsłuchiwanie za pomocą specjalnego sprzętu czy nawet zwykłego smartfona.

Opisywane dziś urządzenie zakłóca wszystkie mikrofony w okolicy. Całość została zamknięta w obudowie, która przypomina bransoletkę.

Studenci z Uniwersytetu Chicagowskiego zaprezentowali ciekawy sposób na zakłócanie dźwięku odbieranego przez mikrofony tak, aby nie przeszkadzało to rozmawiającym osobom. Jest to możliwe dzięki emitowaniu ultradźwięków, które są niesłyszalne dla człowieka, lecz przy odpowiedniej mocy potrafią zagłuszyć mikrofony potencjalnych podsłuchów.

Do stworzenia takiego zagłuszacza studenci użyli kilkudziesięciu przetworników ultradźwiękowych, mikrokontrolera AtMega32U4 (używanego m.in. w Arduino Pro Micro), generatora sygnału oraz wzmacniacza o maksymalnej mocy 3 W. Bransoletka zasilana jest przez baterię litową. Wszystkie te podzespoły zostały umieszczone w białej obudowie wykonanej na drukarce 3D.

Budowa zagłuszacza

Budowa zagłuszacza

Nie bez powodu całe urządzenie przypomina bransoletkę. To właśnie dzięki noszeniu jej na nadgarstku podczas rozmowy i gestykulowaniu ultradźwiękowy sygnał jest bardziej rozpraszany, dzięki czemu unika się tzw. martwych pól, przez które niezakłócony dźwięk może dotrzeć do mikrofonu.

Skuteczność zakłócania mowy w zależności od rodzaju materiału przykrywającego

Skuteczność zakłócania mowy w zależności od rodzaju materiału przykrywającego

Studenci zapewniają też, że ich urządzenie przewyższa najnowocześniejsze i powszechne, komercyjne zagłuszacze, co potwierdzają wieloma testami przeprowadzonymi w różnych warunkach. Dodają również, że potrafi ono skutecznie zagłuszyć nawet mikrofony przykryte kartkami papieru czy tkaninami. Jego działanie w praktyce przedstawiono na poniższym filmie nagranym przez twórców:

Osoby zainteresowane projektem mogą się o nim dowiedzieć więcej z przygotowanego dokumentu, który dokładnie wyjaśnia działanie zagłuszacza. Znajduje się tam również link do profilu na GitHubie, na którym zamieszczono program dla mikrokontrolera oraz pliki STL obudowy. Macie pomysł na inne zastosowanie dla tego typu urządzenia?

Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści
Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści

Kurs elektroniki od podstaw to seria poradników, dzięki którym już tysiące osób przekonało się, że elektronika może być wciągającym... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

diy, mikrokontroler, nauka, projekt, studenci, ultradźwięki

Trwa ładowanie komentarzy...