KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Intel Galileo, Edison oraz Joule znikają z rynku!

Intel Galileo, Edison oraz Joule znikają z rynku!

Od kilku lat Intel prowadził prace w nowym dziale jednopłytkowych komputerów. Gigant wprowadził na rynek m.in. Intel Galileo, Edison i Joule.

Firma właśnie opublikowała informacje zwane end-of-life. Oczywiście oznacza to stopniowe zaprzestanie produkcji tych układów!

Decyzja na temat zaprzestania produkcji modułów została opublikowana 16 czerwca, jednak dopiero teraz informacja dotarła to hobbystów, dla których dedykowane były te platformy. Stało się tak, ponieważ firma ograniczyła się jedynie do opublikowania trzech PDF'ów end-of-life:

Powyższe dokumenty określają dokładny harmonogram z jakim zaprzestana zostanie produkcja wszystkich platform. Zgodnie z dokumentami sprzedaż powinna zakończyć się w grudniu.

Wycofanie z produkcji płytek Intel Galileo nie powinno dziwić. Są to stosunkowo stare płytki, które pojawiały się ostatnio w coraz mniejszej ilości projektów. Intel Edison również nie jest nowym produktem, ale ciągle cieszył się pewnym zainteresowaniem ze strony hobbystów. W końcu nie tak łatwo znaleźć "komputer wielkości znaczka pocztowego"!

Dużym zaskoczeniem jest wycofanie platform Intel Joule, które swoją premierę miały dopiero w sierpniu 2016! Więcej o tej platformie znaleźć można w osobnym wpisie.

Zakończenie produkcji tych trzech platform nie oznacza całkowitego wycofania się Intela z produktów dedykowanych dla hobbystów. Cały czas w sprzedaży pozostaje Arduino 101 bazujące na module Curie, który powoli zyskuje na popularności.

Z pewnością Intel chciał, aby jego platformy stały się równie popularne jak Arduino i Raspberry Pi. Ostatecznie coś jednak poszło źle. Zbyt rozbudowane układy, a może wysokie ceny? Co Waszym zdaniem przyczyniło się do "porażki"(?) opisywanych rozwiązań?

Autor wpisu: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

Źródła: [1], [2].

EoL, Intel, IoT

Trwa ładowanie komentarzy...