KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sterowana gestem lampka RGB zbudowana na Arduino

Sterowana gestem lampka RGB zbudowana na Arduino

Zbudowanie własnej lampki biurkowej to świetny pomysł, aby zacząć przygodę z majsterkowaniem i wykorzystać Arduino do czegoś praktycznego.

Opisywaną lampkę można włączyć za pomocą prostego gestu dłoni. Oprócz tego możliwa jest też zmiana jej koloru i intensywności świecenia.

Autor ukrywający się pod pseudonimem smellai postanowił podzielić się swoim prostym projektem lampki biurkowej RGB, która ma możliwość zmiany koloru i jasności świecenia. Aby ją włączyć lub wyłączyć, wystarczy przesunąć dłoń nad podstawką.

Do realizacji tego projektu konstruktor wykorzystał Arduino UNO, pięć diod RGBW (RGB z dodatkową diodą emitującą białe światło) NeoPixel, podczerwony czujnik zbliżeniowy, potencjometr obrotowy oraz przycisk. Wszystkie te elementy (oprócz diod) zostały ze sobą połączone na płytce prototypowej. Obudowę wykonano z pleksi o grubości 3 mm, odpowiednio wyciętego za pomocą plotera laserowego.

Zastosowanie w tym projekcie diod RGBW było ważnym posunięciem, ponieważ białe światło uzyskane z tradycyjnych diod RGB byłoby w tym przypadku znacznie mniej komfortowe dla użytkowników. Dzięki temu w łatwy sposób pozbyto się bladoróżowej poświaty.

Działanie gotowej lampki przedstawiono na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane tym DIY znajdą wszystkie szczegóły w opisie przygotowanym przez autora. Znajduje się tam również program dla Arduino oraz plik CAD niezbędny do wykonania elementów obudowy z pleksi. W projekcie tym ruch ręki rozpoznawany jest za pomocą czujnika odległości. Warto jednak rozważyć rozbudowanie lampki o prawdziwy czujnik gestów, który potrafi rozpoznać aż dziewięć ruchów – dzięki temu możliwe byłoby sterowanie bez żadnych przycisków. Przykład użycia takiego czujnika znaleźć można w kursie micro:bita:

Kurs micro:bit – #5 – sterowanie za pomocą gestów
Kurs micro:bit – #5 – sterowanie za pomocą gestów

W tej części zajmiemy się małym modułem, który da nam wielkie możliwości. Dzięki użyciu czujnika gestów będziemy mogli sterować... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, inspiracja, lampka, projekt, rgb

Trwa ładowanie komentarzy...