KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino sercem oryginalnego zegara astronomicznego

Arduino sercem oryginalnego zegara astronomicznego

Wielu początkujących decyduje się na budowę zegara wyposażonego w Arduino. Oto nietypowa konstrukcja, która oprócz wyświetlania czasu jest w stanie pokazać np. fazę księżyca.

Główną zaletą opisywanej konstrukcji jest jednak jej niezwykły wygląd. Projekt ten można wręcz traktować jak dzieło sztuki!

O ile faza Księżyca to pojęcie, którego nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, o tyle czas gwiazdowy może sprawić niektórym kłopot. W dużym uproszczeniu, jest to czas wyznaczany tempem rotacji sfery niebieskiej. Doba gwiazdowa to okres czasu między kolejnym górowaniem tzw. punktu Barana i wynosi średnio ok. 23 godziny i 56 minut. Właśnie taki czas prezentowany jest na opisywanym zegarze.

Prototyp zegara została zbudowany na płytce stykowej:

Prototyp zegara

Prototyp zegara

Oprócz widocznego Arduino Nano, autor wykorzystał moduł GPS GY-GPS6MV2, 4-cyfrowy wyświetlacz, macierz LED 8x8 oraz sterownik MAX7219. Lokalny czas gwiazdowy wyliczany jest poprzez specjalny algorytm, a faza Księżyca to wynik kalkulacji metodą John'a Conway.

Po przetestowaniu koncepcji, autor rozpoczął prace nad finalną wersję zegara:

Wszystkie połączenia zostały wykonane za pośrednictwem mosiężnego drutu. Konstrukcja ta może więc przypominać, opisywaną przed Świętami, ozdobę w formie płatka śniegu pozbawionego PCB:

Płatek śniegu z Arduino i czujnikiem dotykowym
Płatek śniegu z Arduino i czujnikiem dotykowym

Oto Arduinoflake, czyli oryginalny płatek śniegu, który sterowany jest za pomocą Arduino Nano. Efekt świetlny zbudowany został bez użycia... Czytaj dalej »

Wykonanie całości na pewno było czasochłonne, lecz świetny wygląd zdecydowanie to rekompensuje.

Zegar w całej okazałości

Zegar w całej okazałości

Wszystkich zainteresowanych zasadą działania i metodami obliczeń odsyłamy do wpisu na Hackaday.io, gdzie autor przedstawił materiały mogące pomóc w zrozumieniu omawianych zagadnień. Jeśli taka forma urządzenia Was nie zachęca, to koniecznie sprawdźcie najpopularniejszy zegar z Arduino, który (do tej pory) był opisywany na Forbocie:

Zegar Arduino z oryginalnym wyświetlaczem
Zegar Arduino z oryginalnym wyświetlaczem

Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się zegar na Arduino, który wykorzystywał małe, metalowej kulki zamiast wskazówek. Pora na... Czytaj dalej »

arduino, gps, projekt, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...