KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Klawiatura vintage z maszyny do pisania i Arduino

Klawiatura vintage z maszyny do pisania i Arduino

Moda lubi powracać,  nie inaczej jest ze stylem vintage, z którym możemy się coraz częściej spotkać. Niemiecki hobbysta wzbogacił swoje stanowisko pracy o maszynę do pisania.

Za pomocą Arduino oraz garści niezbędnych podzespołów połączył urządzenie z komputerem!

Ostatnio na blogu Arduino pojawił się dość oryginalny projekt. Autor projektu, Konstantin Schauwecker, postanowił przystosować starą maszynę do pisania z lat 60' tak, aby służyła za stylową klawiaturę do komputera.

Problem polegał na tym, że maszyna do pisania jest urządzeniem czysto mechanicznym i ciężko jest zamienić ruch czcionek na sygnały cyfrowe. Konstantin postanowił użyć 50 bramek podczerwonych (transoptorów) w celu detekcji momentu, w którym czcionka unosi się.

Bramki transoptorowe.

Bramki transoptorowe.

Kolejnym etapem była agregacja sygnałów, ponieważ przetwarzanie 50 pojedynczych linii sygnałów byłoby z pewnością utrudnione. W tym celu autor posłużył się multiplekserami kodującymi linie sygnałowe.

Całością zarządza mikrokontroler osadzony na płytce Arduino Leonardo. Atmega32U4 zapewnia sprzętowy sterownik HID USB dla tego idealnie nadaje się do tego zastosowania. Rozwiązanie to jest więc zbliżone do klawiatury, który ułatwia pracę z EAGLE.

Programowanie vintage.

Programowanie vintage.

Klawiatura może nie jest do końca wygodna. Wciskanie Enter polega na przesunięciu zasobnika z papierem, ale z pewnością przykuwa uwagę! Macie pomysł jak jeszcze można w ciekawy sposób wykorzystać układ emulujący klawaiturę?

Źródło: [1]

arduino, klawiatura, retro, vintage

Trwa ładowanie komentarzy...