KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Autonomiczne quadrocoptery pokonują wąskie otwory

Autonomiczne quadrocoptery pokonują wąskie otwory

Do tej pory quadrocoptery przelatujące przez wąskie szczeliny miały wsparcie zewnętrznych czujników rozmieszczonych w pomieszczeniu.

Teraz wynalazcom z Uniwersytetu Pensylwanii udało się umieścić wszystkie te narzędzia na pokładzie samego robota ważącego 250 g.

Zazwyczaj quadrocoptery, które wykonują skomplikowane sztuczki, są otoczone przez system rejestracji ruchu – kamery umieszczone na ścianach, zbierające informacje o pozycji robota kilkaset razy na sekundę. W oparciu o te dane komputer steruje “niewidomym” urządzeniem, które tylko wykonuje polecenia.

W tym przypadku jest zupełnie inaczej – robot posiada własne czujniki i może samodzielnie wykonywać obliczenia, dzięki którym zna swoje położenie i planuje trasę.

System rejestracji ruchu współpracujący ze zwykłym quadrocopterem.

System rejestracji ruchu współpracujący ze zwykłym quadrocopterem.

Na pokładzie autonomicznego quadrocoptera znajdują się m.in. kamera VGA, IMU (inercyjne urządzenie pomiarowe), Qualcomm Snapdragon i procesor Hexagon DSP. Jego prędkość to 4,5 m/s, przyspieszenie wynosi 1,5 g, a kąt obrotu i nachylenia dochodzi do 90 stopni.

Na razie priorytetem jest kontrola i planowanie trasy. Dlatego przed rozpoczęciem lotu quadrocopter nadal otrzymuje z zewnątrz jedną informację - o położeniu przeszkód w stosunku do swojej pozycji startowej. Wkrótce jednak także ta czynność będzie wykonywana w sposób autonomiczny.

Praca nad dostosowaniem całości potrzebnego sprzętu i oprogramowania do rozmiarów niewielkiego robota zajęła 6 lat. Przed wynalazkiem stoją ogromne możliwości – loty w dowolnym środowisku są znacznie bardziej przydatne niż te wewnątrz przygotowanego laboratorium.

Źródło: [1]

autonomia, quadrocoptery

Trwa ładowanie komentarzy...