KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy system nawadniania roślin dzięki Arduino IoT

Miniaturowy system nawadniania roślin dzięki Arduino IoT

Podlewanie roślin to stosunkowo łatwa czynność, ale brak regularności lub całkowite zapomnienie o tym może mieć tragiczne skutki.

Rozwiązaniem tego problemu może być automat na bazie Arduino, który automatycznie podleje roślinę, gdy w doniczce będzie za sucho.

Autor projektu, czyli Benne de Bakker, zaprezentował swój projekt miniaturowego systemu nawadniania roślin, który na podstawie wilgotności gleby dawkuje odpowiednią ilość wody. System został dodatkowo wyposażony w czujnik temperatury i wilgotności powietrza oraz ekran LCD wyświetlający wszystkie parametry odczytane przez czujniki. Te dane można również odczytać w dowolnym miejscu z dostępem do internetu za pomocą usługi Arduino IoT Cloud.

Do stworzenia swojego projektu autor wykorzystał Arduino MKR1000, dedykowany do tej płytki shield z przekaźnikami, ekran LCD 20 × 4, pojemnościowy czujnik wilgotności gleby, czujnik temperatury i wilgotności powietrza DHT21, miniaturową pompę oraz plastikowy pojemnik na wodę. Elektronika, zamknięta w obudowie, zasilana jest napięciem 5 V poprzez port microUSB.

Konstruktor rozpoczął pracę od połączenia ze sobą elementów elektronicznych i umieszczenia ich w obudowie. Następnie połączył mikrokontroler z usługą Arduino IoT Cloud, dzięki czemu w łatwy sposób mógł załadować gotowy program.

Autor wykorzystał tę usługę również w celu możliwości zdalnego odczytywania parametrów oraz śledzenia ich zmian prezentowanych w formie estetycznych wykresów. Gotowe urządzenie działa w pełni automatycznie i uruchamia pompkę wodną, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej 30%.

Autor nie przestał rozwijać swojego pomysłu i planuje rozszerzenie funkcjonalności tego DIY, np. o dodatkowe powiadomienia na temat niskiego poziomu wody w zbiorniku. Osoby zainteresowane tym projektem mogą się o nim dowiedzieć więcej z wpisu przygotowanego przez konstruktora. Korzystacie z podobnych rozwiązań w swoich domach?

Zbuduj baterię DIY z ziemi ogrodowej, sody i cienkich blaszek
Zbuduj baterię DIY z ziemi ogrodowej, sody i cienkich blaszek

Ogniwa galwaniczne znane są ludzkości już od ponad 200 lat. Obecnie spotykamy się z nimi najczęściej pod postacią baterii. Opisywane…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracja, IoT, projekt, rośliny

Trwa ładowanie komentarzy...