KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Licznik subskrypcji na YouTube w formie ramki z ESP32

Licznik subskrypcji na YouTube w formie ramki z ESP32

Liczba subskrypcji kanału na YouTube jest bardzo ważna dla wielu twórców. Niektórzy sprawdzają licznik nawet kilka razy dziennie. Opisywane DIY znacznie ułatwia to zadanie!

Licznik subów oprócz samej liczby subskrypcji pokazuje też nazwę kanału, liczbę wyświetleń filmów oraz datę pobrania tych danych.

Autor projektu ukrywający się pod pseudonimem InterlinkKnight podzielił się swoim pomysłem na ramkę wyświetlającą liczbę subskrypcji kanału w serwisie YouTube. Jego głównym celem było stworzenie prostego, estetycznego i łatwego w budowie gadżetu, jakim jest licznik subskrypcji, który może być odtworzony przez każdego majsterkowicza.

Aby wykonać licznik subów YT, należy użyć ESP32, 3-kolorowy wyświetlacz e-ink o przekątnej 7,5″ oraz koszyk na 4 baterie typu AA. Wszystkie podzespoły elektroniczne zostały umieszczone na specjalnie zaprojektowanym PCB, a następnie zamknięte w zwykłej ramce na zdjęcia.

Podzespoły użyte do stworzenia licznika

Podzespoły użyte do stworzenia licznika

Autor rozpoczął pracę od przetestowania wyświetlacza i wygenerowania klucza API umożliwiającego pobieranie wybranych danych z YouTube. Następnie zaprojektował i zamówił PCB oraz zamontował wyświetlacz w ramce. Aby wszystkie komponenty się zmieściły, musiał jeszcze zmodyfikować kontroler ekranu, usuwając nieużywane goldpiny. Na koniec pozostało już tylko estetyczne przytwierdzenie wszystkich elementów do ramki.

Gotowy licznik subskrypcji YouTube co pewien czas łączy się z serwerami Google zwracającymi wszystkie potrzebne dane, które następnie są wyświetlane na ekranie e-ink. Gdy ta operacja się nie uda, w lewym dolnym rogu pojawi się odpowiednia ikona, która oznacza brak połączenia Wi-Fi z routerem albo brak dostępu do sieci. W prawym rogu natomiast może pojawić się ikona symbolizująca niski poziom baterii lub jej brak (gdy ramka jest zasilana przez inne źródło). Działanie oraz budowę projektu świetnie przedstawia poniższy film przygotowany przez autora:

Konstruktor twierdzi, że jego licznik YouTube DIY może działać nawet dwa lata na jednym zestawie zwykłych baterii AA – jest to zasługa użycia energooszczędnych podzespołów. Osoby zainteresowane tym projektem lub jego odtworzeniem mogą się dowiedzieć więcej z instrukcji przygotowanej przez autora. Znajduje się tam również m.in. program dla mikrokontrolera oraz projekt PCB. O jakie funkcjonalności można jeszcze rozszerzyć to DIY? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzu!

PS Jeśli mowa już o YouTube – zachęcamy do subskrypcji naszego kanału!

Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google
Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google

Nie mogliście kiedyś odszukać potrzebnej części, którą na 100% mieliście już w swoim warsztacie? Może już pora, aby zatrudnić... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

diy, esp32, inspiracja, licznik, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...