KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ultradźwiękowe oczy – robot z 8 czujnikami odległości

Ultradźwiękowe oczy – robot z 8 czujnikami odległości

Jeśli nie chcecie montować w robotach drogich czujników o szerokim kącie widzenia to zawsze możecie pójść w kierunku rozwiązań DIY.

Oto ciekawe wykorzystanie tanich i popularnych czujników ultradźwiękowych do budowy sensora, który może sprawdzać całe otoczenie robota.

Denerwujecie się, gdy zbudowany przez Was robot nie zauważa przeszkód i często w nie wjeżdża? Oto robot, któremu nic nie umknie. Majsterkowicz podpisujący się jako oldmaninSC sprawdził ciekawy sposób na zapewnienie robotowi lepszego "systemu wizyjnego".

Wykorzystanie nie jednego, lecz aż ośmiu czujników ułożonych w łuku zapewnia konstrukcji szerokie pole widzenia. Dane zebrane z wszystkich sensorów pozwalają na dokładne zobrazowanie otoczenia znajdującego się przed pojazdem.

Konstrukcja urządzenia tylko pozornie wydaje się skomplikowana. Sercem układu jest Arduino Pro Mini, do którego podłączonych jest osiem czujników odległości HC-SR04. Dodatkowo każdy sensor posiada przypisaną do niego drabinkę złożoną z 8 LEDów. Diody pozwalają na łatwą, jednoczesną wizualizację odczytów każdego sensora.

Informacje z czujników muszą być odczytywane po kolei. Przy próbie odczytu informacji ze wszystkich sensorów jednocześnie doszłoby do ich wzajemnego zakłócania się (sygnał wysłany z jednego czujnika mógłby trafić do pozostałych).

Działanie zbudowanego sensora

Działanie zbudowanego sensora

Obsługą wszystkich czujników i diod zajmuje się wspomniane Arduino, które następnie przekazuje gotową, obrobioną informację do drugiego Arduino. Dzięki temu analiza wyników pomiarów przez robota została znacznie uproszczona. Efekt działania tego czujnika można więc przyrównać do radaru, który był opisywany na blogu kilka dni temu (tam wykorzystano jednak tylko jeden sensor):

Radar ultradźwiękowy z wyświetlaczem graficznym i Arduino
Radar ultradźwiękowy z wyświetlaczem graficznym i Arduino

Chcieliście poczuć się jak operator radaru, ale nie mieliście dostępu do tak drogiego sprzętu? Oto próba budowy prostej i taniej…... Czytaj dalej »

Jeśli jesteście zainteresowani budową takiego czujnika to szczegółową instrukcję budowy znajdziecie w artykule opublikowanym na Instructables. Autor projektu udostępnił kod programu, projekt PCB oraz dokładny opis przebiegu budowy. Próbowaliście kiedyś wykonywać podobne konstrukcje?

Źródło: [1]
Autor: Konrad Jeznach

Redakcja: Damian Szymański

czujniki, projekty, robot, sensor, ultradźwięki

Trwa ładowanie komentarzy...