KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Duży, bioniczny ptak w wersji DIY (Arduino + XOD)

Duży, bioniczny ptak w wersji DIY (Arduino + XOD)

Podobają Wam się projekty naśladujące naturę? W tym modelu latającym nie znajdziecie żadnych śmigieł, ponieważ ta konstrukcja lata jak ptak!

Do napędu robota wykorzystano silnik BLDC oraz dwa serwomechanizmy. Oprogramowanie, które steruje lotem przygotowane zostało w XOD, czyli graficznym środowisku dla Arduino.

Opisywany projekt to bioniczny ptak, który lata dzięki szybkiemu machaniu skrzydłami. To właśnie ta cecha odróżnia go od popularnych quadrocopterów oraz zdalnie sterowanych samolotów. Autor tego projektu, podpisujący się pseudonimem gabbapeople, zainspirował się innymi projektami tego typu, które znalazł w internecie.

Po analizie podobnych rozwiązań, autor opisywanego DIY, ustalił, że rozpiętość skrzydeł jego robota będzie mieścić się w przedziale od 1200 do 1400 mm, a ptak będzie musiał machać nimi od 5 do 7 razy na sekundę. Do tego, cała konstrukcja miała ważyć około 400 g. Budowa stosunkowo dużej konstrukcji była ułatwieniem - dzięki temu robot mógł być cięższy, a jego ruchy mogły być znacznie wolniejsze.

Projekt napędzany jest przez silnik BLDC oraz dwa serwomechanizmy, dzięki którym można zmieniać kierunek lotu. Ruch obrotowy głównego silnika napędowego zamieniany jest na trzepot skrzydeł za pomocą przekładni częściowo wydrukowanej w 3D. Pozostałe elementy ramy zostały wycięte laserem.

Stelaż skrzydeł został wykonany z prętów z włókna węglowego, a do stworzenia jego poszycia użyta została wodoszczelna tkanina nylonowa. Urządzeniem steruje Arduino, które zostało zaprogramowane w opisywanym już u nas środowisku XOD. Zdalna komunikacja z bionicznym ptakiem możliwa jest dzięki wykorzystaniu modułu Mbee 868 version 2.0

Proces budowy tego bionicznego ptaka został dokładnie omówiony na poniższym filmie:

Jeśli jesteście zainteresowani budową takiego projektu to niezbędne informacje znajdziecie w artykule opublikowanym przez autora tego DIY - udostępnił on bardzo dokładną instrukcję budowy robota, która omawia praktycznie każdy etap budowy tego oryginalnego ptaka!

Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy
Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy

Zakończył się projekt Deliver Future, którego zadaniem były testy wykorzystania drona jako podstawowego medium szybkich dostaw lekkich przesyłek... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak. Redakcja: Damian Szymański

arduino, ptak, robot, xod

Trwa ładowanie komentarzy...