Denerwujecie się, gdy zbudowany przez Was robot nie zauważa przeszkód i często w nie wjeżdża? Oto robot, któremu nic nie umknie. Majsterkowicz podpisujący się jako oldmaninSC sprawdził ciekawy sposób na zapewnienie robotowi lepszego "systemu wizyjnego".
Wykorzystanie nie jednego, lecz aż ośmiu czujników ułożonych w łuku zapewnia konstrukcji szerokie pole widzenia. Dane zebrane z wszystkich sensorów pozwalają na dokładne zobrazowanie otoczenia znajdującego się przed pojazdem.
Gotowy czujnik
Robot wyposażony w zestaw czujników
Konstrukcja urządzenia tylko pozornie wydaje się skomplikowana. Sercem układu jest Arduino Pro Mini, do którego podłączonych jest osiem czujników odległości HC-SR04. Dodatkowo każdy sensor posiada przypisaną do niego drabinkę złożoną z 8 LEDów. Diody pozwalają na łatwą, jednoczesną wizualizację odczytów każdego sensora.
Wszystkie diody obsługiwane są za pośrednictwem rejestrów przesuwnych.
Informacje z czujników muszą być odczytywane po kolei. Przy próbie odczytu informacji ze wszystkich sensorów jednocześnie doszłoby do ich wzajemnego zakłócania się (sygnał wysłany z jednego czujnika mógłby trafić do pozostałych).
Działanie zbudowanego sensora
Obsługą wszystkich czujników i diod zajmuje się wspomniane Arduino, które następnie przekazuje gotową, obrobioną informację do drugiego Arduino. Dzięki temu analiza wyników pomiarów przez robota została znacznie uproszczona. Efekt działania tego czujnika można więc przyrównać do radaru, który był opisywany na blogu kilka dni temu (tam wykorzystano jednak tylko jeden sensor):
Chcieliście poczuć się jak operator radaru, ale nie mieliście dostępu do tak drogiego sprzętu? Oto próba budowy prostej i taniej…... Czytaj dalej »
Jeśli jesteście zainteresowani budową takiego czujnika to szczegółową instrukcję budowy znajdziecie w artykule opublikowanym na Instructables. Autor projektu udostępnił kod programu, projekt PCB oraz dokładny opis przebiegu budowy. Próbowaliście kiedyś wykonywać podobne konstrukcje?
Źródło: [1]
Autor: Konrad Jeznach Redakcja: Damian Szymański
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...