KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak podczas studiów poznać elektronikę w praktyce?

Jak podczas studiów poznać elektronikę w praktyce?

Wiedza teoretyczna wykładana na studiach jest ważna, jednak ciężko zrozumieć ją bez praktyki. Zajęcia laboratoryjne bywają pomocne, jednak mało kiedy są wystarczające.

Na szczęście, obecnie bardzo łatwo można uczyć się elektroniki w praktyce samodzielnie. Oto lista darmowych kursów, które będą pomocne!

Regularnie otrzymuję zapytania od nowych studentów, którzy czują się zagubieni. Największy problem mają osoby zaczynające studia na kierunkach technicznych, które nie miały wcześniej dużej styczności z elektroniką. Na szczęście, takie braki można bardzo łatwo nadrobić.

Czy ten poradnik jest dla Ciebie?

Studiujesz na kierunku technicznym? Nie wiesz jak zmierzyć prąd lub napięcie? Nie rozumiesz jak w praktyce można wykorzystać tranzystor? Nie potrafisz dobrać rezystora do diody? Nie masz pojęcia jak zaprogramować mikrokontroler? Świetnie trafiłeś - dzięki naszym darmowym kursom tysiące osób przekonało się, że elektronikę można poznawać w przyjemny, praktyczny sposób.

Dzięki wielkie za kurs. Wiele razy chciałem zacząć przygodę z elektroniką – fascynujący temat. Nigdy jednak nie trafiłem na tak przystępny przewodnik dla totalnie zielonych [...]
Autor opinii, czytelnik: gp  - Sprawdź pozostałe opinie »

Jeśli znasz już podstawy to... również dobrze trafiłeś. Możesz ominąć podstawowe kursy i zająć się zaawansowanymi tematami, np.: programowaniem STM32 lub FPGA. Sprawdź listę naszych poradników i wybierz coś dla siebie lub zapoznaj się z poniższymi sugestiami.

Czym jest FORBOT?

Słowem wstępu dla nowych czytelników: FORBOT jest blogiem, na którym regularnie publikowane są poradniki dotyczące technologii, elektroniki oraz programowania. Największym zainteresowaniem cieszą się nasze darmowe kursy.

Oto 3 największe zalety kursów (na podstawie odpowiedzi kursantów):

  1. Forma i jakość poradników - stawiamy na proste opisy, świetne ilustracje i wyraźne zdjęcia.
  2. Kursy dostępne są za darmo (serio) - nic nie ryzykujesz, nie musisz wydawać nawet złotówki, aby zapoznać się z poradnikami. Klikasz i czytasz na blogu - nie trzeba się nawet rejestrować.
  3. Dostępność gotowych zestawów - jeśli kurs Ci się spodoba to możesz kupić gotowy zestaw elementów, dzięki którym wykonasz wszystkie ćwiczenia. Elementy elektroniczne i tak musisz gdzieś kupić - zamawiając gotowy zestaw masz pewność, że otrzymasz to, co potrzebne na start.

Dlaczego warto samemu uczyć się praktyki?

Studia nie są od tego, aby prowadzić studenta za rękę i pokazywać co ma robić. Mają jedynie wskazać tematy, które warto zgłębić. Samodzielne, praktyczne eksperymenty dają najciekawsze wyniki, które przy okazji pozwalają znacznie lepiej zrozumieć "wkuwaną" na egzamin teorię.

Po drugie, umiejętności praktyczne są konieczne do zaliczenia zajęć praktycznych. Pierwsze zajęcia z elektroniki lub mikrokontrolerów bywają "czarną magią". Wiele osób odtwarza bez zrozumienia instrukcje i wykorzystuje gotowce. Z czasem takie podejście się mści. Znacznie lepiej od początku wiedzieć co się robi. Własne eksperymenty z elektroniką mogą doprowadzić też do sytuacji, w której projekty realizowane przez inne osoby w 2 tygodnie, Tobie zajmą 2 wieczory. Chyba warto?

Po trzecie, po studiach znacznie łatwiej o dobrze płatną pracę, jeśli można się pochwalić ciekawymi, praktycznymi projektami, które realizowało się samodzielnie lub np. w kole naukowym.

Jak widać lepiej uniezależnić sięfinansowo od swojego kota ;)

Jak widać lepiej uniezależnić się
finansowo od swojego kota ;)

Który kurs wybrać?

Z naszych kursów można nauczyć się zupełnych podstaw elektroniki, techniki cyfrowej, lutowania, FPGA, programowania mikrokontrolerów, a nawet budowy robotów. Każdy student zyskałby najwięcej wykonując ćwiczenia ze wszystkich kursów. Jestem jednak realistą, poniżej zabrałem więc moje sugestie co do tematów, którymi powinni zainteresować się studenci poszczególnych kierunków.

Polecane kursy:

Dla studentów Informatyki

Studenci informatyki powinni znać podstawy elektroniki, aby zająć się techniką cyfrową, na której opiera się cały świat IT. Oprócz tego powinni zwrócić uwagę na platformę Arduino, która pozwala na budowę programowalnych urządzeń elektronicznych. Warto również poznać popularne Raspberry Pi, czyli najpopularniejszy na świecie komputer jednopłytkowy, który daje bardzo duże możliwości (od zastosowań typowo domowych, po podłączanie czujników i elektroniki).

Najlepiej zacząć jednak od kursu podstaw elektroniki (wtedy cała reszta nabierze większego sensu):

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie
Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie

Coraz więcej osób zaczyna traktować elektronikę jako ciekawe zajęcie dodatkowe lub umiejętność, która będzie przydatna w przyszłej pracy.... Czytaj dalej »

Kursy, od których warto zacząć:

Kolejny etap:

Dla chętnych:

Dla studentów Automatyki i Robotyki lub Mechatroniki

Studenci takich kierunków powinni mieć rozległą wiedzę na temat różnych aspektów świata elektroniki. Nie muszą być specjalistami w każdej dziedzinie, ale powinni znać podstawy rozmaitych technologii. Na wielu uczelniach przydatna może być również umiejętność budowy prostego robota, np. takiego, który potrafi podążać za źródłem najsilniejszego światła - przykład z kursu:

Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub
Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub

Gdy Arduino nie było jeszcze popularne, dużo początkujących szukało poradników opisujących budowę robotów bez mikrokontrolerów.... Czytaj dalej »

Kursy, od których warto zacząć:

Kolejny etap:

Dla chętnych:

Dla studentów Elektroniki oraz kierunków pokrewnych

Studenci kierunków mających w nazwie "elektronikę" są w najbardziej komfortowej sytuacji. Mogą wybrać dowolny kurs, a materiał w nim omawiany prędzej czy później spotkają również na uczelni.

Na pewno jednak warto od razu zainteresować się szczególnie kursem techniki cyfrowej, który znacznie ułatwi pierwsze kroki na laboratoriach z tego przedmiotu. Przykładowy, prosty projekt, który pozwala zapoznać się z bramki cyfrowymi w praktyce:

Technika cyfrowa – #5 – syrena alarmowa, efekt świetlny
Technika cyfrowa – #5 – syrena alarmowa, efekt świetlny

Podczas czwartej części kursu techniki cyfrowej udowodniliśmy, że bramki logiczne można zaprząc do wytwarzania sygnału np. prostokątnego.... Czytaj dalej »

Kursy, od których warto zacząć:

Kolejny etap:

Dla chętnych:

Dla studentów innych kierunków technicznych

Poradnik dedykowany jest dla osób studiujących kierunki techniczne, które mają jakikolwiek związek z elektroniką. Głównie mowa o takich kierunkach jak Elektronika, Informatyka, Automatyka i Robotyka.

Jednak z elektroniką spotkają się również studenci zupełnie innych kierunków, które pozornie nie są związane z tą tematyką. Studiujesz Mechanikę lub Inżynierię Biomedyczną? Na pewno również trafisz na przedmiot wymagający podstaw elektroniki. Przykładów można wymieniać znacznie więcej. Warto więc poznać podstawy, które ułatwią ogólny start.

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie
Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie

Coraz więcej osób zaczyna traktować elektronikę jako ciekawe zajęcie dodatkowe lub umiejętność, która będzie przydatna w przyszłej pracy.... Czytaj dalej »

Kursy, od których warto zacząć:

Kolejny etap:

Dla chętnych:

Podsumowanie

Na koniec warto podkreślić, że oczywiście nasze kursy nie zastąpią całkowicie chodzenia na zajęcia. Będą jednak bardzo pomocne w szybszym zrozumieniu materiału i przełożeniu ich na praktykę. Samodzielne eksperymenty z elektroniką będą najbardziej procentowały na zajęciach laboratoryjnych oraz podczas realizacji projektów. Co więcej, większość absolwentów przyzna, że studia dają najlepsze efekty, jeśli czas wolny wykorzystuje się właśnie na własne projekty.

Jeśli po tym poradniku nadal nie wiecie od czego warto zacząć to dajcie znać w komentarzu. Napiszcie, gdzie i co studiujecie oraz jaki jest Wasz stan wiedzy. Chętnie doradzę co wybrać!

10 powodów do nauki elektroniki
10 powodów do nauki elektroniki

Elektronika otacza nas na każdym kroku. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji coraz więcej osób interesuje się... Czytaj dalej »

arduino, elektronika, nauka, studia, uczelnie

Trwa ładowanie komentarzy...