KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Snapbot, czyli robot z 6 wymiennymi nogami

Snapbot, czyli robot z 6 wymiennymi nogami

Nogi to jeden z najbardziej popularnych środków lokomocji występujących w naturze, jaki i wśród robotów. Tym razem badacze z Disney Research sprawdzili różne konfiguracje nóg w praktyce!

W tym celu powstał Snapbot, którego kończyny można dowolnie modyfikować. Dzięki temu robot może przyjąć jedną z 700 konfiguracji!

Korpus robota posiada mikrokontroler oraz akumulator, który pozwala na pracę bez uwięzi. Znajdują się na nim również specjalne przyłącza, przez które przekazywane są dane i zasilanie.  Dzięki nim można odłączać kończyny lub dodawać nowe (bez wyłączania robota).

Algorytm w sterowniku rozpoznaje zmiany konfiguracji i wybiera taki sposób poruszania się, który najlepiej pasuje do aktualnej sytuacji. Nogi wykonują ruchy wiosłowe lub pełzające. Jeśli ich liczba jest dostateczna, Snapbot kroczy, jeśli nie – czołga się.

Aby ruch był możliwy, wystarczy tylko jedna noga. Maksymalnie może ich być sześć. Istnieją trzy różne rodzaje nóg oparte na przechyleniu, odchyleniu i pochyleniu w różnych konfiguracjach. Dwie z nich mają dwa stopnie swobody, a jedna – trzy.

Liczba możliwych niepowtarzalnych form, które może przyjąć Snapbot, wynosi aż 700. Robot przeznaczony jest do prowadzenia dalszych badań nad konstrukcjami kroczącymi.

Źródło: [1]

Disney, nogi, robot

Trwa ładowanie komentarzy...