KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Amazon organizuje konkurs dla robotyków

Amazon organizuje konkurs dla robotyków

Magazyny Amazona to ogromna przestrzeń, zapełniona różnymi przedmiotami tak gęsto, jak to tylko możliwe. Umiejscowienie każdego obiektu znane jest jedynie z pewnym przybliżeniem (do kilku centrymetrów).

Praca w takim środowisku, to nie lada wyzwanie dla ludzi. A jak odnajdą się tam roboty?

Amazon stara się usprawnić pracę w magazynie i wykorzystać do niej roboty. Zadanie jednak nie jest proste. Pierwszym wyzwaniem jest zlokalizowanie danej rzeczy w pomieszczeniu, a następnie na półce. Producenci często zmieniają pewne niuanse w swoich produktach – dodają piktogram, pakują w inny sposób itp. Innymi słowy, poszukiwanego przedmiotu nie da się opisać ze 100% dokładnością, co może nastręczać trudności robotowi.

Przedmioty, które będą umieszczone na półce podczas konkursu

Przedmioty, które będą umieszczone na półce podczas konkursu

Na tym jednak nie koniec problemów. Na jednej półce mogą znajdować się nie tylko książki (różniące się rozmiarami), ale też zabawki, biżuteria, czytniki a nawet środki do czyszczenia podłóg. Amazon sprzedaje właściwie wszystko. Robot musi być w stanie przenieść wybraną rzecz z półki na stół. W związku z tym musi mieć odpowiednie zakończenie manipulatora, które pozwoli mu chwycić przedmiot o dwolnym kształcie i rozmiarze. Musi też być na tyle delikatny, żeby go nie zniszczyć.

Niektórych jednak te trudności nie przerażają. Amazon ogłosił konkurs, w którym uczestnicy muszą zbudować robota, który będzie w stanie przenieść konkretne przedmioty z półki na stół. Picking Challenge to prawdziwe wyzwanie dla inżynierów, którzy muszą zatroszczyć się m.in. o rozpoznanie obiektu, pochwycenie go i przemieszczenie w inne miejsce. Jeśli ktoś nie jest w stanie zbudować robota od podstaw, może użyć platformy dostarczonej przez jedną z firm patronujących wydarzeniu. Do wyboru są Baxter Research Robot od Rethink Robotics, PR2 od Clearpath Robotics i UR5 od Olympus Controls.

Roboty, które mogą wykorzystać zawodnicy

Roboty, które mogą wykorzystać zawodnicy

Uczestników i ich wstępne plany poznamy niedługo, bo do końca roku muszą pochwalić się pierwszym filmikiem, jeśli chcą dostać materiały do konkursu (półkę i produkty na niej stojące). Zapisało się ponad 150 uczestników. Czy ktoś z Was jest może jednym z nich? Jaki macie pomysł na konstrukcję?

Źródła: http://amazonpickingchallenge.org/, http://robohub.org/amazon-picking-challenge/

amazon, magazyn, przedmioty, przenoszenie, rozpoznawanie

Trwa ładowanie komentarzy...