KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

KANDA - co warto wiedzieć?

KANDA to standard złącza popularnego wśród programistów mikrokontrolerów z rodziny AVR. Jest to złącze ISP (z ang. in-system programming), umożliwiające programowanie układu bez konieczności wyciągania go z urządzenia.

Złącze KANDA posiada podstawowe linie sygnałowe ISP (MISO, MOSI, SCK oraz RST), opcjonalnie podłączoną linię zasilania VCC (w zależności od tego, czy układ jest zasilany z programatora, czy z zewnętrznego źródła) oraz 4 połączone masy GND.

Opis wyprowadzeń KANDA

Opis wyprowadzeń KANDA

Sygnały GND zostały rozmieszczone w taki sposób w złączu, aby przy montażu pasującej wtyczki IDC10 z 10-żyłową taśmą, układały się na zmianę z innymi sygnałami. Ma to na celu ekranowanie ich, czyli ochronę przed możliwymi zakłóceniami. Efektem takiego rozmieszczenia sygnałów jest możliwość wykorzystania dłuższej taśmy do programatora, co z kolei pozwala na łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do serwisowanego urządzenia.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!