Autor projektu, czyli Benne de Bakker, zaprezentował swój projekt miniaturowego systemu nawadniania roślin, który na podstawie wilgotności gleby dawkuje odpowiednią ilość wody. System został dodatkowo wyposażony w czujnik temperatury i wilgotności powietrza oraz ekran LCD wyświetlający wszystkie parametry odczytane przez czujniki. Te dane można również odczytać w dowolnym miejscu z dostępem do internetu za pomocą usługi Arduino IoT Cloud.
Do stworzenia swojego projektu autor wykorzystał Arduino MKR1000, dedykowany do tej płytki shield z przekaźnikami, ekran LCD 20 × 4, pojemnościowy czujnik wilgotności gleby, czujnik temperatury i wilgotności powietrza DHT21, miniaturową pompę oraz plastikowy pojemnik na wodę. Elektronika, zamknięta w obudowie, zasilana jest napięciem 5 V poprzez port microUSB.
Miniaturowa pompa wodna użyta w projekcie
Arduino MKR1000 z nałożonym shieldem
Konstruktor rozpoczął pracę od połączenia ze sobą elementów elektronicznych i umieszczenia ich w obudowie. Następnie połączył mikrokontroler z usługą Arduino IoT Cloud, dzięki czemu w łatwy sposób mógł załadować gotowy program.
Autor wykorzystał tę usługę również w celu możliwości zdalnego odczytywania parametrów oraz śledzenia ich zmian prezentowanych w formie estetycznych wykresów. Gotowe urządzenie działa w pełni automatycznie i uruchamia pompkę wodną, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej 30%.
Sposób dostarczania wody do ziemi
Parametry odczytane z Arduino IoT Cloud
Autor nie przestał rozwijać swojego pomysłu i planuje rozszerzenie funkcjonalności tego DIY, np. o dodatkowe powiadomienia na temat niskiego poziomu wody w zbiorniku. Osoby zainteresowane tym projektem mogą się o nim dowiedzieć więcej z wpisu przygotowanego przez konstruktora. Korzystacie z podobnych rozwiązań w swoich domach?
Ogniwa galwaniczne znane są ludzkości już od ponad 200 lat. Obecnie spotykamy się z nimi najczęściej pod postacią baterii. Opisywane…... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...