KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

THOR – dron, który sprawnie lata w pionie i poziomie

THOR – dron, który sprawnie lata w pionie i poziomie

Skrzydła umożliwiają szybki lot do przodu na długich dystansach, a wirniki pozwalają na równie sprawny lot w pionie.

Połączeniem tych dwóch funkcji jest zazwyczaj hybryda posiadająca oba elementy. W przypadku THOR-a nie ma potrzeby kompromisu. Lot drona jest tak samo efektywny w obu kierunkach.

THOR (ang. Transformable HOvering Rotorcraft) to prototyp, który powstał na uczelni SUTD w Singapurze. Na pierwszy rzut oka przypomina on monocopter. Gdy oba skrzydła są obrócone względem siebie o 180 stopni, całe urządzenie wiruje jak śmigła helikoptera. Natomiast gdy są w tej samej pozycji, leci ono do przodu.

Transformacja w obu kierunkach polega na rotacji każdego ze skrzydeł o 90 stopni. Jest ona płynna, odbywa się w powietrzu i nie przerywa lotu. Wysokość można utrzymać podczas przejścia, jeśli dron jest skierowany nieco w górę.

Przejście pomiędzy dwoma trybami lotu.

Przejście pomiędzy dwoma trybami lotu.

Jedną z największych zalet THOR-a jest to, co różni go od hybryd – posiada on tylko niezbędne części, z których niemal wszystkie są w użyciu podczas obu faz lotu. Zapewnia to wysoką wydajność i oszczędność energii.

Budowa THOR-a.

Budowa THOR-a.

Brak zbędnych elementów pozwala też na stosunkowo łatwe zmniejszenie THOR-a w skali. Jego miniaturowa wersja mogłaby w przyszłości znaleźć zajęcie tam, gdzie hybrydowe drony są zbyt duże. Niektóre z potencjalnych zastosowań to monitoring i praca w rolnictwie.

W planach są już dalsze ulepszenia przejść pomiędzy dwoma trybami lotu oraz zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia zainspirowane budową skrzydlaka (owocu, który sam się obraca).

Źródło: [1]

dron, monocopter, quadrocopter

Trwa ładowanie komentarzy...