KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elektroniczny śrubokręt DIY z obudową wydrukowaną w 3D

Elektroniczny śrubokręt DIY z obudową wydrukowaną w 3D

Macie już dość mozolnego przykręcania śrubek? Pora kupić lub zbudować miniaturową wkrętarkę, a właściwie śrubokręt z wbudowanym silnikiem.

Jeden z majsterkowiczów podzielił się projektem na elektronicznie wspomagany śrubokręt, który napędzany jest popularnym silnikiem POLOLU.

Jeśli musicie często przykręcać lub odkręcać małe śrubki to po pewnym czasie możecie mieć dość takiej powtarzalnej, ręcznej pracy. Rozwiązaniem będzie zakup gotowego narzędzia jak WOWSTICK 1P lub budowa własnej wersji takiego gadżetu.

Śrubokręt w wersji DIY

Śrubokręt w wersji DIY

Projekt ten nie posiada żadnych programowalnych części. Napęd stanowi silnik Pololu 6V 300 RPM, który zasilany jest z przetwornicy podwyższającej napięcie pojedynczego ogniwa litowo-jonowego.

Elektronika potrzebna do pracy śrubokręta

Elektronika potrzebna do pracy śrubokręta

Za sterownie silnika odpowiada kolejny moduł ze scalonym mostkiem H – MX1508. Sterowanie kierunkiem obrotów odbywa się poprzez wciśnięcie zwykłych przycisków, które zwierają odpowiednie wyprowadzenia mostka H z zasilaniem.

Układ ładowania ogniwa

Układ ładowania ogniwa

Do ładowania ogniwa służy moduł popularnej ładowarki TP4056 z wlutowanym złączem micro USB, dzięki któremu urządzenie można ładować ze zwykłej ładowarki do telefonu.

Działanie układu oraz proces budowy można zobaczyć na filmie przygotowanym przez autora:

Trzeba przyznać, że autorowi udało się wykonać całkiem kompaktowe urządzenie, które nie odbiega aż tak bardzo od gotowych rozwiązań tego typu. Jak oceniacie przydatność gadżetów tego typu?

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki
Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Jeśli w warsztacie zapominacie o ochronie oczu albo po prostu jesteście leniwi i nie chce Wam się za każdym razem…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

diy, pololu, projekty, warsztat

Trwa ładowanie komentarzy...