Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Zazwyczaj quadrocoptery, które wykonują skomplikowane sztuczki, są otoczone przez system rejestracji ruchu – kamery umieszczone na ścianach, zbierające informacje o pozycji robota kilkaset razy na sekundę. W oparciu o te dane komputer steruje “niewidomym” urządzeniem, które tylko wykonuje polecenia.
W tym przypadku jest zupełnie inaczej – robot posiada własne czujniki i może samodzielnie wykonywać obliczenia, dzięki którym zna swoje położenie i planuje trasę.
Na pokładzie autonomicznego quadrocoptera znajdują się m.in. kamera VGA, IMU (inercyjne urządzenie pomiarowe), Qualcomm Snapdragon i procesor Hexagon DSP. Jego prędkość to 4,5 m/s, przyspieszenie wynosi 1,5 g, a kąt obrotu i nachylenia dochodzi do 90 stopni.
Na razie priorytetem jest kontrola i planowanie trasy. Dlatego przed rozpoczęciem lotu quadrocopter nadal otrzymuje z zewnątrz jedną informację - o położeniu przeszkód w stosunku do swojej pozycji startowej. Wkrótce jednak także ta czynność będzie wykonywana w sposób autonomiczny.
Praca nad dostosowaniem całości potrzebnego sprzętu i oprogramowania do rozmiarów niewielkiego robota zajęła 6 lat. Przed wynalazkiem stoją ogromne możliwości – loty w dowolnym środowisku są znacznie bardziej przydatne niż te wewnątrz przygotowanego laboratorium.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...